Středa 26. března 2025, svátek má Emanuel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Zadlužení startéři

diskuse (26)
Socialistický populista na čele současného kabinetu se neotřelými nápady svého rádce asi natolik nadchl, že cítil potřebu se o ně podělit i v rozhovoru pro agenturu Reuters. Jiří Paroubek v něm mimo jiné uvedl, že šetřit na výdajích po vítězných volbách nehodlá, naopak by si dokázal představit navýšení dluhu až k 60 procentům HDP:

„…Buď se budeme pohybovat v nějakých akademických debatách, v salónních debatách v takových těch golfových klubech o tom, jak je hezké mít vyrovnaný rozpočet - i to by se dalo dokázat - ale nebudeme mít vybudovanou infrastrukturu a nepůjdou k nám další investoři, nebo budeme budovat infrastrukturu a budeme vytvářet tak silnou ekonomiku, abychom ty dluhy mohli také zaplatit…“

Hezká slova! Do učebnic Večerních univerzit ML vepisovat! Pan Komárek v článku pro Mladou frontu Dnes v červnu 2003 podobně idylicky doporučoval:

„…i státy v určitých obdobích podporují nastartování ekonomického růstu i za cenu půjček. My se v takovémto období právě nacházíme. Vedle pokračování zahraničních investic potřebujeme více investovat do infrastruktury a zejména do vzdělání a kvalifikace, podpory sofistikovaných výrob…“

Dva roky starý text bývalého prognostika se svojí rétorikou takřka neliší od rozhovoru pro Reuters premiéra Paroubka z minulého týdne. V jednom se však liší podstatně a to jsou čísla, která ty dva texty doprovází:

„…Zaprvé náš státní dluh není velký. Dosahuje 400 mld. Kč, tj. 18 procent hrubého domácího produktu…“, napsal Valtr Komárek přede dvěma lety.

Zpráva serveru iDnes.cz o Paroubkově plánu na další zadlužování uvádí:

„…Na konci loňského roku dosahoval český dluh 36,8 procenta hrubého domácího produktu…“

Absolvent právnické fakulty a úřadující šéf sociálních demokratů, ministr financí Bohuslav Sobotka sice v nedělních Otázkách Václava Moravce pronesl svoji již tradiční demagogickou větu: „…My snižujeme deficit veřejných rozpočtů…“ ale ´my ostatní´, nevoliči Demokratů se sociálním cítěním za peníze jiných víme, že tím pan ministr nemyslel, že oni snižují deficit veřejných rozpočtů, ale že tím myslel pravý opak, totiž že ho stále zvyšují. Svojí dnes již klasickou myšlenkou pak pravděpodobně pan ministr myslel, že už to zadlužování není tak rychlé jako v předcházejících letech. Což on, jeho strana a jejich voliči jistě považují za úspěch. Ve skutečnosti kumulovaná výše deficitu veřejných rozpočtů dosahuje téměř dvojnásobku sumy o níž hovořil jeho stranický kolega Komárek. A stále se zvyšuje.

Na rozdíl od pana Sobotky se premiér domnívá, že by to zadlužování mělo být podstatně rychlejší. Mimo to, že by si pánové z ČSSD měli ujasnit, co je tedy pro Českou republiku výhodnější, by nám v nějaké volné chvíli mohli také objasnit, co se jim za ty roky své vlády podařilo v tolik proklamované infrastruktuře, kterou se tak rádi ohánějí, za ty peníze skutečně vybudovat. Stovky miliard od roku 1998 protekly státním rozpočtem, kladívka poklepávala na základní kámen D-47 několikráte a výsledky?

Člověk nemusí ani chodit do těch zmiňovaných golfových klubů, aby poznal, že ty výsledky nám členové KSČSSD slíbí, jak je jejich dobrým zvykem, splnit v nejbližší budoucnosti. Snad už v příští Pětiletce!

www.angle.cz, blaha@angle.cz

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Petr Karásek
26. 3. 2025

Globalizace dosáhla vrcholu a dojde k „rozparcelovávání“ světa.

Petr Bařinka
26. 3. 2025

Zimní, nebo letní čas – který z nich je přirozený? A kde vlastně?

Starý vlk
26. 3. 2025

V pátek jsem musel utéct ze zahrádky dovnitř domu, do chládku.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Jižní Korea evakuovala stovky obyvatel z jihovýchodu země, který kvůli silnému větru také...

Jiří Čihák
25. 3. 2025

Nic víc než splněná povinnost. Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o mistrovství světa...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Mimořádná veterinární opatření, která vstoupila v platnost kvůli nárustu slintavky a kulhavky v...

ČTK, Lidovky.cz
25. 3. 2025

Spojené státy v úterý oznámily, že uzavřely dvě samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskem o dílčím...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Šéfka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová a ředitel Ústřední zpravodajské služby John...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz