POLITIKA: Záchranná brzda mimo provoz
Aby nešly výsledky vyjednavačů opět do kytek, musel Topolánek rozlousknout několik rébusů. U lidovců hrozilo, že vládu znovu smete nějaká neukojená opoziční skupina. Proto se s Čunkovými věrnými v ministerských křeslech ocitnou i odvěcí rivalové Miroslav Kalousek a Cyril Svoboda. Zelení nekompromisně podmiňovali svoji účast v projektu odklonem od jaderné energetiky a přesunutím kamiónů z dálnic na železnici. Sledujme, jestli ustoupí unavený Topolánek, anebo pružně „konstruktivní a zásadový“ Martin Bursík.
Kde jsou ostatně časy, kdy stávající šéf zelených halasně v šestadevadesátém odcházel ze sněmovní kandidátní listiny Svobodných demokratů – LSNS na protest proti kandidatuře podnikatele Baránka, jenž odmítal vpustit do svého břeclavského hotelu Romy. Dnes sice nad vsetínskými praktikami Jiřího Čunka brblá, leč ve vládě s ním ochotně usedne.
Posledním, kdo může fakticky zatáhnout za záchrannou brzdu, jsou příslušníci levicové stovky ve Sněmovně. Ovšem nejméně dva z nich se usilovně snaží o její vyřazení z provozu. Michal Pohanka je prý připraven podpořit jakékoli stabilní řešení. A Miloš Melčák? Nad tezí, že nejvýhodnější je tolerovat Topolánkův plnohodnotný nástup k moci a potom shazovat jeho tvrdé reformní zákony, zůstává rozum stát. Kdo zabrání vládě vládnout, když není menšinová a má spoustu pák, jak čistým i nečistým způsobem prosazovat svoji vůli?
Situaci může změnit snad jedině, kdyby známky paranoidního chování vykazující Melčák seznal, že je na Topolánkův popud po nocích vystavován nechutným pokusům slizkých mimozemšťanů. Koneckonců o roli Marťanů v české politice si štěbetají vrabci na střechách už od června… Pravděpodobnější však je, že dálkové ovládání Miloše Melčáka drží v rukou nějaký všemi mastmi mazaný pozemšťan.
Pokud slzu nad vratkou Topolánkovou sestavou neuroní voliči, politici tak činit nemusí. Středopravá koalice si přijde na své programově i personálně a ČSSD bude opoziční poslání slušet. Chopit se ho dobrovolně by hraničilo s hazardem. Když je ale zaviní zlotřilý přeběhlík, může třeba veřejné mínění zareagovat lítostí k ČSSD a opovržením vůči proradné vládě. Ta nechť pak ostošest řeže do poměrů ve zdravotnictví, školství, hospodářské a sociální sféře. Bude to – jak naznačuje návrat rovné daně na Topolánkovo menu - nepříjemné, nicméně v stoprocentní režii a odpovědnosti těch, co takovému týmu dají důvěru.
Zapotí se ale i samotný modrý premiér. Traduje se, jak těžce kdysi Václav Klaus nesl, když musel v zájmu přežití své vlády vyjednávat s soc.dem. dezertérem Wagnerem. Nyní toto čeká Topolánka s jedním z nejlevicovějších zákonodárců našich zeměpisných šířek. Jeho kabinet si navíc koleduje o pestré přívlastky – „reformní“, ale též „korumpující“, „antiklausův“ ba „Melčákův“. Veselé i smutné zároveň.
Ve zkrácené verzi vyšlo v Právu 22.12.2006