30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


POLITIKA: Wagenknecht poškodil Česko...

8.1.2019

... ale tvrdí, že za to nemůže on, nýbrž česká policie

Senátor Lukáš Wagenknecht - ještě jako náměstek ministra financí v éře Andreje Babiše coby ministra - zařídil audit, který pak poslal do Bruselu. EU na tom základě neproplatila projekt za 820 milionů.

Žalování Pirátů v Bruselu přineslo své plody. EU slíbila, že „pohlídá“ dotace pro český holding Agrofert, než se „vyjasní“, jak je to s vlivem Andreje Babiše na dotační politiku v ČR. Nyní se Lukáš Wagenknecht, zvolený za Českou pirátskou stranu do Senátu PČR, vyjadřuje k tomu, že česká policie odložila podnět na údajnou kartelovou dohodu při žádosti o podporu z dotačního projektu pro pořízení e-systému. Více se čtenář dozví zde. Tvrdí, že za neproplacení dotace z rozpočtu EU nemůže on, ale neschopnost české policie prokázat podvodné jednání.

„Problém je v tom, že český právní řád se nedokáže vypořádat s porušením evropského práva. To je další důkaz toho, že v České republice selhává kontrolní systém. Asi bude dobře, pokud vznikne pozice evropského prokurátora, aby se tyto kauzy šetřily na evropské úrovni,“ sdělil serveru Lidovky.cz Wagenknecht k výsledku policejního prověřování, na který upozornily LN ve čtvrtek.

Kouzelná formulace - český právní řád se „nedokáže vypořádat s porušením evropského práva“ stojí za zvýraznění. Wagenknecht tím sděluje vícero věcí. První sdělení je jasné – evropské právo má automatickou přednost před právem českým! Ví Wagenknecht o tom, že ještě stále žijeme v relativně samostatném českém státu, nebo jeho existenci vědomě torpéduje? Evropské právo v Česku neplatí automaticky, ale podléhá jasnému procesu, kterému se říkávalo „implementace evropského práva do českého právního řádu“. S tím už se raději čeští politici nechlubí (alespoň většina z nich dnes o tom mlčí jak ryba!). Po roce 2015 i v důsledku přehlasování Česka v radě ministrů vnitra při hlasování o kvótách tento proces zřejmě probíhá „utajeně“, tj. bez publicity.

Další parádou je Wagenknechtovo přání, aby vznikl „evropský prokurátor“, jehož rozhodnutí bude zásadní. To už nebudeme potřebovat našeho nejvyššího státního zástupce a celý systém státních zástupců? Asi ano, ale podle Wagenknechta to budou jen jakési „převodové páky“ evropské spravedlnosti. Že by mělo být možné se proti rozhodnutí „evropského prokurátora“ i odvolat, Wagenknecht nezmiňuje. Proč taky – EU má vždycky pravdu, že ano!

Ukazuje se, že Česko nepotřebuje kontroly EU. My jsme v podobných případě schopni na sebe v Bruselu žalovat a ještě se tím doma chlubíme, jak že jsme to politickým rivalům „natřeli“. Že tím vznikla Česku škoda, není vina českých stěžovatelů, ale toho, že málo dbáme na evropské právo. Jsem zvědav, jak situaci „vysvětlí“ druhý nejpopulárnější český politik – předseda Pirátů Ivan Bartoš. Možná, že k tomu ale nakonec neřekne raději nic.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.