23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

POLITIKA: Vzkaz z Hradu: Tady je Zemanovo

Způsob, jakým jmenoval prezident Zeman Jiřího Rusnoka premiérem a pověřil jej sestavením vlády, byl shůry Hradu vzkazem poslancům, senátorům a českým médiím: ovládl jsem prostor, který jste mi – vámi navrženou a vámi schválenou – přímou volbou prezidenta na zlatém podnose nabídli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vydra 3.7.2013 20:42

No mě se nejvíc líbí jak si ódesák libuje

v Popelníčkovi jako prézovi. Oni to budou asi stejná krevní skupina...

L. Novák 3.7.2013 23:50

Re: No mě se nejvíc líbí jak si ódesák libuje

Má na to štempl od Klause.... :-P

R. Langer 3.7.2013 13:22

Že by přece jenom

někdo z politiků viděl alespoň trochu reálněji?

Z. Švrček 3.7.2013 12:26

Jen hustší bramboračka

Volit presidenta přímo a zbytek zastupitelsky bez dalšího byla pitomost. Populismus, který se stranám nevyplácí, jak správně napsáno hned od začátku. Je to stejné, jako pokračující problesky pitomých nápadů o přímé volbě starosty a ponechání dosavadního systému u volby zastupiteltva. Jistě si dovedeme představit, že Pišta Lopuš, jinak osobnost, kterou by starosta měl být, si nemusí dvakrát rozumět s většinou zastupitelstva, které bylo zvoleno jinak, Neb Pišta je třeba horňák a 8 z 10 zastupitelů je dolňáků. Nicméně mléko je rozlito. Seberozpuštění parlamentu je jediný krok, který by nyní vzal Zemanovi vítr z lopatek, když ale čteme o hypotékách, zhodnotíme si některé z osobností poslanců a jejich "naděje na comeback" v příštích volbách, pak  se zřejmě konat nebude.

Bramboračka české politické reality tak jen o malinko zhoustne, k jídlu to stejně nebude.  

J. Barto 3.7.2013 12:30

Re: Jen hustší bramboračka

Mám spíše dojem, že mnoha lidem, naopak velice chutná "!

R. Langer 3.7.2013 13:23

Re: Jen hustší bramboračka

Jestli vy to nemícháte moc dohromady...

D. Streit 3.7.2013 11:37

Aha, vy sedíte v jiném parlamentu :-))

Ale nevěřte, že si kapři vypustí rybník. Co hypotéky, trafiky, imunita?

Zemana nemám rád, ale ty, co vypráskal (Kalouska se Scwarzenbergem) mám rád ještě méně. Takže je dobré, že v souladu s Ústavou přibyl do politického prostoru další hráč:

http://streit.blog.idnes.cz/c/350312/Prezident-neni-gosudar-ale-ani-ceremoniar-jak-by-chtel-Kalousek.html

To nic nemění na tom, že Rusnokova vláda bude příšerná.

R. Langer 3.7.2013 13:25

Re: Aha, vy sedíte v jiném parlamentu :-))

Rusnokova vláda bude úplně stejná, jako ty před tím. Proč by měla být nějaká jiná, když jsou v ní zase titíž lidé, co už v ní 10x byli?

P. Pavlovský 3.7.2013 8:34

Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

kteří se principielně stavěli proti přímé volbě:

Klaus a Schwarzenberg!

Oba v ní sice pak aktivně působili, ale to NA VĚCI NIC NEMĚNÍ!

L. Handzel 3.7.2013 9:32

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Principes mortales, res publica aeterna est. Vaše s*ačky NA VĚCI NIC NEMĚNÍ. :)

R. Langer 3.7.2013 13:26

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

No mně přímá volba prezidenta nijak nevadí, že jsem neměl koho volit je jiná věc... ;-)

J. Vyhnalík 3.7.2013 16:27

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Klaus vždy opakoval a dodnes opakuje, že s přímou volbou nesouhlasil a nesouhlasí. Pouze deklaroval to, že pokud se Parlament rozhodne přímou volbu podpořit, on ji nebude blokovat. Zároveň i jasně řekl, že to není proto, aby se mohl pokusit o třetí presidentský mandát v řadě a tedy, že kandidovat nebude.

Mimochodem Václav Havel se bez ohledu na duchy Ústava nechal zvolit 4x a to při své první kandidatuře vyhlašoval, že presidentem chce být pouze na krátkou dobu, do prvních svobodných voleb.

J. Kombercová 3.7.2013 17:04

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Jen 4x? A není to málo, Antone Pavloviči?

P. Pavlovský 3.7.2013 17:54

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Přehlédl jste, že šlo o dva různé státy!

Třeba se mu v tom zalíbilo a změnil názor :-).

Konkuretna žádného rozhodně neměl, alepoň ne takového, kterého by proti němu podporoval Klaus :-)

J. Vyhnalík 3.7.2013 18:06

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Nepřehlédl jsem to ani já, a zjevně ani Václav Havel. Kde zůstal ovšem ten jím vzývaný Duch Ústavy?

P. Pavlovský 3.7.2013 21:40

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Dva duchové dvou různých ústav dvou různých států!

J. Vyhnalík 3.7.2013 21:54

Re: Připomínám, že tu byli pouze dva politikové,

Podle znění obou Ústav to bylo samozřejmě v pořádku. Pokud jde o Ducha, tak ten je společný a říká: "Dva mandáty a dost!" Brání pěstování kultu osobnosti a tomu, aby jedna osoba mohla zastávat takto významnou pozici dlouhodobě.

L. Novák 3.7.2013 6:51

EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Co se vlastně změnilo na české ústavě změnou volby prezidenta? Nic. Jenom ego Zemana přerůstá přes ego Klause, který se Ústavu ČR pokoušel natahovat do krajnosti a nakonec ještě doporučil volit kandidáta Zemana. Má na t už léta je potřeba tyhle tanečky brát i jako projev stáří.

Zeman nastoupil už jako důchodce a nejspíš s nezanedbatelnými zdravotními problémy a závislostí na "lehkých" drogách. Může si vymýšlet a plácat, co ho napadne. Výklad Ústavy znalci ústavního práva má stále svou váhu a platnost a Zemanovým nástupem na Hrad se na výkladu nezměnilo nic. Je ale možné, že Parlament i Ústavní soud ČR budou muset Zemanovi důrazně vysvětlit, kde jsou jeho meze vládnutí. Podobně, jako Klausovi po jeho "testech odolnosti" systému proti excesům nesoudných politiků na trůně.

P. Han 3.7.2013 7:31

Re: EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Na Ústavě se nezměnilo nic. Tedy kromě naprosto nesmyslného a neorganického implantování přímé volby prezidenta. Co se změnilo, je právě ten prezident. Zatímco Havel i Klaus víceméně ctili literu i ducha Ústavy, Zeman dal jasně najevo, že se bude řídit pouze tou literou, a to podle vlastního výkladu, čili co mu není výslovně zakázáno, je mu povoleno. A pochopitelně se odvolává na silnější mandát z přímé volby. Parlament ve stavu blížícím se rozkladu (ten stav není nový, vyplývá ze způsobu volby) mu těžko něco vysvětlí, a důrazně už vůbec ne. Ústavní soud, i když hlavně zásluhou ČSSD se opravdu vypracoval na "třetí komoru parlamentu" má problém s tím, že není schopen svá rozhodnutí vynutit. Takže pokud někdo dál bude pokračovat v nelegální činnosti, musí ho zastavit někdo jiný. Takového tady nevidím.

L. Novák 3.7.2013 9:42

Re: EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Pro prezidenta ale neplatí "Co není zakázáno, je povoleno." Platí jen to, co mu dovoluje nebo ukládá Ústava ČR a platné zákony. A když "ducha zákona" nebo ústavy neuznával "konservativec" Klaus, od bolševika Zemana to nelze očekávat ani náhodou. :-)

Ono to nějak dopadne....

M. Šejna 3.7.2013 10:20

co je mu dovoleno?

Zeman zatím ale opravdu jedná podle ústavy tak, že dělá jen to, co mu ústava dovoluje. Ale pokud udělal něco, co není ústavou zakázáno, tak to napište. Jmenování premiéra je ústavou přímo určeno presidentovi. Tedy není to cosi, co ústava nezakazuje, ale cosi, co ústava dovoluje.

L. Novák 3.7.2013 11:32

Re: co je mu dovoleno?

No jo, zase ta vaše chybějící logika...

Z logiky parlamentní demokracie a Ústavy ČR vyplývá, že vládu schvaluje většinovým hlasováním Poslanecká sněmovna. Pokud tedy Zeman hlásá úřednickou ("Klub přátel Miloše Zemana") vládu, která nemá jakoukoli souvislost s výsledkem posledních řádných parlamentních voleb a z nich vyplývající většinou ve Sněmovně, a k tomu ještě deklarované většině ve Sněmovně navzdory, tak v tom žádnou logiku ani smysl či ducha Ústavy nevidím. 

R. Langer 3.7.2013 13:29

Re: co je mu dovoleno?

No tak tu vládu Poslanecká sněmovna neschválí, a je to. Je v tom snad nějaký problém? Ale co kdybychom se raději nechali překvapit, jak to bude doopravdy, pane Nováku?

L. Novák 3.7.2013 15:40

Re: co je mu dovoleno?

No, nejde o to "překvapit", jde o souvislosti s policejní akcí a dezinformacemi, které položily vládu.

Kauza Nagyová: Ištvan využívá vazbu jako nátlak, zlobí se advokáti

R. Langer 3.7.2013 16:04

Re: co je mu dovoleno?

No, to je pravda jiná věc, nicméně spekulace v této oblasti jsou zatím jedna velká neznámá. A koneckonců, kdyby ti naši slavní politici neměli máslo na hlavě, tak by měli být schopní se nějak ozvat. Zatím je ale ticho po pěšině.

L. Novák 3.7.2013 23:56

Re: co je mu dovoleno?

Ticho po pěšině je proto, že Zeman se chová způsobem nepředvídatelným. A protože Ústava ČR nepředpokládá, že by se mohl stát prezidentem šílenec, nemá ani vytvořené rychlé zpětné vazby, jak chování takového šílence zastavit. Takže teď to bude "zákopová válka" na dlouhé časy a Zeman s tím samozřejmě počítá. Jinak by to co dělá, nedělal.

J. Frgalova 3.7.2013 16:20

Re: co je mu dovoleno?

je v tom problém, protože oni tu mohou vládnout až do řádných voleb i bez schválení. A to je ten eklhaft. Je to silové řešení jednoho člověka bez dohody.

Zemanova kalkulace - buď přimět parlament, aby se rozpustil a došlo na předčasné volby( Zeman slíbil voličům) nebo "vám tam v tom parlamentu" zatopím ( taky slíbil voličům).

Toho všeho využije ke sebe propagaci + propagaci jeho SPOZ ( to ještě totiž přijde.)

V podstatě mi je jedno, který páprda je tam nahoře a kdy tam bude instalován, poslední dobou to vychází nastejno, ale co se mi na tom Zemanovic řešení nelíbí je jak to dělá, ucouraně, ušpiněně, rozhádá všechny kolem, silově ....on se neumí dohodnout a proto to bude takto ! Zkráceně řečeno: to se ve slušné demokr.zemi nedělá, obcházet parlament.

To nemohl dát šanci takovému řešení,jaké by si přál on, kdyby byl on pouze poslancem, či někým na druhé straně barikády?

J. Vyhnalík 3.7.2013 16:22

Re: EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Mýlíte se. Klaus se snažil omezit politické hrátky a vydírání v PS. Po případném kandidátovi na premiéra proto požadoval, aby doložil, že má v PS dostatečnou podporu dávající mu šanci, že jeho vláda získá důvěru.

Někteří Klausovi kritici mají krátkou paměť, nebo úmyslně zapomínají, že v případě kritizovaného jmenování Topolánka premiérem, kdy Topolánek neměl 101 hlasů, měl pořád zdaleka největší podporu v PS, protože ČSSD se odmítala otevřeně spojit s KSČM a tedy podporu měla ještě nižší.

VK se tedy snažil složitou situaci zjednodušit a jako prioritu kladl to, aby vláda měla podporu PS. Své osobní preference a politické zájmy nechával stranou.

Zeman postupuje naprosto opačně a snaží se maximalizovat vlastní politický vliv. Neodporuje to Ústavě, ale politickou situaci to komplikuje. Zeman tak tlačí do kouta nejen stávající koalici, ale zejména ČSSD a posiluje si svůj vliv v ní.

Měnit Ústavu v době krize by nebylo moudré a je to prakticky obtížně realizovatelné. Ovšem nemělo by se na to zapomínat a Ústavu by se měl pokusit změnit příští parlament.

L. Novák 4.7.2013 0:01

Re: EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Některé kauzy Klaus vs. Ústava ČR chápu. Nicméně zesměšňování pojmu "duch zákona" bylo oficiální propagandou ODS v době tzv. "televizní krize" a jednotliví členové ODS ji používali i dlouho poté. Klaus, Jakl a spol. těch, co "nepochází z opice" hlásali tyhle nesmysly prakticky až do konce svého funkčního období. Klaus navíc ještě neváhal zavést šílenost jakou byla "amnestie bez hranic"...

J. Vyhnalík 4.7.2013 0:11

Re: EP je, zdá se, odložištěm od reality odtržených a v domácí politice nepoužitelných členů strany

Obecně je spoléhání se na Duchy zákonů, stejně jako ohánění se jimi chybou. Ukazuje to na mezery v zákonech, které by bylo dobré vyjasnit. V opačném případě se není proč divit, když tyto mezery využije ta ze stran pro kterou se to momentálně jeví jako výhodné a politicky udržitelné.