10.12.2023 | Svátek má Julie


POLITIKA: Vzdělanost a skromnost

9.10.2006

Je to už hezkých pár týdnů, co na mne hledí plakáty tímto heslem. Dobře vyživený pětašedesátník mi z něj sděluje, že by rád v senátu strávil i své sedmdesátiny. Pane senátore, máte můj obdiv. Většina lidí tohoto věku už myslí na jiné věci než na zákonodárnou činnost.

Vašim plakátům se dá stěží vyhnout, člověk otevírá opatrně i konzervu do rizota, co kdyby. Ale pořád mi na tom vašem plakátě něco chybělo. Působil na mne jako dort bez třešničky, Jágr bez hokejky, Klaus bez kravaty. Znáte to, takový neurčitý pocit, že je něco špatně.

A pak se mi rozjasnilo! Na plakátu jste na důkaz vlastní skromnosti vynechal stranu, která vás již potřetí do senátního klání vyslala! Ostatně, při kotrmelcích, které tato strana právě v oněch posledních týdnech předvádí, je taková skromnost velice pochopitelná. Co kdyby i za vámi vyrazil úřadující předseda s nějakým závazkem, který by omezil vaší senátorskou nezávislost.

Přiznávám, trochu jsem si od vás odvykl. Doby, kdy jste s elánem padesátníka brousil obvodem, který jste před tím znal jen z mapy, jsou dávno pryč. Povinností spousta, z Prahy do Železných hor daleko a léta neubývají! Až teď, co se čas mandátu nachýlil, nabyla vaše přítomnost v našem kraji zase intenzity.

Na svoji politickou stranu jste si ovšem nevzpomněl ani ve chvíli, kdy Miroslav Kalousek oznámil, že dostal od Jiřího Paroubka zaplaceno tolik, že se lidovcům vyplatí vládnout s komunisty. Vaše razantní mlčení bylo slyšet od Šumavy až do Beskyd! Stal jste se tak podoben všem ostatním, kteří o Kalouskově kroku dopředu věděli – a tiše jej schvalovali. Ostatně, i vy dodnes uznale pokyvujete hlavou nad hromadou cizího, kterou Paroubek před lidovce hrnul. Jestli byl Kalouskův plán smeten obavami lidoveckých komunálníků, váš hlas mezi nimi zcela rozhodně chyběl.

Zato ve chvíli, kdy byl Kalousek i se svým plánem zahnán mezi své až za dveře poslaneckého klubu, prohlásil jste, jakým zázrakem je lidovecká principiálnost. Že byste stranické logo na plakátě vynechal proto, že se necítíte pohlédnout spolustraníkům do očí?

Distancoval jste se, a to vám slouží ke cti, od nabídky, že ČSSD v našem obvodě stáhne svého kandidáta, věděl jste tedy o této nabídce! Nebojíte se ho! Porazil jste i jiné vážné soupeře, například Miroslava Šloufa. Dokonce výrazně, před šesti lety skončil Šlouf čtvrtý za komunistou Bičíkem a před pekařem Peckou. Socialistům se tady v senátních volbách nikdy moc nedařilo a pan Trávníček není favoritem ani podle prognóz ČSSD! Nebál jste se náhodou spíše toho, že kdyby váš hlas zazněl jen trochu výrazněji, než vůbec, požadoval by Paroubek naopak stažení kandidatury vaší?

Váš poslední článek v Chrudimských listech mne naopak zklamal. Nejdříve si pochvalujete, jak atmosféra v senátu i způsob vzniku mandátu umožňuje senátorům všech stran a frakcí hlasovat mnohem samostatněji a bez stranického diktátu. Dvě věty nato varujete před převahou senátorů ODS. Jak může převaha senátorů ODS znamenat nebezpečí, pokud senátoři všech stran hlasují podle vlastního názoru a nikoli podle stranického diktátu? Jenom, s odpuštěním, omíláte klišé, kterým strašil už v roce 1994 Josef Lux – a které sám vlastním svědectvím vyvracíte!

Vidíte, pane docente Pitharte, já myslel, že ke vzdělanosti právníka i vzdělanosti obecné patří i školení v logice.