Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Vyměnit Čunka za Svobodu

To nemusí lidovcům na úspěch ve volbách stačit

O víkendu 30. a 31. května 2009 se sešel ve Vsetíně sjezd strany KDU-ČSL a zcela obměnil vedení. Preference této strany, která letos slaví devadesát let svého trvání, se v posledních měsících pohybovaly kolem pěti až šesti procentních bodů, přičemž agenturní průzkumy mají jeden a půl procentní chybu, takže strana se už mohla pohybovat i pod hranicí volitelnosti. Do parlamentu se dostávají jen strany, které překročí hranici pěti procent.

Pokles preferencí, které v době, kdy stranu vedl Josef Lux, tedy v letech 1991 až 1998, dosáhly až devíti procent, způsobila hlavně roztržka ve straně mezi skupinou kolem bývalého ministra financí Miroslava Kalouska a dalších lidí, kteří se podíleli na vládě, jako byli paní ministryně Parkanová či pan Severa, šéf jejich poslaneckého klubu a zbytkem strany. Pan Kalousek tlačil stranu doprava blíže k ODS, těsně před sjezdem ohlásil, že stranu opouští a zakládá stranu TOP 09 a prakticky celý zbytek strany se snažil naopak stranu tlačit do levého středu.

Na předsedu strany byli čtyři kandidáti: padesátiletý Jiří Čunek, bývalý vsetínský starosta, za jehož vedení rozklad strany eskaloval i kvůli jeho nevyjasněným finančním problémům a neschopnosti stranu pevně řídit a přijít s nějakou politickou vizí. Druhým kandidátem byl pětapadesátiletý Jan Březina, bývalý hejtman Olomouckého kraje a dnes poslanec Evropského parlamentu, který patří ve straně ke Kalouskově křídlu. Třiapadesátiletý Cyril Svoboda, matador polistopadové politiky, bývalý notář a velmi zkušený administrátor, který již stranu vedl v letech 2001-2003. Lze ho rovněž považovat za nejzřetelnějšího rivala pana Kalouska. Čtvrtou kandidátkou byla žena, šestačtyřicetiletá Michaela Šojdrová, poslankyně, která se ve vedení KDU-ČSL pohybuje již od roku 1998.

Již sobotní první kolo voleb jasně ukázalo na rozdělení sil na sjezdu, kterého se zúčastnilo 300 delegátů, takže vítěz musel dostat alespoň 151 hlasů. Pan Březina obdržel 112 hlasů, pan Svoboda 91, pan Čunek 61 a paní Šojdrová 33. Favoritem se stal evidentně pan Svoboda, jehož předvolební projev byl nejpřesvědčivější a vyzařovala z něj největší vůle k moci. V projevu popsal nejpřesněji situaci strany a hned v úvodu jasně řekl, že pokud se strana nesjednotí a nebude disciplinovaná, ve velké politice končí. Přesvědčování věnoval spousty času, objel většinu členské základny a před sjezdem ve dvou rozhovorech jasně řekl, co jsou jeho preference: progresivní zdanění a společná daňová přiznání manželů. Dalo se tedy předpokládat, že 94 hlasů, které dostali kandidáti ze stejného křídla, alespoň z velké části v dalším kole připadnou panu Svobodovi a zvítězí. Ač ani pan Čunek ani paní Šojdrová své volitele nevyzvali, aby hlasy dali panu Svobodovi, jak by tomu bylo ve staré Evropě, hned ve druhém kole pan Svoboda zvítězil 157 hlasy, pan Březina jich dostal o třicet méně.

Kvůli jasné převaze Cyrila Svobody, který vzápětí panu Čunkovi poděkoval a vyzval delegáty, aby jako první místopředsedkyni zvolili paní Šojdrovou, bylo jasné, že strana vykročila novým směrem: následující volby místopředsedů to jen potvrdily. Celé vedení až na Svobodova spojence Davida Macka se obměnilo. Jako další místopředsedové byli zvoleni pánové Pavel Svoboda, bývalý šéf legislativní rady vlády, poslanec Jiří Carbol a vicehejtman z Olomouce Pavel Horák. Paní Šojdrová se tak stala první ženou v historii této strany, která se dostala do tak vysoké funkce.

Jenže chtějí-li lidovci v budoucnu uspět, měli by obnovit i své poslanecké kandidáty, protože víc než dvě třetiny jejich dnešních poslanců jsou ve sněmovně nejméně jedenáct let a po volbách v roce 2006 přišli jen dva noví. Navíc známí jsou jen potratovými úlety místopředsedy Macka, což v očích voličů straně spíš ubližuje. Po výměně, kterou Cyril Svoboda prosadil na sjezdu, musí přijít i jasný program a hlavně schopnost ho lidem zřetelně prodat a prosazovat. Prostor na politickém jevišti pro to je, protože obě velké strany na sebe hurónsky hulákají a střízlivá a slušná rétorika by se na hulvátském pozadí mohla dobře vyjímat. Lidovci by minimálně mohli zpět přilákat ty voliče, kteří je v minulých letech opustili a přešli k sociální demokracii. Odchod některých příznivců Miroslava Kalouska by neměl stranu výrazně poškodit, jako ODS asi nepoškodí nové strany pánů Macha, Havlíka a Železného.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
14. 11. 2024

Piráti jdou úspěch od úspěchu poté, co práskli dveřmi a odešli z vlády.

Tomáš Vodvářka
14. 11. 2024

Narušený spánkový cyklus taky něco stojí.

Petr Kolman
14. 11. 2024

Jedna vláda za zdražování (nejen) potravin může a druhá nikoliv?

Jan Bartoň
14. 11. 2024

Joe Biden by měl odstoupit a umožnit tak Kamale Harrisové stát se první ženou v čele Bílého domu.

Ivo Fencl
14. 11. 2024

Dílo již bylo nominováno na „knihu roku“ a kdesi pro ně lze hlasovat.

Aston Ondřej Neff
12. 11. 2024

Máme tu celý náš dnešní komunismus v kostce.

Aston Ondřej Neff
13. 11. 2024

Podle Medianu mají Motoristé šest, komunisté pět procent.

Aston Ondřej Neff
11. 11. 2024

Zdeněk Hřib se stal předsedou Pirátů. Za jeho primátorování Praha definitivně zastavila svůj rozvoj.

Aston Ondřej Neff
14. 11. 2024

Piráti jdou úspěch od úspěchu poté, co práskli dveřmi a odešli z vlády.

Marian Kechlibar
12. 11. 2024

První světová válka byla tou základní katastrofou západní civilizace.

Lidovky.cz, ČTK
14. 11. 2024

Kdyby se americkým ministrem zahraničí stal Marco Rubio, byla by to pro Česko dobrá zpráva, neboť...

Karel Oliva
14. 11. 2024

Za mého mládí stával na náměstí Kinských (tehdy ovšem Sovětských tankistů) na místě dnešní fontány...

Lidovky.cz, ČTK
14. 11. 2024

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek částečně schválila velmi očekávaný...

dtt Ditta Stein, ČTK
14. 11. 2024

Na čtvrteční utkání fotbalové Ligy národů mezi Francií a Izraelem se v Paříži kromě hráčů...

Zbyněk Petráček
14. 11. 2024

Lidé jsou různí. Mají různé životní zkušenosti a ideály. Pocházejí z různých – sociálních,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz