Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Vyhrál selský rozum voličů

Ti, co předpovídali, že Miloš Zeman vyrukuje do druhého kola s tzv. hnojomety, jsou tak trochu pro smích. Nic takového se nekonalo a pokud tady budou frustrovaní příznivci poraženého Jiřího Drahoše včetně něj stále tvrdit, že mezi hnojomety patří různé proruské servery, pak bych pro pořádek připomněl ty hnojomety prodrahošovské, které se činily až horečně (namátkou Echo24, Forum24 a hromada dalších). Takže tyto spřátelené entity si nemají co vyčítat a co do vulgarity reakcí před i po volbách vítězí myslím ty prodrahošovské. Prohrávat se musí umět. Ale to vše není vůbec důležité. Je tu vítěz a je tu poražený. Poražený po zásluze.

Před týdnem jsem v NP prorocky psal, že Velká Změna se konat nebude. Po zásluze byl Jiří Drahoš poražen především proto, že lze jen těžko pochopit, proč vlastně do těch voleb šel. Bez šťávy, motivace a jakékoli emoce. Suché až kožené, školometské a prkenné vystupování ho provázelo celou kampaň a ani pro druhé kolo se z tohoto začarovaného kruhu nevymotal, leda že agresivně hryzal tam, kde to nebylo na místě. Že mu nepomohla mediální masáž z velkých mainstreamových médií a nenápadná, leč nezakrytelná podpora veřejnoprávní televize či rádia, je jen důkaz toho, že většina českých voličů, kteří jsou ochotní zvednout zadek a jít k urnám, neztratila rozvahu a rozum. I když budeme uráženi za to, že jsme to nakonec hodili presidentovi, můžeme spokojeně konstatovat, hodili jsme to politikovi ne ideálnímu, ale rozhodně ne umělé figuře bez minuty politické práce v životě. V tomto kontextu bylo až tragické prohlášení Jiřího Drahoše, že „sice neuspěl, ale bude bojovat dál“. Nepochopil jsem, co tím bojem myslel, a nepochopil jsem, jak lidé v pozadí mohli pro nelehký úkol porazit Miloše Zemana vybrat tak špatnou figuru. Hoši, hoši, nic jste nepochopili.

Prohra Jiřího Drahoše není prohrou rozumu, lásky a pravdy a důsledkem ovlivňování voleb, jak neopomenul Jiří Drahoš a jeho fanklub obligátně uvést, ale prohrou horšího kandidáta. Tak jednoduché to je! Většina aktivních voličů dobře pochopila, že volba presidenta není soutěží Česko má talent a že do funkce presidenta nemá lézt chlápek, který se tu funkci chce na Hradčanech teprve za pochodu učit. Pražákům by to nevadilo, většině zbytku republiky to ale nepřišlo jako dobrý nápad. To je dle mého názoru pravá příčina tohoto výsledku a ostatní je jen konverzace.

Miloš Zeman, byť v nedobré zdravotní kondici, to dokázal. Ve své děkovné řeči nepřímo, jemně, leč naprosto čitelně ve stručném popisu své kariéry vlastně poučil Jiřího Drahoše, že si to musí v politice pěkně odpracovat zezdola, aby dosáhl úspěchu. Ví Bůh, že to je správná cesta a je-li Jiří Drahoš alespoň trochu politicky gramotný, nebude se chovat jako profesor Švejnar. Ten v politice také nikdy nic neudělal, přijel jako deus ex machina z USA, vyšmiknul si kampaň, dostal za uši, pak zase v politice nedělal nic a zase vše dokola nanovo, aby opět dostal za uši. Nechce-li být Jiří Drahoš za loutku, kterou dosud byl, pak může začít s prací v politice. Je to práce zvláštní, ale je to práce jako každá jiná. Musí se to umět. Letos má Jiří Drahoš šanci, máme před sebou komunální a krajské volby. Takže, pane Drahoši, hic Rhodos hic salta.

Na starého chytrého ještěra, který je bohužel vymírajícím druhem, jste, pane profesore, tentokrát opravdu neměl. Příště už takového soupeře mít nebudete, takže když zapracujete, můžete mít šanci. Přejme si ale, aby příště své kandidáty vyslaly politické strany, jinak to bude šaškárna.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

pek Petr Ježek
24. 7. 2024

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

dtt Ditta Stein
24. 7. 2024

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Tenistka Laura Samson pokračuje na turnaji v Praze v životním tažení. Šestnáctiletá hráčka otočila...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz