21.10.2021 | Svátek má Brigita


POLITIKA: Vstup Bobošíkové do presidentské volby

14.2.2008

Není jistě třeba říkat, že komunisté Janu Bobošíkovou chtějí použít pro zvýšení vlastní ceny a že jsou připraveni ji okamžitě podříznout, pokud Švejnar veřejně přijme jejich podmínky (t.j. odmítnutí radaru, konec „diskriminace“ KSČM, odmítnutí reformy veřejných financí, kladné stanovisko k zákonu o referendu a negativní stanovisko k reformě veřejných financí) a Paroubek se zaváže, že je přestane považovat za slabšího partnera a přestane za ně mluvit.

Otázkou v tuto chvíli (píši to v úterý večer) je jen to, zda se již nedomluvili a zda nominační listina Jany Bobošíkové skutečně včas dorazila do Sněmovny jak ohlásila media. Pokud ne, tak se už domluvili a hodili ji přes palubu. Pokud ano, mohou to ještě udělat – mají čas až do začátku schůze v pátek.

Pokud ji už nominovali, nemohou to odvolat, mohou jí jen na poslední chvíli odepřít podporu a hlasovat pro Švejnara. Ale Bobošíková bude oficiálně kandidátem a bude mít právo v pátek vystoupit s projevem.

Protože není úplně hloupá, připravuje si jistě verzi projevu pro oba případy. Bobošíková samozřejmě ví, že se nestane presidentkou, ale zcela zjevně celou věc bere jako úžasnou příležitost ke svému zviditelnění a zatím si ani na okamžik nepřipustila, že by to pro ní nemuselo dobře dopadnout.

Pokud zůstane kandidátkou KSČM, ví velmi dobře, že nemůže vyhrát, ale bude se snažit vystupovat jako Jana z Arku, pranýřovat nepravosti a hříchy a hrát pro galerii. Komunistům zaplatí tím, že je bude šetřit.

Pokud ji ale odhodí, probudí se v ní lvice a pronese tentýž projev v druhé, daleko ostřejší verzi – s tím, že nebude cítit žádný závazek ke komunistům a vrátí jim to.

V každém případě ale jejím hlavním cílem je připravit si posici pro evropské volby a získat si nějaké volitele, což se jí tímto může podařit – je u nás dost lidí, kteří skočí na všechno.

Pro ODS z toho vyplývá jen to, že pokud se komunisté a sociální demokraté nedohodnou, je ve hře třetí kandidát, což sice vezme Švejnarovi přinejmenším v prvním kole několik komunistických hlasů, ale Václavu Klausovi to žádný hlas nepřidá. Snad jen jakýsi další argument pro vyjednavače, což ovšem platí i v případě, že se komunisté a sociální demokraté dohodnou.

Na druhou stranu to, že 17 z 26 poslanců KSČM (podle iDnes) Bobošíkovou nominovalo, sice ještě nedává jistotu, že ji všichni budou v prvním kole skutečně volit, ale pokud ano, dává to ODS šanci (realisticky velmi malou) získat v prvním kole první místo pro V.K. ve sněmovně:

81 ODS + 9 KDU + 2 nezařazení = 92 pro Václava Klause
71 ČSSD + 6 SZ + 4 KDU + 9 KSČM = 90 pro Jana Švejnara
17 KSČM = 17 pro Janu Bobošíkovou

Tato čísla jsou založena na výčtu hlasování ve třetím kole minulou sobotu a na informaci o výsledku jednání poslaneckého klubu KSČM)

Samo o sobě by to ještě nedalo Václavu Klausovi vítězství ve druhé volbě, ale zajistilo by mu to postup do druhého kola a znamenalo by to Švejnarovo vyřazení.

Poměr je ovšem velmi těsný a komunisté budou zcela jistě taktizovat a dají Švejnarovi dostatek hlasů, aby mu zajistili postup do druhého kola, například tak, že jen několik z nich by ve skutečnosti „pro formu“ volilo Bobošíkovou. V druhém a třetím kole se pak pravděpodobně komunisté zachovají podobně jako v první volbě.

Závěr je celkem jednoznačný – vstup Jany Bobošíkové do soutěže dává sice Václavu Klausovi trochu (ve skutečnosti ale jen o velmi málo, hraje se stále o jeden či dva hlasy) zvýšenou šanci na vítězství v prvním kole druhé volby (což by pak, vzhledem k tomu, že by zůstal v soutěži sám, značně zvýšilo pravděpodobnost jeho zvolení ve druhém nebo třetím kole), ale jinak nebude pravděpodobně mít žádný závažný dopad na výsledek volby.

Jedinou praktickou cestou ke zvolení Václava Klause je proto pro ODS pokračovat v získávání hlasů jednáním s voliteli ve Sněmovně i v Senátu.

Václav Klaus rozhodně nebude zvolen presidentem zásluhou Jany Bobošíkové nebo KSČM. Můžeme ale s jistotou očekávat, že jeho vítězství bude takto presentováno medii a sociálními demokraty.

Poradce prezidenta republikyAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.