18.5.2022 | Svátek má Nataša


POLITIKA: Volební průzkumy

24.7.2017

aneb Teprve teď začíná skutečný boj

Takřka se zdá, že pod povrchem politické scény vládne tichá panika. Překvapivě, zato velmi pravděpodobně je reakcí na průzkumy veřejného mínění. Ty vytrvale opakují, že volby suverénně, se ziskem přes 30 procent získá ANO Andreje Babiše a ostatní strany budou rády, když se dostanou přes 10 procent.

Právě tato panika donutila sociální demokraty, aby čtyři měsíce před volbami vyměnili premiéra Bohuslava Sobotku na pozici lídra za Lubomíra Zaorálka, a teď, tři měsíce před volbami, se rozpadla sotva uzavřená koalice lidovců a hnutí Starostů.

Je opravdu možné, že se průzkumům nedá věřit. Agentury nemusí využívat úplně nejlepší metodiku, Češi také před volbami rychle mění názory, letní průzkumy se musí brát se značnou rezervou.

Přesto nejde zpochybnit, že sociální demokraté i lidovci reagují právě na výsledky průzkumů. ČSSD se pod Sobotkou blížila k jednocifernému výsledku, koalice lidovců a Starostů zase nedokázala překročit hranici 10 procent a přirozeně se musela bát, že její hlasy propadnou.

Těžko říci, jestli onu tichou hrůzu sdílejí i ostatní strany. TOP 09 je nejspíš venku z nejhoršího rizika, že se propadne pod pět procent, i když před třemi měsíci musel její šéf Miroslav Kalousek ostentativně vystoupit s prohlášením, že průzkumům nevěří. ODS vypadá klidně, ale co když v jejím případě zdání klame.

V klidu a s pocitem očekávaného triumfu tedy může vést svou kampaň pouze Babišovo hnutí, jehož marketingovým specialistům nezbývá než se zamýšlet, na jakou společenskou skupinu se teď zaměří, aby získali podporu k dostatečně suverénnímu vítězství.

Pocitem neodvratného konce stíhaným politikům je možné doporučit opět především klid. V politice jsou už dost dlouho, aby nějakou tu zkušenost člověka nad propastí měli za sebou a aby věděli, že svět je složitější, než se zdá ve chvílích krize. Sám Andrej Babiš dobře tuší, že jeho pozice není úplně bez rizika, protože proti suverénnímu favoritovi se mohou postavit úplně všichni.

Sociálním demokratům výměna na místě lídra prospěje a lidovci se vrátí ke svým bezpečným základům, když se zbaví velikášských představ o třetí síle české politiky. Je lepší, když krize přijde tři měsíce před volbami, než aby se konala během volebního dne.

Z pohledu ANO přitom není ani jedna z popsaných předvolebních změn k lepšímu, pokud se týká vyhlídky na sestavování vládní koalice. Odcházející Sobotka zpravidla uzavíral s Babišem i nevýhodné kompromisy, Zaorálek se během svého nástupu do čela strany proti lídrovi ANO rezolutně vymezil.

Také Starostové byli ve spolku s lidovci tou částí koalice, která prokazovala větší vstřícnost ke spolupráci s nonkonformním miliardářem.

Průzkumům se nevěří, přesto pohled na jejich výsledky může zamotat hlavu samotnému Babišovi. Dobře, vyhraje se 30 procenty, co když se ale naplní třeba předpověď CVVM, že nakonec jediným možným koaličním partnerem budou komunisté, o jejichž voliče přitom ANO usiluje? Anebo dokonce prognóza Focusu, podle níž by ani takové spojenectví nemělo většinu ve sněmovně.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusNohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...