6.7.2022 | Den upálení mistra Jana Husa


Diskuse k článku

POLITIKA: Volby, jaké být nemají

Před loňskými sněmovními volbami jsem napsal článek Volby, jaké mají být, v němž jsem se jako dlouholetý zapisovatel jedné okrskové volební komise snažil stručně popsat volební proces a proces zjišťování volebních výsledků a vysvětlit, proč si myslím, že na těchto léty prověřených a funkčních procesech není radno cokoli měnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 20.1.2022 13:30

Proč by měl rozhodovat člověk, který zde nežije.

Š. Hašek 20.1.2022 9:17

R^ Trefný článek!

Korespondenční "hlasování" je jasný návod k podvodům!

Dále navrhuji zvýšení věkové hranice pro voliče na 21 let. Minimálně.

Kamarád dokonce navrhuje věk, kdy se volič/volička odstěhoval od maminky. Ten kamarád má vysokou technickou školu, rovněž se domnívá, že jsou dvě pohlaví. Umí dost dobře rusky. Tak takové máme v naší partě!!!

J. Hajský 20.1.2022 9:37

V Rakousku-Uhersku (tedy i v Čechách a na Moravě) byl věk plnoletosti a tedy i práva volit 24 let. A to při podstatně nižším průměrném věku než dnes.

To jen pro zajímavost, ale asi pro to měli nějaký důvod. Možná větší vyzrálost osobnosti, podobně jako je dnes nejnižší možný věk pro to být zvolen senátorem 40 let (i když tam ta vyzrálost mnohdy vidět není:-)).

Š. Hašek 20.1.2022 10:04

Jo.

Ten důvod je celkem jasný, tedy těm, co dávali pozor ve škole a není jim sedmnáct. Za Masaryka to bylo, tuším, 21 let.

P. Čech 20.1.2022 9:13

Ono to asi bude poněkud jinak, pane Bařinko. Obecně je důležité ž e občan volí, rozhodně ne j a k volí. Každopádně ovšem musí volit kandidáty na zástupce občanů a ne pouze odsouhlasovat nějaké kanndidátky politických subjektů, které zástupci občanů nejsou a ani být nemohou. To totiž nejsou vůbec volby. Skutečné demokratické volby znamenají děj, ve kterém jsou voličům rozdány seznamy kandidátů (fyzických osob) a voliči z nich vybírají potřebný počet, čili volí. Nic jim nesmí diktovat jak mají volit či dokonce koho či co musí volit (politické strany a hnutí), pokud chtějí využít svého volebního práva. Nic jim nesmí diktovat, kolik procent hlasů musí volený subjekt dosáhnout, aby vůbec nějaké hlasy nepropadly. To potom nejsou volby, ale státní diktatura, stejná, jakou jsme zde měli před listopadem 1989. A korespondenční volba? Tu také nelze jednoznačně odmítat. Stačí se podívat opět do Švýcarska, kde se již delší dobu praktikuje a to úspěšně a efektivně. K tomu stačí málo. Převzít efektivně fungující systém a nevymýšlet zase nějaký specificky český podle zásad Princezny koloběžky.

T. Hraj 20.1.2022 9:26

"Obecně je důležité ž e občan volí, rozhodně ne j a k volí."

Ne, volby jsou stěžejním privilegiem občana. Jejich důležitost by měla být reflektována i ve formě. Je veliký rozdíl, jestli volím v pyžamu na kanapi kliknutím na iphonu mezi objednávkou pizzy a kontrolou svého facebooku nebo jestli se slušně obleču, vezmu si občanský průkaz a jdu na úřad využít své velmi nesamozřejmé právo na akt, jímž se podílím se na rozhodování o směřování společnosti ve své zemi.

Ne nadarmo na korespondenci a digitalizaci tlačí právě Piráti a podobní.

Z. Lapil 20.1.2022 10:11

Jo. Taky důvod. Řekl bych, že dost důležitý.

Oni to "mladí" nejspíš tak nechápou, ale mě ještě nepřešel tak trochu slavnostní pocit snad dokonce vítězství.

Ne že by můj výběr neprobíhal tak, že si sednu do křesla, volební lístky pečlivě jeden po druhém prohlídnu a zahodím, a pak se zkroušeně hrabu v koši, protože "někoho přece volit musím". (Přeháním, ale ne moc :-))

P.S. T. Pratchett, Kobercové: "...a potom král vyslechl jejich stížnosti. Ne že by s nimi něco přímo udělal, ale alespoň je vyslechl".

P. Čech 20.1.2022 14:06

Vy máte pocit, pane Hraji, že se svou účastí ve volbách nějak podílíte na rozhodování a směřování společnosti někam v naší zemi? Já tedy rozhodně ne. O směřování společnosti v naší zemi rozhodují jen politické strany a hnutí a to nezávisle na tom, koho Vy a nebo já zvolíme. Kterou konkrétní politickou stranu či hnutí. Nejdůležitější totiž je fakt že volíme politické strany a hnutí, kteréžto politické subjekty nejsou a ani nemohou být zástupci většiny občanů. Jsou to totiž zástupci jen svých členů a voličů, jichž je v ž d y naprostá menšina vzhledem k voličům ostatním.

T. Hraj 21.1.2022 9:36

1) ano, přes všechny výhrady ten pocit mám. Jsem rád že u nás máme svobodné volby a že jich mám já svůj hlas.

2) vaši námitku proti stranám moc nechápu. Jak správně říkáte, strany jsou zástupci svých voličů. Proč by těch voličů měla být "vždy menšina" nerozumím. Současná koalice (kterou jsem nevolil) většinu má.

J. Bárta 20.1.2022 8:54

Výsledek korespondenční volby má asi takovou váhu, jako když Hřib vyhraje neexistující soutěž o nejlepšího primátora.

P. Čech 20.1.2022 9:19

Korespondenční volba je zavedena v některých státech jen jako svým způsobem jistý komfort vzhledem k odpovědným voličům. Rozhodně není nutná, ani potřebná. Kdo volit chce, ten může. Kdekoliv ve světě, kde existují zastupitelská místa. Korespondenční volba může mít jistý dopad na volby celkově jen u většinových voleb, nikoliv u těch, které probíhají podle zásad poměrného zastoupení tam, kde nejsou voleni zástupci občanů, ale zástupci politických subjektů.

A. Poláková 20.1.2022 13:02

No Hřib se odpravil sám....Tak to bývá se hřiby po sezóně

J. Karza 20.1.2022 8:49

Místo voleb dáte lajk. Předtím vás náležitě ojede umělá inteligence skrze média a sociální sítě. Taková je perspektiva, no.

T. Hraj 20.1.2022 9:11

Ano, ta umělá inteligence vás (každého individuálně) bude jemně formovat a povede si detailní záznamy o vašich názorech a jejich vývoji. A tomu se bude říkat svobodná společnost, na rozdíl od nesvobodné, která bude řízena systémem sociálních kreditů zcela oficiálně.

R. Langer 20.1.2022 10:36

Já myslím, že bude rovnou upravovat ty hlasy, aby to bylo politicky korektní... ;-D

J. Herink 20.1.2022 8:47

Mě především zaráží selektivní slepota našich zahraničních spoluobčanů. Nebo je tedy kriminalita muslimských a afrických "obohacovačů" pouhým výmyslem našich alternativců a ve skutečnosti tedy Somálci a Nigerijci pečlivě třídí odpad, dělají ošetřovatele, policisty a platí daně.

T. Hraj 20.1.2022 9:06

Naši zahraniční spoluobčani jsou v zahraničí většinou pracovně, tj. znají jazyky, jsou vzdělaní, mají zkušenosti a schopnosti (proto tam taky dostali příležitost). Jenomže to taky znamená, že se pohybují čistých kancelářských budovách či výrobních halách, bydlí v relativně dobrých čtvrtích atd. V této bublině vše funguje a má řád. Somálci ani Nigerijci se v ní nevyskytují. Tito naši zahraniční spoluobčané se pak domnívají, že volbou tzv. "prozápadních" a "proevropských" stran volí to, co při svých pobytech vidí denně okolo sebe.

Š. Hašek 20.1.2022 9:10

R^R^R^

F. Navrátil 20.1.2022 8:44

Korespondenční hlasy mají velkou šanci znevěrohodnit volební systém. Zatím jsme znali pouze finanční ráje, po schválení senátního korespondenčního experimentu se seznámíme i s volebními ráji.

Š. Hašek 20.1.2022 9:10

R^

T. Hraj 20.1.2022 9:15

R^

L. Beneš 20.1.2022 8:33

Výsledky voleb vyvolaly nejen uspokojení na straně těch, kdo chtěli ZMĚNU, ale poskytly prostor také projevům ušlechtilé velkorysosti. Primátor jednoho velkého města se díky volebním výsledkům dostal do vlády a na jeho místo postoupil jeho dosud technický náměstek. Ten se zavázal paralelně s primátorskou funkcí i nadále plnit úkoly své funkce dosavadní. Tím se na radnici ušetří jedno vedoucí úřednické místo. To je ušlechtilé a přínosné. Otázka je, co vedlo dotyčného k tomuto rozhodnutí. Že by nechtěl, aby se s podrobnostmi okolo řady projektů, které byly ve městě realizovány a které jsou plánovány pro budoucnost, seznámil i někdo jiný?

J. Milota 20.1.2022 11:44

Že by to bylo v Plzni?

V. Hlad 20.1.2022 14:30

Že by to byl absolvent místní rychloprávní fakulty ?

J. Nevrkla 20.1.2022 7:55

Podle mě o korespondenční hlasování usilují podvodníci. O podvodech se silně diskutuje snad ve všech zemích, kde ho mají.

Ale včera jsem viděl, jak se hlasováním v parlamentu můžeme dostat k totalitě. Viděl jsem předvolební vystoupení třech kandidátek na funkci předsedy Evropského parlamentu. Tři pokrokové soudružky, blabolici ty samé pokrokarske kecy. Ty snad musely být vybrány novodobou kádrovací komisí, jaké byly u nás za socialismu. Kandidovat zřejmě mohli jen přísně prověření lidé.

V. Církva 20.1.2022 7:20

Když tak koukám na úpornou snahu progresivistů TOP09, STAN a Pirátů zavézt korespondenční hlasování, počítám. kolik to defenestrací jsme na našem území už měli?

Pokud po pochybnostech voleb v USA, prezidentských v Rakousku chce někdo prosazovat, evidentně ignoruje občany a nutnost regulerních voleb.

J. Lukavsky 20.1.2022 6:58

"o dalším směřování země rozhodovat i šestnáctileté děti" proč tak nesměle? Což to posunout na věk kupř. 3 let? A "volič" by volil tak, že by sáhl po zeleném nebo modrém autíčku, po panence se zelenými či červenými šatičkami.... Směle do pr...e. Soudruzi, směle! J.L. end

R. Hansmanova 20.1.2022 6:15

Princip korespondenčních voleb je zcela jednoduchý. Skutečné volby vyhraje někdo nevhodný, nebo snad dokonce přímo politicky nekorektní. Pak odněkud dorazí záplava korespondenčních hlasů pro levicové-multikulturně-zeleně-genderově profilovaného kandidáta a ten zasedne do příslušné sesle. I když v Rakousku to třeba vyšlo až napotřetí, vyjde to nakonec vždycky naprosto spolehlivě.

Takže korespondenční volby budou, to by tak hrálo, aby si lidi volili nevhodné zástupce!

V. Církva 20.1.2022 7:26

Až se chce přemýšlet o konspiračních teoriích, jak je to možné?

Na druhé straně pořád věřím že v zahraničí jsou trdla co studují federalizaci Evropy v Oregonu, nebo zhulení ITíci a snobská odnož pražské kavárny TOP09.

I kdyby důvod k těm výsledků byla ta druhá možnost, jsme rádi že ta trdla odešla do zahraničí. Hlavně, ale, protože tu nežijí, ať nám tu neorganizují život. Ten kdo tu nežije by volit neměl, až se vrátí ať volí. Teprve pak si totiž ochutná výsledky své volby.

R. Langer 20.1.2022 5:41

"Samozřejmě nemohu a nechci předkladatelům návrhu podsouvat zlé úmysly v tom smyslu, že by při snaze o prosazení korespondenční volby rovnou předpokládali manipulaci s korespondenčními hlasy ve prospěch svých politických subjektů..."

Hm, já jo. ;-€