21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

POLITIKA: Volby, jaké být nemají

Před loňskými sněmovními volbami jsem napsal článek Volby, jaké mají být, v němž jsem se jako dlouholetý zapisovatel jedné okrskové volební komise snažil stručně popsat volební proces a proces zjišťování volebních výsledků a vysvětlit, proč si myslím, že na těchto léty prověřených a funkčních procesech není radno cokoli měnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 20.1.2022 21:20

Není žádný důvod usnadňovat lidem s naším občanstvím, kteří trvale žijí v cizině, účast v našich volbách. V podstatě je nesmysl, aby tito lidé zasahovali do politiky země, v níž nežijí. Stávající úprava, kdy ten, kdo mermomocí chce volit, musí absolvovat cestu na náš zastupitelský úřad, je víc než dostačující. Jinak korespondenční nebo elektronické hlasování jsou jednoznačně otevřenými cestami pro volební podvody.

J. Hovorka 20.1.2022 20:57

P.Bařinko, jako sláma z bot čouhá z vašeho článku zjištění, že vaši političtí oblíbenci uvedení v posledním odstavci nemají v korespondenční volbě sebemenší šanci uspět, a tím je pro vás všechno špatně. Na druhē straně ovšem tvrdíte, že na Zemi dokonalou Spravedlnost nehledejme. Spokojme se tedy s tou Spravedlností vaší , že ano ?!

F. Žůrek 20.1.2022 20:30

Volič se má osobně dostavit k volbám, jinak jde o podvod.

Všechny výmysly jsou zbytečné. Volič má být znám, to se má sledovat, kdo volí a ten volí osobně a nezastupitelně. S urnami se manipulovat NEMÁ. Nebezpečí všech manipulací vyloučit, a to je již problém třeba u elektronických voleb, kde jsou různí hakeři a já nevím, jaké jsou možnosti v oblasti IT techniky.

P. Jiří 20.1.2022 19:35

Ono je všechno jasné akorát jistí z ne-(známých) důvodů budou zuby nehty trvat na přijatelnosti domácí cenzury i korespondenčního hlasování protože ani s pomocí svých lidí na úřadech a soudech všeho druhu, VŠ anebo třebas veřejnoprávních či soukromých medii by nebyli schopni zvrátit výsledky voleb proti domácí většině, asi tak, že jo!

J. Friedlaender 20.1.2022 18:22

Proboha, to Vám nedojde, že znemožnění volby komukoli je podvod...._

Š. Hašek 20.1.2022 18:35

Čaj vlažný a zalehnout. To těch dvou židlích znáte?

P. Vébr 20.1.2022 19:46

Probůh, a kdo těm v cizině brání navštívit konzulát?

J. Ráž 20.1.2022 16:11

Co se týká našich krajanů, kteří žijí trvale v zahraničí, mám vážné výhrady k jakémukoliv jejich volebnímu zvýhodnění. Jednak nemají přímý kontakt jak s poltickou realitou u nás, jednak jsou odkázáni pouze na zprostředkované zpravodajství, které, jak sami dobře víme, je většinou jednosměrně manipulativní, podle toho jakému mediu dáte přednost. A hlavně, volby výrazně ovlivňují život občanů žijící v ČR a krajané v zahraničí tak svým hlasem ovlivňují život lidí, se kterými, mimo dálkového občanství, nemají vůbec nic společného. Svůj život svým hlasem však neovlivní vůbec, takže je to pro ně jen jakýsi druh hry!

P. Sura 20.1.2022 15:43

Autor má naprosto pravdu. Stačí jen vzpomenout, že úplně stejná účelovost nám nadělila Zemana na 2 volební období .... !!

V. Čermák 20.1.2022 17:17

HM, nejdemokratičtější přímou volbu nazýváte Účelovostí? Kdyby vyhrál kníže, asi byste to nedělal, nemám pravdu?;-D

P. Sura 20.1.2022 19:00

Přímá volba, přímá demokracie nejsnáze manipulovatelný výsledek.

U Schwarzenberga aspoň lze předpokládat, že by se nedovolával vyšších pravomocí, než podle Ústavy má s odkazem na "větší mandát". Trapně a sebestředně.

V. Čermák 20.1.2022 19:11

Tak podle vás trapně a sebestředně, ale je fakt, že uzemnil náhle procitlé Sudetské Němce a také dal signál připrchlíkům, že je v ČR nechceme. A mimochodem, Co říkáte Parlamentní volbě? Tam se manipulace nevyskytovala? ;-D

Š. Hašek 20.1.2022 19:51

Kecáte. Dvakrát.

Ś. Svobodová 20.1.2022 14:25

Tajné volby? Minimálně v rodině moc tajné nejsou. Příjdou lístky, hodí se na stůl, rodina se sejde, babička, dědeček, všichni okolo, kibicují jeden druhému. Někdy se to dělá v hospodě u piva. Někde vyplňuje všem lístky hlava rodiny. Ano je možné ve volební místnosti to změnit. Ale udělá to někdo?

J. Jurax 20.1.2022 14:27

No, možná ve Vaší rodině ... :-)

P. Dvořák 20.1.2022 14:36

A proč by měl ve volební místnosti kdokoliv cokoliv měnit?

Co se doma upeče . . . .

Š. Hašek 20.1.2022 18:36

???

Tedy budeme klikat z domova a posílat přes Bartoše?

P. Brich 20.1.2022 13:52

Je zcela evidentní, že demoverze z prezidentských voleb v USA tak uchvátila některé tuzemské liberální demograty natolik, že se ji snaží implementovat do našich podmínek, aby byla záruka toho správného volebního výsledku!!;-O

J. Vintr 20.1.2022 21:21

Přesně tak.

J. Jurax 20.1.2022 13:44

No, moudré úsloví praví, že do věcí, které fungují, moudrý člověk nesahá. A náš způsob voleb funguje, je celkem blbuvzdorný, obtížně zmanipulovatelný a funguje.

A člověk, který žije v zahraničí a pociťuje nepřekonatelnou touhu si zavolit a mluvit do dění ve své vlasti, v níž ovšem nežije, zajisté rád absolvuje drobné nepohodlí s cestou na konzulát či zastupitelský úřad.

Pokud bych byl pro nějakou modifikaci hlasování do sněmovny, tak leda aby celá republika byla jeden volební obvod.

Š. Hašek 20.1.2022 19:53

Souhlas.

S tím jedním volebním obvodem .... jsem to (zatím) neproštudoval.

J. Černý 20.1.2022 13:21

Korespondenční volby odporuji Ústavě. Nejsou tajné.

Š. Hašek 20.1.2022 18:37

Souhlas.

J. Machotka 20.1.2022 13:17

Jelikož jsem byl výslovně zmíněn, dovolím si reagovat.

Předně se na rozdíl od autora domnívám, že systém průbežné volby realizovaný elektronicky ve státem či místními samosprávami kontrolovaných volebních místnostech (kvůli ověření dobrovolnosti volby) by pro voliče ve skutečnosti vedl ke zvýšení jednoduchosti, přehlednosti a srozumitelnosti - nabízí se srovnání mezi papírově a digitálně zadávaným platebním příkazem.

Místní volební komise, které zajišťují kontrolu pro strany a hnutí, které se voleb účastní, by zanikly, a to je jeden z problémů, který je teprve třeba vyřešit. Dalším takovým problémem je zajištění tajnosti volby. Oba tyto problémy nejsou triviální, ale veřím, že jsou řešitelné pomocí kryptografie v kombinaci s technologiemi jako je blockchain (kvůli průkaznosti).

Hlavním přínosem je však to, co současný způsob zajistit nedokáže - odstranění časově kritického momentu voleb. Doposud jsem vždy uváděl zejména problematické situace před volbami (uplácení voličů, marketingově vyhrocená kampaň), ale zkušenosti ukazují, že k problémům může docházet i těsně po volbách - v situaci, kdy odstupující vláda vyhlašuje nouzový stav či vyhlášku o povinném očkování, jakkoli se nová reprezentace staví jednoznačně proti.

Ten úplně největší problém však sama o sobě žádná změna volebního systému vyřešit nemůže. Současný způsob však prakticky znemožňuje řešení. Tím problémem je to, jak píše Jiří Weigl ve své stati https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/esej-problemy-bez-snadnych-reseni.A220109_101142_p_politika_wag, že "V praktické rovině ... vládnou úředníci. ... Za takových poměrů začínají demokratické mechanismy ztrácet smysl a stávají se drahým luxusem." Průběžná volba, která by umožnila voličům vytvářet okamžitý tlak na politiky, by přinejmenším mohla přispět k rychlejší obnově politické scény, pokud by se ukazovalo, že "sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického (či jiného) rámce."

T. Hraj 20.1.2022 13:28

Kontrola - jistě jsou velmi spolehlivé kryptografické možnosti. Ale způsob zajištění jejich průkaznosti bude pro širokou veřejnost v podstatě zcela nesrozumitelný (na rozdíl od srozumitelnosti kontroly volební komisí)

Tajnost - žádná metoda nemůže zajistit tajnost elektronické volby. Protože ovlivnění/donucení voliče jinou osobou je zcela neodhalitelné.

Pro parlamentní volby jednou za 4 roky elektronické volby nepřinášejí žádná zajímavá pozitiva a naopak s sebou nesou závažná negativa.

I. Polák 20.1.2022 15:13

Můj názor: Elektronicky volit - ANO, ale ve volební místnosti, za plentou.

J. Machotka 20.1.2022 15:15

Ano, přesně takto je to navrženo.

P. Sura 20.1.2022 17:25

Nalijme si čistého vína. Pokud by se podařilo zajistit rozumné voliče, ale především politiky (kandidáty), kteří chtějí sloužit společnosti, ne své kapse, nic by se měnit nemuselo. A protože ani jedno ani druhé zajistit nelze, je zbytečné hledat systémy, které by tyto chybějící předpoklady nahradily. A na "umělou inteligenci" bych nesázel ani grešli.

J. Machotka 20.1.2022 18:45

S tím beze zbytku souhlasím. Můj návrh spoléhá na to, že voliči budou chtít využít svoji novou šanci více kontrolovat a měnit politiky. Pokud ji nevyužijí nebo pokud změna zastupitelů nebude mít žádný fakticky efekt na politickou kulturu, nemá to cenu a v jistém smyslu se pak můžeme vrátit k jednotné kandidátce Národní fronty.

Š. Hašek 20.1.2022 18:38

A potom elektronicky poslat Bartošovi!? Že Poláku!