22.9.2021 | Svátek má Darina


POLITIKA: Volby bez tématu

9.9.2021

Předvolební klání se zatím nese v duchu hloupostí a trivialit. Koalice Spolu vyfoukla soupeři slogan Až do rotrhání těla a teď se všichni předhánějí až do roztrhání těla, co legračního vykonají až do roztrhání těla. Druhým diskutovaným tématem je Andrej Babiš junior, který se naprostou náhodou ocitl na předvolebním mítinku svého otce s osvědčením o příčetnosti v kapse, aby ho veřejně atakoval pod dohledem mobilní kamery režiséra Klusáka. Výjev vysvětlil jednu záhadu a nastolil druhou. Vysvětlená záhada: týž Babiš junior v rozhovoru s Čestmírem Strakatým naznačil, že za ním byli pánové a otevřeli mu oči. Teď už tedy tušíme to, na co se moderátor nezeptal, kdo byli ti pánové. Nastolená záhada: nespískal to mistr babišovských pletich Mára Prchal, aby zvýšil popularitu Babiše staršího inscenací takto nechutného výjevu? Záhady jsou na světě nikoli proto, aby byly vyřešeny, nýbrž proto, aby daly podnět k nekonečnému dohadování.

To jsou maličkosti. Významnější je, že v televizní debatě vyhořel v duelu s Karlem Havlíčkem jeden aspirant na úřad premiéra, totiž Pirát Ivan Bartoš, nedlouho poté vyhořel ve střetnutí se soupeři druhý, pravděpodobnější aspirant, totiž Andrej Babiš. Choval se trapně, ztrácel nervy, skákal do řeči a vyneslo mu to tlusté mínus.

Něco podstatnějšího se ale děje jaksi mimo prvoplánovou pozornost, upřenou na hlouposti výše popsané. Na stůl to vynesl Karel Havlíček, Babišova opora. V rozhovoru s Novinkami totiž vyhlásil mezi řádky neposlušnost Evropské unii. Za nereálný označil projekt skončit do čtrnácti let s auty na benzín. No jo, ale taková je vůdčí doktrína současné Unie, a debata už jde jenom o to, že by bylo nejlíp to ukončit dřív, než Gréta zase začne ječet! Jasně upozornil na dopady zeleného šílenství, které nejen že zlikviduje automobilový průmysl, ale povede ke zdražení prakticky všeho. Zdražení už začalo a bude to téma příštího roku a mnohem silněji i let následujících: bude to téma první poloviny jednadvacátého století.

Coby liberálnímu konzervativci připadá šílené, a tudíž nepochopitelné, že si toto téma nechává vzít takzvaná pravice sdružená v koalici Spolu. Nejsem naivka, takže slovo takzvaná bych nechal vysadit ručně a pravice nechal dát do uvozovek. Nicméně Spolu se přece jen plácá více na pravé straně než K2 vedená levičáckými Piráty, takže ten pojem pravice berte relativně. Co zelená tsunami prezentuje, to není jen útok na jakýsi blahobyt, k němuž jsme se po třiceti letech prodychtili, je to útok na samotnou existenci. Jak se zdá, pan Havlíček to ví a snaží se to mezi řádky propašovat. Přitom by toto mělo být téma voleb, zásadní a explozivní: chceme to, nebo nechceme? Víme, do čeho jdeme, nebo nevíme? Známe rizika?

Nebudu pokračovat. Je mi jasné, že to bude téma příštích voleb, ať poteče opravdu do bot. V té bídě ale už nastoupí jiné figury než pan Fiala, který se na TV debatu ani nedostavil.

LN, 6.9.2021

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.