7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

POLITIKA: Vláda už projedla i majetek předků

Je to jen něco málo přes rok, co zemřel Tomáš Ježek, a už aby se v hrobě obracel. Všichni si ho jistě pamatují, jak počátkem devadesátých let spravoval Fond národního majetku. Byl jedním z těch, kteří dali privatizaci svou tvář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Holíček 24.12.2018 9:54

Re: Co na to Werich?

Obávám se, že jste nepochopil právě tu podstatu "šetření". Před dvaceti lety platily Kč, a ne Kčs, a to už se s naší dnešní měnou v dnešním důchodovém systému už nejméně 8 let budoval demokratický kapitalismus. :-))

J. Lukavsky 24.12.2018 10:09

Re: Co na to Werich?

Když jsem nastupoval do práce tak platily Kčs a šlo mi o to, kolik Plzní (nebo chleba, mlíka, mouky, cukru..) jsem si mohl koupil za měsíční plat před 50ti, 20ti, 10ti... léty. To je skutečná hodnota Kčs i Kč. V internetu se to dá nahledat. No a současný systém EU je kapitalismem asi jako "lidově demokratické zřízení" za G.Husáka. Je to spíš důmyslný kříženec socializmu, cechů, neosvícené monarchie a orientální byrokracie a kdoví ještě čeho. Ale moderní technika a zemědělství atd. to pořád ještě utáhne. Ještě! J.L. end

L. Novák 24.12.2018 10:17

Re: Co na to Werich?

Za znehodnocování měny (= růst cen zboží) poděkujte vládám a ČNB, která tuhle politiku systematického znehodnocování měny provádí.

M. Šejna 24.12.2018 10:59

historie "znehodnocování" koruny

Prosinec 2000 -- 35,90 Kč/euro. Prosinec 2005 -- 28,95 Kč/euro. Prosinec 2010 -- 26,40 Kč/euro. Prosinec 2015 -- 27,02 Kč/euro. Prosinec 2018 -- 25,85 Kč/euro.

Průměrná česká mzda v přepočtu na euro: rok 2000 -- 410 euro, rok 2010 -- 978 euro, rok 2018 -- 1277 euro.

J. Holíček 24.12.2018 11:19

Re: historie "znehodnocování" koruny

Znehodnocování Eura! A jistě to víte.

Ještě si udělejte tabulku jak začalo vůči doláči a jak je na tom teď. :))

L. Novák 24.12.2018 11:37

Re: historie "znehodnocování" koruny

Žijeme ve státě s oficiální měnou 1 Kč a řeč je o růstu cen zboží na(českém) trhu. To lze těžko zdůvodnit porovnáním kurzů se zahraničím. :-) Demagog Šejna se samozřejmě našel v propagandistické profesi, kterou tady dlouhodobě provozuje na obhajobu ČSSD a její hloupé hospodářské politiky...

M. Šejna 24.12.2018 9:41

tohle se madam Šichtařové nepovedlo

výnosy z privatizace zatím všechny vlády "prožraly". Ať to byly vlády levicové nebo pravicové. Současná vláda udělala jedinou změnu a to, že chtce výnosy z privatizace přiřadit do státního rozpočtu. Ten důvod byl ale zcela jiný, než si myslí madam Šichtařová. Pokud totiž bude privatizační fond součástí rozpočtu, bude o jeho osudu rozhodovat parlament a nikoli vláda. Doposud si mohla vláda dělat s výnosy z privatizace co chtěla a nemusela se ptát parlamentu.

Pokud jde o plánovaný rozpočet, tak mě je úplně ukradené, zda je schodkový nebo přebytkový. Důležitá je konečná bilance a nikoli plán. Vládám ANO-ČSSD se zatím všechny rozpočty podařilo vyřešit tak, že bilance byly mnohem lepší, než původní plán. Prostě to vždycky dopadlo tak, že výdaje byly podle plánu, ale příjmy byly výrazně lepší, než plán. A o to jde.

Vláda klidně může sestavit rozpočet přebytkový s nadhodnocenými příjmy, aby vypadal rozpočet hezky. Ale k čemu by to bylo?

V. Kotas 24.12.2018 9:56

Re: tohle se madam Šichtařové nepovedlo

Ano, prožírají všechny vlády od r.1989. Některá více, některá méně. Ten začátek byl povětšinou špatný, než bylo slibováno politiky. Vymýšleli ve světě vymyšlené, prověřené desetiletími, nepřevzali téměř nic. Jó, blbostí přišlo ze světa plno. Přežili jsme jiné problémy, přežijeme i toto, jen nám postarším moc času nezbývá. Snad se potomci poučí, aby na tom byli lépe.

J. Kulheim 24.12.2018 10:28

Re: tohle se madam Šichtařové nepovedlo

Výnosy z privatizace měly sloužit jako polštář důchodové reformy. Součástí SR jsou pouze opakované příjmy a to výnosy z privatizace nejsou. Současný parlament si může schválit cokoliv, ale měl by dodržovat pravidla.

"Vládám ANO-ČSSD se zatím všechny rozpočty podařilo vyřešit tak, že bilance byly mnohem lepší, než původní plán.." Této vládě se nepodařilo nic co by stálo za řeč. Příjmy jsou vyšší díky celosvětové ekonomické prosperitě. Rozhazuje peníze, kupuje si voliče, investují měně jako vláda Pera Nečase v období ekonomiclé krize. Co budou dělat pokud dojde k snížení ekonomické výkonnosti to ví jenom AB, Pan Bůh a vy a vám podobní.

Vás nezajímá nic,jenom plné paděro.

M. Šejna 24.12.2018 10:43

ano, plné "paděro"

nás a mě podobné opravdu zajímá plné panděro. Většinu lidí totiž opravdu to plné panděro zajímá víc, než plnění programu jakékoli politické strany. A pokud k tomu máme ještě svobodu projevu, tak jsme spokojeni.

Vás a vám podobné zajímá pouze to, zda žijete podle pouček z politického školení, nebo zda můžete plnit váš ideologicky-akční politický program, i kdybyste měli rýt držkou o zem a žrát slupky od brambor.

Až pochopíte, že lidi zajíma svoboda a blahobyt, a je jim jedno, zda jim toto zajistí levice nebo pravice, pak možná ti vaši politikové i vyhrají volby nebo budou vládnout s někým v koalici. Okopáváním kotníků, fňukáním nad poměry a neustálým stěžováním si na ty druhé žádného úspěchu nedosáhnete.

Přeji hezké pravicové Vánoce u stromečku ve tvaru modrého ptáka a pod portrétem milovaného vůdce Fialy.

J. Kulheim 24.12.2018 11:05

Re: ano, plné "paděro"

"Až pochopíte, že lidi zajíma svoboda a blahobyt,..." KDYBY TOMU TAK BYLO, TAK BYCH BYL SPOKOJENÝ. Také mám svobodu jednotlivce na prví příčcce hodnotového žebříčku. ALE. Já jsem pro svobodu jednotlivce rozhodovat o osudu svém a případně své rodiny. Stát si platím proto, aby mi zajistil to co nemůžu zajistit sám. Tj. ochranu před vnnějším nepřítelem, ochranu zdraví a majetku, vymahatelnost práva a infrastrukturu. Jenomže socialistický stát se mi plete do všeho a bere tolik peněz, že výsledkem je, že víc jak 50% lidí pobírá nějaké sociální dávky. Výsledkem je, že dostávám služby o které nemám zájem. Okrádá rodiny tak, že nemůžou zaplatit dětem obědy. Atd.

Proswperita a slušný životní standard pro sebe a pro svoje děti, chce asi každý. Ale, žít nad poměry, půjčovat si peníze na živobytí, dělat strukturální deficity a nechat dluhy splácet potomky není pro mne přijatelné. Na to není potřebné politické školení.

"..zajímá víc, než plnění programu jakékoli politické strany." Na tom stojí program socialistů. Když už není z čeho brát, tak zdaní tekoucí vodu, atd.

L. Novák 24.12.2018 11:42

Re: ano, plné "paděro"

Miroslav Šejna je zde už dlouhá léta ve funkci socialistického agitátora a propagandisty-demagoga ČSSD. Berte ho jako vzorek socialistického člověka dnešní doby. :-)

V. Kotas 24.12.2018 11:51

Re: ano, plné "paděro"

Snad panděro, ne ?

J. Kulheim 24.12.2018 14:09

Re: ano, plné "paděro"

Vy máte panděro, ale já mám banděro. Výsledek je ten, že jsme na tom stejně.

M. Prokop 24.12.2018 9:18

Souhlas

Jen: "protože víme, že aktuální typ migrace příliš nevede k posílení zásobárny pracovních sil, spíš posiluje řady příjemců sociálních dávek."

- jak kde, jak kdo.

Ukrajinci nejsou 3i.

P. Kmoníček 24.12.2018 9:15

re:

Holíčku a Hlosto, se zájmem jsem si prostudoval váš návrh na řešení důchodového problému pro budoucnost, ale musím se přiznat, že vašim návrhům moc nerozumím.

M. Prokop 24.12.2018 9:25

Re: re:

Státní rozpočet jako základní zdroj mne hluboce zaujal. :-P

J. Holíček 24.12.2018 9:35

Re: re:

Za co staví Skanska nebo Eurovia dálnice....? Za zisk, který plyne ze stavařiny? :-))

M. Šejna 24.12.2018 9:46

přesně tak

soukromé firmy, které dostávají státní zakázky, musí samozřejmě vykazovat zisk, protože to nejsou neziskovky. Ale tohle je pro některé lidi moc složité pochopit.

Jinou věcí je, že například pro náš developerský projekt pokládala asfalt firma Eurovia. A udělala to velmi levně oproti tomu, za jaké peníze pokládá asfalt pro stát. Někdy člověk žasne nad tím, jak vysoké ceny musí platit stát za zakazku, který by byla pro soukromý sektor mnohem levnější.

M. Prokop 24.12.2018 10:07

Re: re:

Za peníze, které nám jako zdroji stát sebral a přerozdělil, mimo jiné třeba na ty dálnice.

J. Holíček 24.12.2018 9:33

Re: re:

Kmoníčku, jak jsem si tak z povzdálí všimnul, tak nejste zrovna konsensuální typ, proto se mně nechce o svátcích debatu hrotit. Žínka právě pracuje na polévce, za chvíli jí půjdu naporcovat telecí a voní purpura, takže si to necháme na později.

V každém případě to téma Markéta reinkarnuje už nejmíň 20 let, zatím jsme na tom dobře, a to, co bude za dvacet let dneska nevyřešíme. My totiž ani nevíme co bude a co se semele. Jen tak fantazírujeme.

A šetřit na budoucí generace? To je oblíbená písnička pro naivy a hlupáčky, co to baští. Před dvaceti lety jsem měl za stovku nejméně 5 Plzní, dneska pořídím 2. Tipněte si s Markétou, co za dnes uspořenou stovku koupíte až se důchodový systém zhroutí.

Užívejte si křesťanské svátky, dokud to jde. (Že, pane Hlosto :-))))

K. Janyška 24.12.2018 9:06

Ano, ANO je zločineckou organizací, vlastněnou zločincem.

O tom nebudiž žádných pochyb... Dzp.

L. Novák 24.12.2018 9:04

ANO, bude to jenom horší, volte Babiše a jeho vyžírky

V zemi, kde většina občanů si zvolí toho největšího vyžirku (Zeman, Babiš, Sobotka, Štěch a spol.) za svého zásTUPCE, nevidím žádné rozumné východisko. Prostě to jednou krachne a pak se věci budou muset dělat jinak, opatření budou drastická. Plánovité znehodnocování měny vidíme už dnes...

F. Navrátil 24.12.2018 9:02

Plácání

Autorka je svérázná ekonomka, ale když zabrousí na politické pole a ekonomii používá jen jako provizorní berličku, ukuchtí nemastný neslaný mainstreamový cviboch. Možná by se měla zamyslet nad tím, že rozhodující není počet lidí, ale velikost hodnoty, které vytvářejí. Např. Bangladéš nemá nejefektivnější důchodový systém.

P. Lenc 24.12.2018 9:10

Re: Plácání

Velikost hodnoty, no dobře, ale pokud tuto "velikost" hodnot tato vláda oproti jiným projídá tempem nevídaným, tak to musí nutit k zamyšlení.Ten její "cviboch" je to nucení.A pokud není počet lidí rozhodující, potom se ptám, proč většině hospodářsky šlapajících zemí chybí lidé?

F. Navrátil 24.12.2018 13:03

Re: Plácání

Nedovedu vašemu tvrzení oponovat, protože analyzuji reálná fakta. Ale domnívám se, že by bylo vhodné neopakovat mantry České televize a demobloku. Veřejný rozpočet (tj. státní rozpočet a rozpočty měst, obcí a institucí) je v plusu a mírně se umazává i celkové zadlužení. Pravdu máte ovšem v tom, že vláda rozhazuje peníze na přebujelou státní správu, která se rozrůstá jako rakovina, na nepojistné sociální dávky entity, která nepracovala, nepracuje a pracovat nikdy nebude a na činnost parazitických neziskovek, které v lepším případě nedělají nic a v tom horším přímo škodí.

M. Prokop 24.12.2018 9:21

Re: Plácání

To má ovšem háček: Lidé, kteří tu hodnotu vytvářejí, ji chtějí také konzumovat. Pokud jeden vytvářející "živí" jednoho důchodce, může to fungovat. Až bude živit tři a přemnožené a škodící úředníky nádavkem, už mu na konzumaci moc nezbude.

Paní Šichtařová má pravdu.

P. Lenc 24.12.2018 9:31

Re: Plácání

To si myslím i já.

V. Kotas 24.12.2018 10:02

Re: Plácání

Ty " přemnožené " důchodce člověk přežije, horší je to s těmi přemnoženými úředníky, neziskovkami a dalšími, přisátými na státních penězích - to je ta černá díra, kam mizí zbytečně peníze.

M. Prokop 24.12.2018 10:10

Re: Plácání

Ani ty důchodce, pokud zrovna nemáte svatozář a altruismus v krvi. Zvláště pak s volnou cestou do zemí, kde hospodaří rozumněji.