24.6.2021 | Svátek má Jan


POLITIKA: Vláda politické korupce

13.4.2009

Kterou myslíte, pane Paroubku?

S údivem i pobavením jsem sledoval vystoupení Jiřího Paroubka v nedělní Partii na kanálu televize Prima. Je až neuvěřitelné, jakého protimluvu se - zcela jistě omylem - dopustil. Pominu „šermování“ sociologickými průzkumy, není totiž tajemstvím, že lze položit v pečlivě formulovaném dotazníku celou sadu různých otázek, které přinesou i protichůdná data, záleží jen na jejich interpretaci. Mnohem zajímavější bylo Paroubkovo pojetí „politické korupce“.

Zaujalo mne jeho hřímání o Topolánkově vládě politické korupce. Jestliže šéf sociální demokracie považuje Topolánkův kabinet za vládu postavenou na politické korupci, jak doslova řekl v nedělní Partii, potom, přijmu-li jeho rétoriku a neztratím-li paměť, musím konstatovat, že i Jiří Paroubek stál v čele „vlády politické korupce“. Nebo si již nevzpomíná na bývalého poslance ODS Kotta, který držel při životě Paroubkovu vládu v letech 2005 až 2006? Nejspíš bylo nesmírnou náhodou, že se pan Kott stačil narychlo stát šéfem středočeské VZP ještě před tím, než socialisté opustili vládní pozice. Není to taktéž projev politické korupce, pane Paroubku?! Dělo se tak za vašeho vedení!

Když se pokoušel předseda ČSSD školit šéfredaktora Hospodářských novin Šimůnka z toho, jak má dělat svou práci nejen on, ale všichni novináři, řekl něco, čeho by mohl časem litovat. Domáhá se toho, aby bylo nahlíženo na osoby v ČSSD a stranu stejnou optikou, jako je nahlíženo na ostatní. Souhlasím!!! Potom nechť se Jiří Paroubek připraví na to, že novináři budou lidem připomínat, že v premiérském křesle možná usedne opět člověk, který stál v čele sociálnědemokratické „vlády politické korupce“. Ve chvíli, kdy tak média učiní, bude to ale předseda socialistů brát jako útok proti své osobě i straně. Nicméně média jen vyplní jeho dnešní přání.

Zrovna pan Paroubek si nemá v označení politické korupce s Mirkem Topolánkem co vyčítat. Buď se přiznává, že sám byl premiérem sociálnědemokratické koaliční vlády politické korupce v letech 2005 až 2006, ale potom je sporný jeho morální kredit pro premiérský post. Nebo má dvojí metr na posuzování své osoby, své bývalé vlády a Topolánkovy vlády v demisi i osoby premiéra, což by poukázalo na nekorektní manipulaci s morálními měřítky, která opět snižuje jeho morální kredit.

Je potom zvláštní slyšet z úst pana Paroubka volání po morálce a politické kultuře, poněvadž zřejmě by nám musela být představena jeho vlastní vize morálky. Jak jinak si vysvětlit, že vláda založená na přeběhlících je za premiérování pana Paroubka legitimní vládou, kdežto vláda premiéra Topolánka je vládou založenou na politické korupci. Obviňuje-li Jiří Paroubek vládu Mirka Topolánka z politické korupce, je nutné obvinit bývalou Paroubkovu vládu ze stejné věci. Nemá-li být Mirek Topolánek premiérem České republiky kvůli politické korupci, potom by jím neměl být v budoucnu případně ani Jiří Paroubek – on se politické korupce již dopustil a lze předpokládat, že ani v budoucnu mu nebude dělat žádné potíže. Bude-li to k jeho vlastnímu prospěchu, pochopitelně.

Brandýs nad Orlicí 12. dubna 2009

(Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové, sociologie na Masarykově universitě Brno a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí.)Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.