4.12.2020 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Vidina trucpartaje

6.12.2008

Z průzkumu pro náš deník vyplývá, že většina dotázaných si myslí: prezident chce ODS rozštěpit, měl by se ale zúčastnit kongresu, předsedou se sice stane Topolánek, ale nová strana by ODS rozštěpila. Je-li hlas lidu hlasem božím, pak bude debakl největší vládní strany završen. Jenže byl by i v případě Topolánkovy kongresové prohry, dodávám.

Důvodů porážky ODS v krajských a senátních volbách bylo podle analytiků povícero, ale tou hlavní je nelibost tzv. střední třídy. Živnostníků, lékařů, pedagogů, vzdělanců, úředníků, všech, kterým Topolánek po uchopení premiérského žezla vzkázal, že mají „předplaceno“ (nahrabáno díky minulé vládě a například společnému zdanění manželů) a je možné je přidusit. Všech, kteří v roce 2006 podcenili Topolánkovu upřímnost, když prohlásil: Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme. Modré menu, které ODS nabídla, chutnalo v posledních dvou letech jen ryze pravicovým labužníkům, a těch je v zemi málo k volebnímu vítězství. Když takovou stravu ještě nabízí arogantní číšník s lascivně vztyčeným prstem a slovníkem čtvrté cenovky, člověka naráz přejde chuť.

Na víkendovém kongresu ODS se nestrhne jen bratrovražedný duel mezi Topolánkem a Bémem z Hradu nastrčeným. Nepůjde jen o to, zda váhavé delegáty na poslední chvíli strhne referát předsedy, nebo pichlavý projev prezidenta. Strany jsou živé organismy, vyvíjejí se od dětského batolení před pubertu k dospělosti. Po víkendovém kongresu budeme vědět, zda je ODS stranou dospělou, nebo teprve dospívající.

Za nedospělou ji považuje Václav Klaus, maje plod svého politického zahradničení za zmatené děcko, které se potřebuje držet za ruku tatíčka zakladatele. Proto vyslal s předstihem hrozbu, že stranu duchovně opustí (když už není členem) a věnuje svou přízeň nově založené trucpartaji. Možná čekal, že vyděšené děti se poslušně shluknou kolem primátora Béma a polepšená ODS vyrazí disciplinovaně do protievropského tažení.

Venkovské regiony slíbily podpořit Topolánka, čili jak vidno, Klaus svou autoritu přecenil. Na kongresu ji zkusí, ať už osobně, nebo nepřímo, resuscitovat. Ukáže-li se ODS stranou dospělou a prezident nenalezne sluchu, zatáhne se nebe nad Bémem a zhrzený čestný předseda ODS věnuje přízeň straně nové, konečně echt pravicové, konzervativní, bojovně vlastenecké. Topolánka tím asi oslabí o řady členů a voličů pravé víry.

Spokojeni pak budou dva, Václav Klaus a každopádně Jiří Paroubek. Ten by se ovšem usmíval i při opačném výsledku kongresu.

Právo, 4.12.2008Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.