POLITIKA: Věrka
Z předchozího působení na městském úřadu v Třebíči i reputací, kterou si získala v poradenské agentuře, se stala jedním z nejcennějších úlovků nově vznikajícího krajského úřadu kraje Vysočina. Rada kraje, složená většinou z úspěšných komunálních politiků, chápala odbor regionálního rozvoje jako jeden z klíčových a panovala shoda, že Věra je jediným člověkem, který se o tuto pozici může postarat. Pro zajímavost lze dodat, že o vstup do krajského zastupitelstva se o několik měsíců dříve pokoušela v dresu SNK na nevolitelném třináctém místě. Nepochybně však měla svůj díl zásluhy na šesti mandátech, které toto uskupení získalo.
Její vstup do ČSSD se odehrál na podzim 2001 a iniciativa byla na straně ČSSD, konkrétně poslance Schlinga. Šlo o nabídku kariéry. Politické názory Věry Jourové byly při troše námahy slučitelné prakticky s jakoukoli stranou. Pokud se jí dalo při budování odboru něco vytknout, tak spíše náklonnost k Třebíči, než k jakékoli politické straně, ale i to je do značné míry pochopitelné, každý se raději obklopuje lidmi, které zná. Ani tato tendence nepřekračovala míru.
Za ČSSD také kandidovala v roce 2002 v Třebíči do městského zastupitelstva. ČSSD se stala s pěti mandáty druhou nejúspěšnější stranou (po KSČM) a Věra postupovala jako druhá v pořadí na základě preferenčních hlasů. Parlamentní volby 2002 ovšem znamenaly také setrvání ČSSD u moci a v polovině roku 2003 Věra odchází na Ministerstvo pro místní rozvoj dělat ředitelku odboru. Nutno dodat, že politická protekce se v tomto případě plně kryla s odbornou vybaveností.
Po pádu Špidlovy vlády přešlo MMR plně do rukou ČSSD, ministrem se stal Jiří Paroubek. Věra povýšila do klíčové pozice náměstkyně přes implementaci operačních programů, neboli penězovodu evropských dotačních titulů. Její osobní pozice byla navíc posílena nástupem její kamarádky Radky Burketové na místo mluvčí ministerstva. Její politické zadání bylo také jasné – pomoci především starostům za ČSSD k projektům, které by následně posílily reputaci ČSSD v komunále. Chabé výsledky této linky byly ostatně důvodem, proč tato strana o MMR tolik usilovala.
Ze svojí pozice byla odvolána „neviditelným“ ministrem Martínkem, údajně pro nedostatečné výsledky práce, v období těsně před parlamentními volbami. Podle zpráv bylo toto odvolání pro Věru důvodem, proč svoje členství v sociální demokracii ukončila.
Od roku 2003 je Věra Jourová členkou správní rady veřejně prospěšné společnosti Fond Třebíč, která se zabývá revitalizací centra města.
V dubnu 2006, tedy ještě před svým odvoláním z funkce náměstkyně ministra, zakládá spolu se svým synem poradenskou firmu PRIMAVERA CONSULTING, s.r.o., ve které je jedinou jednatelkou.
Nijak si nekladu za cíl řešit, zda Věra Jourová je nebo není zločinec. Je nepochybné, že Doležela i Péťu dobře zná, jako každý komunální a krajský politik z Třebíčska. Je také nepochybné, že do svojí funkce na ministerstvu nastupovala se zadáním, které bylo křivé a pouze na ní záleželo, jaká bude jeho forma a zda překročí meze definované zákonem. Je jisté, že měla pozici, ale také schopnosti, znalosti a vědomosti, které jí možnost fixlovat s dotacemi dávaly. Je také jisté, že jako členka správní rady Fondu Třebíč byla v konfliktu zájmů při poskytování dotace na opravu třebíčského zámku. Založení firmy s předmětem podnikání shodným s její zodpovědností ve funkci je v rozporu minimálně s dobrými mravy, dále záleží na činnosti, kterou firma ve skutečnosti vyvíjela. To vše apriorně neznamená, že svoji pozici skutečně zneužívala a že za to brala úplatky. O tom musí rozhodnout orgány státní moci k tomu určené. Pokud se taková věc prokáže, poprvé se shodnu s Jiřím Paroubkem – budu zklamán. Chtělo se mi napsat, že na rozdíl od Paroubka, upřímně, ale vyžral mi to Gross.