24.9.2021 | Svátek má Jaromír


POLITIKA: Velká církvím, malá domů…

7.2.2012

Už opravdu nevím, co jsem udělal s volebním programem TOP 09, ale vím, co s ním udělám před příštími parlamentními volbami. To ale nemůžu napsat, protože by mi tento článek nikdo nevydal.

Pan ministr Miroslav Kalousek nám všem daňovým poplatníkům poslal složenku na nějakých 125 000 korun českých s tím, že se jedná o veřejný státní dluh, bohužel nám zapomněl poslat druhou složenku, kde by byla částka, kolik budeme dlužit na konci Kalouskova volebního období. Já tipuji cca 200 tisíc. Pan Kalousek ale navíc "upozadil" třetí složenku s částkou 10 000 Kč, asi tolik totiž zaplatí každý občan církvím i s úroky.

Může to být i více, třeba za ekologické či jiné znehodnocení, bude vracet i movitý majetek, aniž by se vědělo, jakým způsobem bude využíván. Může se klidně stát, že církev nemovitost prodá, jako to kdysi udělaly Voršilky, nebo můžou pole skončit v rukou cizinců či spekulantů. Budou se vracet pozemky, které mohou mít za pár let mnohonásobnou cenu, mohou se spustit nekonečné arbitráže.

Pan Kalousek se rozešel s KDU–ČSL a stal se tváří TOP 09, jeho bývalá partaj již neměla sílu k restitucím církevního majetku něco říct, a asi proto vznikla "topka", možná na jedno volební období, aby provedla tuto ne zcela čistou majetkovou transakci. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na užitečnou ODS a VV, které musí držet basu a také najít nějaké zdůvodnění.

Hlavním argumentem k navracení majetku je, že co bylo ukradeno, to musí být vráceno, ale tak to v životě ani politice není a ani nemůže být. Nikdo nechce bagatelizovat období socialistické totality, ale tehdejší pohlaváři KSČ se nevyřádili pouze na církvích, ale na celých národech.

Uplynulo cca půl století a nyní se pánové Schwarzenberg s Kalouskem (samozřejmě nejen oni) vyřádí na Husákových dětech, jejich dětech a jejich rodičích, přičemž zadlužení státu roste každou sekundou. Nemusím se rozepisovat o reformách, daních, škrtech a zdraženích, které jsou na stole, doba hospodářské stagnace také není tím správným časem, přičemž její průběh nedokážeme předvídat, ani ovlivňovat.

Jak budou církve tento majetek spravovat, jací budou faráři hospodáři? Začnou snad hodnostáři obdělávat pole, nebo zaměstnají rolníky a zemědělce, naučí se spravovat lesy a kácet stromy, nebo je někomu pronajmou, budou snad stavět sluneční nebo větrné parky, nebo si na to zřídí živnost? Tisíc otázek a žádná odpověď, také doba se velmi změnila.

Faktem je, že církve budou majetné a budou moci konat více dobra, třeba vařit polévky pro chudé, těch bude stále víc. Církve budou mít také větší vliv na veřejnou politiku a budou vděčné těm, kteří se zasloužili. Dá se předpokládat, že církev bude politiku daleko více ovlivňovat a zamíchá volebními kandidátkami i kartami. V příštích volbách budou proti sobě stát nejen sponzorské dary a programy, ale také lidská paměť a emoce.Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.