27.7.2021 | Svátek má Věroslav


POLITIKA: Václav vs. Václav

8.10.2007

Miloš Čermák se na webu Reflexu zabývá teoretickou otázkou jak by asi dopadla prezidentská volba, kdyby se volilo přímo a proti sobě stáli Václavové Havel a Klaus. Námět, který zcela spolehlivě rozpoutává pod jeho článkem bouři na téma jestli je lepší, když je podle půlky vášnivě komentujících náš prezident známý ve světě a lidé si ho váží, nebo podle druhé poloviny je lepší mít hlavu státu, která se nebojí vystoupit proti všeobecně se rozmáhající blbosti.

Jiří Dienstbier do toho jde, i když ho nikdo nechce, Václav Pačes říká, že by do toho šel, kdyby ho nominovali, Jan Švejnar jen kdyby měl zajištěnou dostatečnou podporu a Václav Havel oznámil, že v žádném případě (snad jen prý, kdyby z jeho kandidatury měl některý zájemce o prezidentský post „strach“). Tolik praxe, i když se týká volby nepřímé.

Pro změnu opět trochu teorie. Akademik Pačes zopakoval v minulý týden citovaném rozhlasovém pořadu svoji oblíbenou (a víc než často vyslovovanou) myšlenku, že „…prezident by měl být spíš státníkem, než politikem…“. Pravděpodobně se domnívá, že prezident je nikoliv úřad, ale další špidlovská instituce s velkým „I“, stojící nad „všeobecným bahnem běžné politiky“.

My ostatní co si myslíme, že uvedená věta je nesmysl, protože státník je především špičkový politik, také víme, že oba Václavové jsou téměř dokonalými reprezentanty obou názorově tak odlišných světů. Z tohoto pohledu si myslím, že by k přímému souboji v prezidentské volbě mezi Havlem a Klausem nikdy nemohlo dojít, ať už by to byla volba Parlamentem, nebo přímá volba občany České republiky.

Představa jakéhokoliv diskuzního souboje v němž by Václav Havel obhajoval své postoje, názory a vidění světa proti Václavu Klausovi (a samozřejmě naopak) je komická a vyloučená právě kvůli tomu, že si ti, kteří neprošli normální politickou soutěží nedokáží vůbec představit střet „státníků“ s „politiky“. „Státník“ komentuje, svolává summity řešící pokud možno nějaké oteplo zateplovací celosvětové problémy, „státník“ se vyjadřuje, „státník“ podporuje, „státník“ vnímá problémy. Ale zásadně se „státník“ nesníží k testu volby z více kandidátů.

Opravdu škoda, že se duel dvou Václavů v přímém klání o prezidentský post asi nikdy neuskuteční.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.