29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


POLITIKA: Václav Klaus mladší je zatím silnější než ODS

6.4.2019

Rezignace, nebo odvolání. To byly jediné dvě možnosti, ze kterých měl volit Václav Klaus mladší.

Nabídl mu je předseda ODS Petr Fiala a týkaly se Klausova vedení sněmovního školského výboru. Klaus junior si nevybral ani jednu z nich. Jako zdatný matematik si dokázal spočítat, že tak lehce se ho občanští demokraté nezbaví.

Proto nerezignoval a s klidem si počkal na výsledek tajného hlasování. To mělo vybrat nového předsedu školského výboru. Podle očekávání k tomu nedošlo.

ODS v něm momentálně má pouze dva zástupce ze čtyřiadvaceti. Musí spoléhat na to, že ostatní politické strany a hnutí budou ctít dohodu. Podle ní by včele školského výboru měl být občanský demokrat. Václav Klaus mladší jím už není. Řady ODS neopustil dobrovolně, proto nemá důvod vyjít této straně vstříc.

Naopak si vychutnává její bezmoc. Ta se projevuje v tom, že Klaus junior zůstává předsedou výboru. Tajné hlasování totiž jeho setrvání v této funkci posvětilo. Pro Martina Baxu zvedlo ruku minimum poslanců.

Nelze to vykládat tak, že by si nedovedli představit ve vedení výboru nikoho jiného než Klause. Je to spíše výsledek politické neobratnosti občanských demokratů. Nedokázali si vyjednat většinovou podporu pro svého nového kandidáta.

Nabídnout někoho jiného není pro ně úplně jednoduché. Předsedou výboru se logicky může stát jen jeho člen. Kromě Martina Baxy už tuto podmínku splňuje pouze Zuzana Majerová Zahradníková.

Zatím to nevypadá na to, že by občanští demokraté věřili tomu, že by do čela výboru mohla zamířit právě ona. Alespoň předseda ODS Petr Fiala poněkud rezignovaně konstatoval, že přišli o šéfa školského výboru.

Mají-li se dodržovat politické dohody, potom nemusí občanští demokraté ještě propadat skepsi. Jejich nárok na předsedu zmiňovaného výboru prakticky nikdo nezpochybňuje. Pochopitelně s výjimkou Václava Klause mladšího. Ten však nemá dostatečnou sílu k tomu, aby změnil dojednané rozdělení předsednictví ve výborech.

ODS má i nadále nárok na obsazení školského výboru. Nemá však zaručeno, že předsedou musí být právě Martin Baxa.

Nejsou-li ho občanští demokraté schopni prosadit, musí přijít s jiným řešením. Může jím být například výměna dvou občanských demokratů mezi dvěma výbory. Do školského by přešel někdo, kdo by měl reálnou šanci Václava Klause mladšího nahradit.

Nebude-li se ODS o to snažit, bude muset strpět další poškození své značky od Václava Klause mladšího. Tentokrát nebude muset pronášet žádné kontroverzní výroky. Postačí, když nebude dělat nic. Zkrátka zůstane ve vedení školského sněmovního výboru navzdory marné snaze ODS ho z této funkce odstranit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!