3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

POLITIKA: Už jen značka na prodej?

Osud české a německé sociální demokracie na první pohled ostře kontrastuje. Zatímco Olaf Scholz zformoval coby lídr sociální demokracie (SPD) vládní koalici společně se Zelenými a liberálními Svobodnými demokraty (FDP), jeho čeští kolegové se po říjnových volbách ocitli v mimoparlamentním propadlišti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 21.12.2021 18:36

Souhlas. Nikdo ji nekoupí.

J. Prikner 21.12.2021 15:50

nic z ní nebude

J. Ptáček 21.12.2021 14:25

V životě jsem nevolil ani ČSSD, ani KSČM, přesto mě socialisti budou va sněmovně chybět. První krok pro návrat udělali vynulováním Hamáčka, Maláčové a jim podobných. Pokud by je pustili zpátky, bude to na dost dlouho jejich konec. Překvapuji sám sebe, ale držím jim palce. Babiš už je přestal vodit jako loutky, možná mu k nim nakonec jeho schopnější ovečky přeběhnou. Sněmovna i senát to potřebují.

J. Řezníček 21.12.2021 14:24

Kromě všech neduhů vyjmenovaných v článku a diskuzi mají socialisté v základech nesprávnou premisu : rozdávat koláče, které neupekli ( někdo dodává , že ani nezadělali na těsto). Když po převratu 1989 vypudili opravdové sociální demokraty, zůstali jim tam a přišli takoví, jako M. Zeman, J. Paroubek, M. Chovanec, S. Gross, J. Hamáček, nebo třeba v Praze trojice Březina - Poche - Hulinský, výsledek se dostavil.

M. Husovice 21.12.2021 12:25

"ČSSD příliš spoléhala na své jméno" a není to spíše tím, že se odklonila od tradičních voličů na jejichž zájmy a potřeby nereflektovala, chovala se neprůhledně a v neposlední řadě se odmítá (stále) postavit čelem ke smlouvě s Altnerem, kde hledá u spřízněných pomoc ne příliš košer - i to hraje u voličů roli. Jasná a průhledná politika by jim mohla asi přinést body, ale toho asi nejsou současní lídři schopni. Podraz na Zemana je asi třešničkou na dortu. Je asi škoda, že ČSSD v parlamentu chybí, ale reinkarnace se současnými lídry asi možná není.:-([>-]

M. Hoblík 21.12.2021 11:01

Socani jako v historii už několikrát kolaborovali s mocnějším. To jim přijde draho!

Š. Hašek 21.12.2021 9:45

Těžko mohla ČSSD dopadnout jinak, když se spoléhala na:

Buzkovou, Grosse, Špidlu, Dienstbiera, Sobotku, Paroubka, ..... a podobné týpky.

Dále viz p. Navrátil, 9:23.

J. Koutský 21.12.2021 9:30

Už J.Hašek psal: „Kudy chodil,tudy krad, sociální demokrat“!!;-D

F. Navrátil 21.12.2021 9:23

Vedení sociální demokracie za Sobotky uteklo od svých tradičních voličů, lidí práce, k městským liberálům, jako uličník od rozbitého okna. Liberálové ovšem sociální demokracii nevolí. Tak se sociální demokracie stala zbytečnou stranou a Šmarda funguje jen jako správce konkurzní podstaty.

L. Sýkora 21.12.2021 7:24

Šmardova antipatie vůči Babišovi poměrně přesně časově koreluje s okamžikem, kdy ho Zeman nepustil do vlády.

Nicméně teď má ve svém konání nespornou výhodu v tom, že Zemana absolutně nezajímá. Obávám se, že stejně jako celá sociální demokracie nezajímá téměř nikoho.

R. Polášek 21.12.2021 7:10

No, novodobou Sociální Demokracii udělal Zeman, protože pod touto značkou sjednotil prakticky veškerou levici v tehdejší ČR. Mimo KSČM a mimo ještě radikálnější levičácké strany.

Ale zároveň se samotný Zeman stal tak neoblíbený, že tradiční rituál všech dalších vůdců Sociální Demokracie spočíval ve vypuzení některého názorového proudu, který předtím Zeman pod značkou S.D. sjednotil, jako vyjádření vztahu k zermanovi a jeho práci pro S.D. Zdánlivě široká základna S.D. se tak stále zužovala, ale protože minimálně ze začátku lidi z vypuzených názorových proudů a platforem buď z politikou skončili nebo se stali politicky úplně bezvýznamnými, S.D. spolu s komunisty dlouho brala ve volbách téměř všechny levicové mandáty.

Změna nastala až za Sobotky a dovršila se Hamáčkem, kdy jednak už nezůstalo v S.D. prakticky nic, co by se dalo vypudit a současně Babiš zvdihnul starší levicové hlasy vypuzené ze S.D. . Mladé levicové hlasy zřejmě zdvihli hlavně Piráti.

D. Polanský 21.12.2021 6:55

Na jméno a jakousi jistotu, že když je pravice, musí být i levice, jelikož jinak by nebyla rovnováha. Ovšem levice, která jenom rozdává, nevím, nevím.

J. Pankovic 21.12.2021 6:43

Pane Mlejnku, kdo by kupoval "starou rachotinu", vyrobit Nový Podvod je levnější ;-)