20.1.2021 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

POLITIKA: Útok na rozum

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
benon 22.8.2007 18:32

a co lidé s postižením???

zarazilo mě,že firmy začínají vyhrožovat,že se jim nevyplatí zaměstnat třeba vozíčkáře,.Prý jim to reforma znesnadňuje...Spousta postižených by ráda pracovala,ale kde???nikdo o ně nestojí,prý pomalý výkon a podobně.Kdyby si některý navoněný kravaťácký manažer zkusil jediný den sedět na vozíku,mluvil by jinak. Ale dnešní styl života ve firmách nemá opravdový zájem otyto lidi...Je to horší jak za socialismu

Jana Beranová 22.8.2007 18:05

Chyba či úmysl?

Když kliknu v článku na první odkaz "reformní batoh", zobrazí se mi zákon o oběhu osiva a sadby! :-)

jezevec 4.6.2007 2:03

Chtít, aby živnostníci platili „daň z příjmu“ také z něčeho, co jejich příjmem zcela nepochybně není, je bezprecedentním útokem na rozum

Chtít, aby zaměstnanci platili „daň z příjmu“ také z něčeho, co jejich příjmem zcela nepochybně není, je bezprecedentním útokem na rozum, který je projevem arogance a nekompetentnosti celé vlády. Říká se tomu "minimální daň" z neexistujícícho zisku.

Karel 3.6.2007 13:48

Strasne chytry emigrant - i ja platim dan za to co mne plati zamestnavatel

Samozrejme ze nikdo nema rad dane, no ale nejaky prijem stat mit musi. V Kanade se plati dan z toho co za mne plati zamestnavatel.

patejl 3.6.2007 11:17

zdanovat dan je opravdu ve svete nevidana kocourkovstina

castecne rozumim snaze protlacit tech 15% i kdyz se ve skutecnosti jedna o 23%, dalsi duvod protezovani tech patnacti procent bych pak dale videl ve faktickem snizeni danoveho zakladu o odecitatelne polozky (hypoteky, duchodove, zivotni pojisteni atp.) myslim ze timto si stat usetri dalsi miliardy ktere pak budou moct poslanci dohodit svym znamym ze sportovnich klubu pri kazdorocnim "porcovani medveda".

nevim, ale mam za to ze topolanek je definitivnim hrobarem ceske pravice, tedy pravice v uvozovkach, protoze ods je strana v podstate socialisticka. s tim to pristupem, tedy po mne potopa, nejenze neprosadi zadne reformy, ktere tato zeme potrebuje misto takovychto odpudivych kosmetickych zmen jako sul. on nas navic uvrhne na dalsi roky do sparu paroubkem bolsevizovane cssd a komunistu. a to bude darda ze ktere se budeme dlouho vzpamatovavat a utahovat opasky zatimco na slovensku bude tou dobou radit blahobyt :-/

Pete 3.6.2007 0:25

Superhrubá mzda je to, co skutečně zaměstnanec

stojí firmu. Je naprosto správné to zahrnout do nákladů na jeho mzdu a ukázat mu to na výplatní pásce. Je bolševická lež to zatajovat. O nic jiného totiž nejde. De fakto to totiž platí stejně zaměstnanec, protože každý zaměstnavatel tyto náklady zahrnuje do nákladů na mzdu zaměstnance. To ale není podstata reformy, to je jen uvedení věcí na správnou míru, postavení věcí tak jak se mají, autor se zcela zbytečně vyžívá na něčem co je zcela formální záležitost, ale užitečná v tom, že zaměstnanec uvidí, co firmu stojí on a co si skutečně z jeho mzdy bere stát. A to bolševikům vadí nejvíc, že lidi uvidí jak obrovský díl si stát bere.

loula 3.6.2007 7:14

Re: Superhrubá mzda je to, co skutečně zaměstnanec

Milý Pete, souhlasím s tím, že by bylo potřeba, aby zaměstnanec  na výplatní pásce viděl skutečné náklady, které stojí zaměstnavatele. S tím naprosto souhlasím. Je ovšem vhodné říci, že tuto bolševickou lež zavedl premiér Klaus. Dále je vhodné říci, že návrh na dan ze superhrubé mzdy je další krok bolševizace státu, protože těch 33%, které dneska zaměstnanec nevidí, je v podstatě dan ( nemocenské a sociální pojistění nařízené státem) a návrh vlády je v podstatě zdanění daně. To nedělali ani ti bolševici. Takže byl bych pro následující řešení:

1. na pásce uvádět skutečné náklady, to je včetně těch 33% dneska neviditelných. Tím se odstraní bolševická lež zavedená Klausem

2. řící, že dan bude 23% ( a nikoliv 15% superhrubé mzdy). Danové odvody se tím nezmění, ale formálně bude napravena bolševická lež vládního návrhu reformy.

Delta 3.6.2007 9:55

Re: Re: Superhrubá mzda je to, co skutečně zaměstnanec

I baže, loulo, máte pravdu. Ale pak padá propaganda o snižování daní a odkrývá se podstata věci: 23% daň a zvýšení spotřebníách daní u základních komodid na 15¨%. O "výhodnosti" takové reformy si už každý udělá obrázek sám. Zdanění daně je ovšem v nejlepších kafkovských tradicích.

Ladislav N. 3.6.2007 10:40

Re: ...zvýšení spotřebních daní u základních komodit na 15%...

Jestli tou "spotřební daní" míníte DPH, tak byste měl vědět, že většinu zboží a služeb už z nízké do vysoké sazby (tedy z 5% do 22% resp. 19% převedli naši "slavní" socialisté v roce 2004. Ten zbytek by se mohl klidně taky převést do 15% sazby, pokud by byla zavedena jako jediná. Množství administrativy, chaosu, podvodů a podvůdků spojených s různými sazbami i korupce spojená se zařazováním do  nižší sazby, to všechno by odpadlo a byl by klid. Nejchudší lidé by v krajním případě dostali "kompenzaci" ve zvýšených dávkách (nemyslím tím poslance ČSSD Křečka a spol.) a za rok by o nějakých dvou sazbách nikdo ani necekl...

loula 3.6.2007 12:31

Re: Re: ...zvýšení spotřebních daní u základních komodit na 15%...

Ale ano, já jsem pro, at se klidně zavede jedna dan DPH, někde na úrovni 15%. Je známá struktura spotřebního koše, je známé rozvrstvení zboží v obou danových hladinách, není tedy problém spočítat vážený průměr DPH tak, aby to bylo danově neutrální. Ale zachovat vyšší sazbu DPH a zvýšit nižší sazbu není nic jiného než zdražování, naprosto stejně, které kritizujete u CSSD jejich převodem do vyšší hladiny. S těmi podvody ohledně dvou sazeb máte naprosto pravdu, myslím, že nejmarkatnější to bylo v kauze LTO. Jistě vzpomenete na postoj Kočárníka.

Ladislav N. 3.6.2007 15:46

Re: Re: Re: ...zvýšení spotřebních daní u základních komodit na 15%...

Kauza LTO se týkala spíše spotřební daně (ne DPH, nebo jenom okrajově). Kdo byl hlavním odpůrcem sjednocení zdanění motorové a "topné" nafty, aby "sociálně potřební" neměli finanční problémy, je snadné dohledat. Pravda je, že ODS se mohla postavit k problematice LTO razantněji.

Počítat "neutrálnost" daně je nesmysl. Účelem daně je oškubat občany o peníze. U jednotlivců vychází spotřební koš značně odlišně podle zvyklostí, zatímco úřady ji počítají z celostátního "průměru".

jezevec 4.6.2007 2:06

Re: Re: zdanění daně je v našem chlívečku běžné

Zdanění daně není nijak exotická disciplína. Například u komodit zatížených spotřební daní se podruhé zdaňuje DPH po předchozím zatížení spotřební daní, nebo u dovozu po cle.

Karim 2.6.2007 21:59

Kalousek je expert nad experty.......

....dtto jako Tlusty.  Oba uz maji kde bydlet, asi by meli udelat misto mladsim.   

 Zde slo opravdu o politicky trik, jak vpasovat do danovych sazeb "magickou" patnactku a pritom totalne nerozvratit rozpocet.  Inu chybicky se vloudily, delat prevraty v zakonech neni jen tak....

Nicmene - Tlusteho napad jak opravdu snizit dane zamestnancum a pak dovybirat oenize na zahradkarich pri prodeji par kil hrusek atd tez neni optimalni. K dodrzeni jeho danovych napadu by bylo treba vybudovat tajnou danovou policii cca o rozmerech byvale Stasi - jinak by se z obyvatelstva nevybral po tech troskach ani flok - jen by se zvysilo povedomi obcanu, ze se na danove zakony mohou zvysoka v..... 

Krome mudrovani jaka danova sazba je pro koho spravedliva je treba take se podivat, co lze u koho REALNE VYBRAT.   

Karim 2.6.2007 22:12

Prosperita se muze prestehovat jinam - je spravne do jiste miry snizit zdaneni mezd.....

..tim se snizi cena prace a mohlo by to zvysit zamestnanost.

Je logicky spravne zvysit DPH u potravin - na tom se da hodne vybrat, jist musi kazdy, a na rozdil od alkoholu nebo luxusniho zbozi si nemuze vozit potraviny z freeshopu. 

Je tomu tak skoro ve vsech statech.  V mnoha statech si prosly etapou excesivniho zdaneni vyssich prijmu - jen aby zjistili, ze to vedlo jen k uniku kapitalu do Monaka nebo Svycarska.  proseprita se stehovala jinam.  

Zdenek 2.6.2007 20:45

Nejčtenější na webu Petra C I B U L K Y: NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ KRIMINALITA: Tajná Zpráva o masovém rozkradení českého národního majetku komunistickým KGB, GRU a jejich SPOLEHLIVÝMI vládními strukturami dnešní ČR!!! UVEDENO JMENOVITĚ!!! (Prosím o další INT

Nejčtenější na webu Petra C I B U L K Y:  NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ KRIMINALITA: Tajná Zpráva o masovém rozkradení českého národního majetku komunistickým KGB, GRU a jejich SPOLEHLIVÝMI vládními strukturami dnešní ČR!!! UVEDENO JMENOVITĚ!!! (Prosím o další INTENZIVNÍ šíření!!!!!!!)

scurra 2.6.2007 18:58

Pane Chýlo,

zdaňování odvodů považuji stejně jako vy za nesmysl. Ale vysvětlete mi někdo, proč se kolem tohoto nesmyslu dělá takový povyk až teď a ne již před volbami. Vždyť Vlastimil Tlustý přece navrhoval prakticky totéž, jen tomu neříkal superhrubá mzda. Stačí si na stránkách ODS najít předvolební "daňovou kalkulačku" a vidíte to jako na dlani. Všude je počítano s tím, že současné odvody zaměstnavatele budou zahrnuty do hrubé mzdy zaměstnance (pamatuji si, že p. Tlustý nedokázal odpovědět na otázku, jak chce přinutit zaměstnavatele, aby zvedli všem zaměstnancům hrubou mzdu přesně o výši svých odvodů). Jistě, když se do toho zamíchal tzv. státem zaručený příjem a jiné sazby zdravotního a sociálního pojištění, výsledná čistá mzda vycházela vyšší, ale onen kritizovaný pricip - zdanit to, co dnes odvádí zaměstnavatel - byl obsažen už v původní Tlustého reformě.

loula 2.6.2007 20:04

Re: Pane Chýlo,

Ano, samozřejmě, byl tam, a věřte, že povyk by se strhl také, kdyby vláda předložila Tlustého reformu. Problém je v něčem jiném, a právníci by to asi označili jako "uvedení v omyl". Vláda i Tlustý hovořili o dani ze mzdy 15%, ale že jde o jiný základ, to už jaksi opomněli zdůraznit. Je to asi stejné, jako kdyby Skodovka tvrdila, že její auta jsou rychlejší než Fordy ( a uvedla konkrétní čísla) ale neřekla, že rychlost se v USA měří v mílích za hodinu kdežto u nás v km za hodinu)

scurra 2.6.2007 21:12

Re: Re: Pane Chýlo,

No, ten jiný (vyšší) základ pro výpočet 15% daně sice Tlustý a celá ODS v předvolební kampani sice nezdůrazňovali, ale na druhou stranu se s tím nijak netajili - viz "daňová kalkulačka" na jejich stránkách a Tlustého "kolečka". Takže každý, kdo se při studiu matematiky dopracoval minimálně k procentům, zjistil včas, jak to s oněmi magickými 15% je ve skutečnosti. A proto se stále divím, že to dřív nikomu moc nevadilo a teď se z toho dělá povod a zrada voličů.

loula 3.6.2007 7:21

Re: Re: Re: Pane Chýlo,

Máte pravdu pouze částečně. Troufám si tvrdit, že naprostá většina si řekla, elhle, 15% daně, a srovnala to se současnou danovou stupnicí, a více o tom nebádala. Je to naprosto stejné jako různé reklamní akce a nabídky, kde velkými písmeny a atraktivními fotkami na první straně se nabízí ohromné výhody, ale povinnosti a podmínky jsou napsané mrnavým písmem úplně na konci. Formálně je to také v pořádku, ale stát by se k této metodě uchylovat neměl.

Ladislav N. 3.6.2007 18:28

Re: Re: Re: Re: Pane Chýlo,

Kdo má motivaci vydělat si více či hodně, pro něj je maximální a nízká hranice zdanění důležitá.

Školastyk 3.6.2007 23:18

Re: Re: Re: Re: Pane Chýlo,

Já tomu říkám marketingová politika a budem se muset naučit jako spotřebitelé,tak také jako voliči naučit dát najevo co už je za hranicí vkusu.Finta se superhrubou mzdou je u mne za onou hranicí:-/.

mondeo 2.6.2007 14:20

rozum?

Blbec se vždycky brání věcem,které nezná !!A že těch trotlů ve vládě a parlamentu sedí dost,nehledě k tomu,že nejde útočit na něco co nemají a považují myšlení za diverzní akci p.Tlustého ;-D.

nepolitik 2.6.2007 13:20

Vážení diskutující

stále mnozí z Vás nechápou, že se jedná o vládu  K O A L I Č N Í a ne  o vládu samotné ODS. Z toho vyplývá, že pokud chce ODS prosadit vůbec něco ze svých reformních plánů musí o každý bod reformy , bohužek, těžce bojovat se svými koaličními pidipartnery. Proto se divím, že se do toho batohu podařilo dostat alespoň to co v něm je. Pokud by se dostali k moci šibalové z ČSSD neodčkali bychom se ani toho mála.

loula 2.6.2007 13:39

Re: Vážení diskutující

ODS má poměr mandátů se svými koaličními partnery 80:20. takže bych logicky očekával, že ve stejném poměru budou tito partneři realizovat svůj program. Dále, proč se ODS dobrovolně zřekla křesla ministra financí (koaliční partneři toto křeslo nežádali),když její hlavním volebním hitem byla ekonomická reforma. Dále, proč řekl Topolánek ( letos na jaře), že reforma nabízená v Modré šanci jako volební trhák stejně nebyla realizovatelná?

Ladislav N. 3.6.2007 18:27

Re: Re: Vážení diskutující

Program nemůže ODS realizovat kvůli nemožnosti jej protlačit hlasováním ve sněmovně. Copak je nutné tohle opakovat na každé stránce?

loula 3.6.2007 21:07

Re: Re: Re: Vážení diskutující

asi to bude třeba opakovat. Vládní koalice má rovných 100 hlasů a dále mají smlouvu se dvěma nezařazenými. Levicová oposice má 98 hlasů. takže v čem je problém?

P 3.6.2007 20:56

Re: Re: Vážení diskutující

Problém není s lidovci, ti mají podobný záměr, jako ODS. Proto se asi Topolánkovi zdálo lepší tam dát Kalouska. Horší je to se zelenými, kteří jsou ideově blíže levici. Ale největší problém je 101 hlas.

optimistický skeptik 2.6.2007 12:10

Tady nikdo neřekne naplno,

že použití "superhrubé mzdy" je jen slabomyslným pokusem zachránit tolikrát opakovanou koncepci 15% daně. Když skutečných 15% neprojde ani u koaličních partnerů a tím méně u opozice, tak zvýšíme základ a je to. Že je to pitomé vědí všichni, až na ty občany, kteří nepemýšlejí nikdy. A těch je asi 70 %.

Psí vrah Čumil 2.6.2007 10:52

Ano, pane Chýlo, tak to je.

Výsledkem jsou dvě možnosti - buď ten nesmysl NEPROJDE parlamentem, a pak máme naději, že s ním zmizí i Topolánkova koalice na smětišti dějin, ovšem s tou veselou výhradou, že to s její další existencí může být jako s Čunkovými sliby o tom, kdy odstoupí. Nebo nesmysl PROJDE - a pak pomoz pánbu těm, kdo ho navrhli a prosadili. Účet dostanou NEJPOZDĚJI u příštích voleb.:-)

tyro 2.6.2007 9:59

Klidně lze přiznat Tlustému skutečnou reformnost jeho návrhu.

 Jenže je otázka, zda lze v koalici prosadit jeho návrh. Jistě, kdyby to bylo možné, tak už je to realitou. Koalice vládních stran je ten problém, který se stále řeší. Pidi reformy jsou jen výsledkem neustálého kompromisního jednání v koalici.

 Tlustý je pak narušovatel kompromisu. To je realita! Jeho reformní návrhy mohou být jakékoliv, ale nejsou reálné v stávající koalici. ODS NEMÁ tak silnou pozici, jakou by potřebovala k prosazení reforem, s kterými šla do voleb. Zeptejte se Zelených a Lidovců, proč nechtějí Tlustého návrhy přijmout.

 Kdo není ochoten se smířit se současnou realitou, nutně musí chtít nové volby. A to je určitě přání Tlustého.(Je to i mé toužebné přání, ač jsem volič ODS - anebo právě proto). Mnoho lidí vidí dnešní stav vlády tak, že raději žádnou reformu, než takový slepenec bez reformního účinku.