5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Ústavní maturita

2.9.2009

„Tak nám Ústavní soud pošlapal demokracii,“ křičí v mimořádné až dojemné shodě (nejen) pánové Topolánek, Paroubek a Filip. Nikoli, Ústavní soud potrestal všechny znásilňovače Ústavy, všechny ty slavné zákonodárce, kteří se v bezmezné pýše své moci naučili obcházet zákony formou například přílepků, všechny ty, kteří toto umění dovedli k dokonalosti vymýšlením ústavních zákonů na jedno použití, kašlajíce na to, že konformní ústavní řešení pro danou věc v dané věci existuje. Dobře jim tak. Jinak by se v budoucnosti mohlo státi, že by si ústavní většinou odhlasovali například prodloužení svého volebního období na 10 let či zbavení mandátu prezidenta, který by tvrdil něco, co by se jim tuze, ale tuze nelíbilo, či to, že občané mohou volit pouze stávající parlamentní strany.

A křik, že nastane hrozná krize, pokud volby budou až v řádném termínu v červnu 2010? Nebál bych se toho v případě, že politické strany budou v parlamentu respektovat a podporovat návrhy úřednické vlády. Její členové v čele s ministrem financí se nebojí o svá křesla a dokážou přinést v době krize racionální řešení evidentně mnohem lepší než slibovači vzdušných zámků stran výše uvedených předsedů.

Krok Ústavního soudu snad donutí nejen výše uvedené pány, ale všechny politiky, aby začali respektovat Ústavu se vším, co k ní patří. Až toto dokážou, složí tím konečně náš stát po dvaceti letech zkoušku dospělosti – ústavní maturitu.

V Chrastavě dne 1.9.2009

Autor je starosta Chrastavy