Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Uražený Nečas jako kouřová clona

diskuse (18)

Premiér žádá po šéfovi odborové konfederace omluvu za "nejhorší vládu od 50. let". Jinak se prý s odboráři bavit nebude. Nelze se ubránit dojmu, že se Petru Nečasovi nešťasný Zavadilův výrok hodil do krámu. V pondělí se totiž mělo konat jednání tripartity na téma státního rozpočtu pro příští rok. Premiéra zřejmě neuspokojí fakt, že předseda ČMKOS svůj výrok několikrát následně relativizoval. Bude dál hrát uraženého. Kouřová clona zafungovala dokonale: málokteré noviny otiskly vážné výhrady odborů k rozpočtu, zato všechny důkladně okomentovaly úlet odborářského šéfa.

Je nezpochybnitelnou pravdou, že analytický útvar odborářských makroekonomů dokázal v minulosti propočítat prognózy daleko lépe než ministerstvo financí, které soustavně nadhodnocovalo očekávaný růst i výběr daní. Ekonomická fakta nakonec dala za pravdu prognostikům odborové centrály, a ne Kalouskovi s Nečasem. Ani tentokrát předložený rozpočet nevzbuzuje dojem, že je realisticky naplánován. Jak si například vysvětlit, že Kalousek počítá s růstem kolem jednoho procenta HDP, když se německé hospodářství začíná zadrhávat? Jak uvěřit vládě, že znovu nesáhne ke škrtům ve výdajích a nezatáhne zemi do ještě větší recese? Není divu, že jsou zastánci sociálního dialogu zděšeni. Jestliže tuto vládu nezaměstnanost netrápila dosud, proč by jí měla řešit do budoucna?

Argumenty, které hodlali na tripartitu přinést odbory, jsou závažné a pro vládu nepříjemné. Zástupci zaměstnanců hodlali sdělit Nečasovi i Kalouskovi, že odhadují riziko rozpočtového schodku na dodatečných 45 až 60 miliard korun. Důvodem není jen nerealisticky kalkulovaný ekonomický růst, ale také nadhodnocený výběr DPH (v tom je vláda zřejmě nepoučitelná) a nejasnosti kolem důchodové reformy, která má odsát z rozpočtu velké peníze. To všechno jsou námitky, kterým se těžko čelí, a proto je lepší se se zástupci zaměstnanců vůbec nebavit.

Jak Nečas, tak Kalousek stále omílají svou mantru o tom, jak osekávání sociálního státu přináší Česku důvěru finančních trhů, které nás odměňují dobrým ratingem. To je sice hezké, že finanční trhy našim ministrům důvěřují, ale potíž je v tom, že jim nevěří sami občané.

Na internetu byla zveřejněna hlasování, co si o výroku Jaroslava Zavadila myslí čtenáři. Nedůvěra ve vládu Petra Nečase a rozhořčení nad její hospodářskou politikou jdou očividně tak daleko, že se většina hlasujících s neuváženým výrokem šéfa odborů ztotožnila (jakkoli je možno reprezentativnost tohoto vzorku zpochybnit).

O čem to svědčí? Možná o tom, že se Kalousek s Nečasem a Drábkem bezděčně zasloužili o nárůst voličské přízně komunistů. Lidé cítí hluboké zklamání nad vývojem tržního hospodářství a demokracie. Deziluzi nezažívají zdaleka jen ti, kteří v polistopadové době neuspěli. Zklamaní jsou i lidé ekonomicky úspěšní. Mají pocit, že poctivost se u nás nevyplácí a že svobodná konkurence a tržní hospodářství u nás nemají šanci.

Získat zpět důvěru občanů v demokracii a trh nebude snadné. V tomto ohledu je současná vláda ztracenou vartou. Na příkladu jejího pojetí sociálního dialogu či diskuse s oponenty je zřejmé, že vláda nadřazuje právo silnějšího nad sílu práva. Arogance moci vůči slabším namísto dialogu bohužel důvěru lidí ve svobodu a tržní ekonomiku neposílí.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz