3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

POLITIKA: Udávám, udáváš, udáváme

Boj proti korupci se stal nejpoužívanější zástěrkou činnosti mnoha lidí i organizací. Dobře se na tom vyhrávají volby, dobře se na tom živí různé neziskovky, je to dobrý důvod pro zavádění tvrdých opatření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dvorská 17.8.2016 19:21

volby

A lidem nevadí, že volí tato" prasata" ?!

M. Prokop 17.8.2016 21:06

Re: volby

Lidi je nevolí. Volí je prasata. Je jich bohužel hodně.

M. Vondráček 17.8.2016 18:35

:-)

Všimli jste si , jak budoucí práskači tady obhajuj udavačství tím, že se musí dodržovat zákony.

Soudruzi za socíku to měli taky naštelované podobně, na rozvracení republiky byl přeci zákon ...

J. Prikner 17.8.2016 18:08

Potrefená husa se ozvala

a ječí něco o udavačích. Kdo platí daně, ten se nemusí bát. Kdo si přikrádá, pak má obavy že to na něj praskne.

L. Novák 17.8.2016 18:52

Re: Potrefená husa se ozvala

No jo, to je stejná logika jako u odposlechů a šmírování občanů StB: "Kdo se chová slušně a podle zákona, nemá se čeho obávat, ikdyž na něj máme v záloze spoustu informací pro případ, že by se jeho loajalita změnila..."

Babiš to má profesionálně zmáknuté.

M. Prokop 17.8.2016 21:07

Re: Potrefená husa se ozvala

Asi bude pan Prikner nějakým státním oudem.

L. Novák 17.8.2016 22:24

Re: Potrefená husa se ozvala

S definitivou i pro své potomstvo... :-P

J. Kulheim 17.8.2016 19:33

Pane Jiří Priknere.

" Kdo platí daně, ten se nemusí bát."

Z příjmů nám sebere "stát" kolem 80% příjmů. Co za tyto peníze dostáváme? Veliké NIC nebo lépe řečeno neustálou buzeraci, nařízení, zákazy, ap. Kdo krade podle platných zákonů se také nemusí bát. Kdo okrádá spoluobčany stále se zvyšujícími daněmi, které si sami schválí, nemusí se bát.

Kdo neplatí dluhy, porušuje zákony, nemusí se bát. On se najde někdo, kdo najde nějakou kličku.

V ČR se platí daně za nic a stále to nestačí. To všechno podle platných zákonů.

Socialismus je systém, který bere těm chudobnějším a sebrané peníze rozdává našim bohatším spoluobčanům ve formě různých dotací, grantů, pobídek ap.

J. Jurax 17.8.2016 17:44

No jo, soudruzi

udávat se nemá, ale hlásit se to musí ...

L. Novák 17.8.2016 17:43

Nějak ty keťase a šmelináře přece Sobotka s Babišem

vyhubit musí, jinak socializmus v této zemi nezvítězí!

Skoro si říkám: "Zlatí komunisti!" - a samozřejmě to nemyslím vážně. Současná vláda komunistická je.

Z. Frys 17.8.2016 18:31

Re: Nějak ty keťase a šmelináře přece Sobotka s Babišem

Za komunistů bylo líp! Tenkrát ještě bylo kam zdrhnout... :-)

L. Novák 17.8.2016 18:49

Re: Nějak ty keťase a šmelináře přece Sobotka s Babišem

To jo. Ikdyž člověk hodně riskoval a příbuzným, co zůstali, tím způsobil mnoho problémů...

Z. Frys 17.8.2016 15:17

Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Pro všechny etatisty polopatě: stát konfiskuje (krade, vyvlastňuje) soukromý majetek. Tyto nakradené prostředky přerozděluje a při rozhodování o rozdělování vzniká to, čemu se říká korupční prostředí. Původcem korupce je tedy nám známý zločinec - stát. A aby stát zabránil zločinu, pro který sám připravil půdu, začne odměňovat donašeče - bonzáky. Což je symptomatické pro každou totalitní společnost, podobně jako jiné šmírovací metody typu kontrolního hlášení DPH, EET, kamerové systémy a radary na silnicích, registry účtů atd. Ale jak je vidět z diskuze, dotačně-korporátní socfašisté všech barev (rudí, hnědí, oranžoví aj.) se nemohou dočkat a těší se na donášku jak Šlachta na schůzkovou činnost s Burešem.

Etatisté celého světa, chcípněte.

J. Jurax 17.8.2016 17:56

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

No jo, máte recht.

Ale - mají se dodržovat zákony? Mají, jistě souhlasíte. Je opovrženíhodné zákony nedodržovat a mít z toho prospěch? Nepochybně nemůžete nesouhlasit.

No a popatříte-li na protizákonné jednání, co učiníte? Protože mnohdy je to akorát jednání takové, že formálně svobodná matka pobírá všechny socdávky jí příslušející, přičemž žije v jednom bytě na hromádce s přítelem, co je formálně přihlášený někde jinde, tvoří spolu zcela funkční "slušnou" rodinu vychovávající jedno či víc dětí, akorát de fakto ty dávky kradou, protože mladý pán jakoby nebyl; kdyby jeho příjem byl do příjmu rodiny započten, dávek by nebylo. Sociálka nic nevidí, protože nechce a nemá na to lidi, že. Má se to udat nebo ne?

Z. Frys 17.8.2016 18:30

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Respektuju právo přirozené. Ale, když se podíváte na český právní systém, nedostáváte záchvaty smíchu nebo pláče (podle nátury)? Takže nedodržuju žádné zákony, které jsou mi směšné a jejichž nedodržováním nikomu neubližuju. Dodržuju pouze jednoduchá pravidla: "Neubližuj lidem, neber jim jejich věci a nerozděluj, co ti nepatří. A nenechej si nic líbit!"

K tomu příkladu ze sociálky - opět by k tomu nedošlo a nebylo by co udávat, kdyby se do života nepletl stát, tentokrát formou soc. dávek. A tak je to se vším.

L. Novák 17.8.2016 18:53

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Ano!

J. Jurax 17.8.2016 19:46

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

"Takže nedodržuju žádné zákony, které jsou mi směšné a jejichž nedodržováním nikomu neubližuju."

Takže Vy si sám určujete, které zákony Vám nejsou směšné a hodné dodržení? To je pozoruhodný názor - přeju Vám, aby Vám to vydrželo a neskončil jste v lochu. On třeba zloděj mívá zákon zapovídající krádeže taky za směšný, dokud ho nechytnou.

Ale vážně - nedodržováním povinnosti řádně platit daně ubližujete těm, kdož tak z poctivosti (Vy byste možná řekl z blbosti) činí, stejně jako těm, kteří se platbě daní vyhnout nemohou - zaměstnancům. Neboť Vy čerpáte výdobytky těmi daněmi placené - zdravotní službu, vzdělání svých dětí, případnou platbu starobního důchodů Vašim stařičkým rodičům (důchodový systém je u nás průběžný) a ještě mnohé jiné, aniž byste spravedlivě participoval na jejich úhradě. To není moc mravné - i kdybyste byl zdráv jak buk, děti neměl a rodiče důchod dosud nebo už nepobírali.

A k tomu případu ze sociálky - jistě, nebylo by ho, kdyby nebylo socdávek; byť možná byste na problém patřil jinak, kdyby onou samoživitelkou byla Vaše třeba sestra nebo dcera. Ale otázka byla: Má se to udat nebo ne? Co si myslíte? A udal byste to?

L. Novák 17.8.2016 20:16

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Poslouchejte, na zákony, které jsou v podstatě nesmysly a hovadiny, skutečně kašlu, jako ostatně celý národ. Vždyť těch hloupých zákonů už je tolik, že běžný občan ani netuší, že už zase nějaký zákon porušuje. Vědí to všichni, a dnešní předseda Ústavního soudu Rychetský už před nástupem ČSSD do vlády (1998) prohlásil, že zhruba třetina českých právních předpisů by měla být zrušena co nejdříve a bez náhrady. A pak přišla "legislativní smršť ČSSD" a vstup do EU produkující tuny nesmyslů týdně.

O nebezpečnosti současného přebujelého právního chaosu před nějakou dobou varoval i předseda NSS Dr. Baxa a poukázal, že situace může vyvolat nepředvídatelné reakce občanů státu...

Tedy ignorování nesmyslných předpisů je moje reakce a je zcela předvídatelná. :-P

J. Jurax 17.8.2016 20:33

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Víte, ono by se s Vámi i dalo souhlasit; nejsem ovšem právník. Akorát možná bychom se vždy neshodli, které zákony jsou nesmysly a hovadiny. Principielně tohle je ovšem cesta do pekel ...

Ale původní diskuze byla směřována do platby daní; na to jsem reagoval. A zde (ale nejen zde) obvykle běžný občan dobře tuší, že porušuje, neboť tak činí ve svůj prospěch.

L. Novák 17.8.2016 22:22

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Potíž ovšem je, že tu "cestu do pekel" nám dláždí vládnoucí partaje tzv. péčí o občana a tzv. dobrými úmysly. A pak najednou schválí třeba Zák. 180/2005 Sb. zvaný Bilionový tunel OZE, a vy zjistíte, že podstatnou část peněz, které vám vláda vykrádá z kapes, rozkradou vládní partaje všemi možnými způsoby, byť řadu z nich pod rouškou legality a "ze zákona".

Bolševickou totalitu položila m.j. aktivní pasivita :) občanů, která sice měla dlouhodobě hrozné důsledky v úpadku hospodářství, ale na druhé straně šedá ekonomika a různé druhy korupce rozkvétaly a mnoha lidem poskytly startovní kapitál po převratu 1989...

J. Jurax 17.8.2016 23:34

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

No, mluvíme ale každý o něčem jiném. Máte zde sice recht, ale to je jiná pohádka selektivní dodržování jen těch zákonů, jež jsou Vám po chuti.

Z. Frys 17.8.2016 20:36

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

On třeba zloděj mívá zákon zapovídající krádeže taky za směšný, dokud ho nechytnou - to je špatný příklad, neb zloděj ubližuje tím, že někomu něco sebere. Uveďte příklad zákona, jehož nedodržováním nikomu neublížím a přesto budu zavrženíhodný zločinec a skončím v lochu... Nicméně psal jsem, že respektuji právo přirozené, právo pozitivní mě přijde většinou opravdu směšné. Viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99irozen%C3%A9_pr%C3%A1vo

Zdravotní služba, vzdělání, starobní důchody atd. - to vše jsou věci, které lze řešit efektivněji a levněji pomocí soukromých služeb na volném trhu. Jakákoliv funkce státu se dá takto zefektivnit. Existence státu je nejen zbytečná, ale naprosto nežádoucí a většinou přímo zločinná. Stát je zločinná organizace, která se snaží vzbudit zdání legitimity při loupení soukromého majetku. Za povšimnutí stojí, že přitom používá násilí. Zkuste M. Rothbard - Anatomie státu, Etika svobody.

Kdyby samoživitelkou byla moje dcera: ... tak tedy, kdyby se moje dcera dostala do existenčních problémů (z jakýchkoliv důvodů), má především mě, abych jí pomohl, a dále by měla širší rodinu ku pomoci, tedy svoji sestru a bratra. Obecně - kdyby se některé z mých dětí dostalo do problémů, má na pomoc rodinu. To je totiž opravdová solidarita a odpovědnost - dobrovolná, nikoliv ta státem vynucovaná. Tedy bych opět neměl koho udávat.

Ať nemusím více vypisovat, zkuste: http://ankap.urza.cz/

L. Novák 17.8.2016 22:28

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Souhlas. :-)

J. Jurax 17.8.2016 23:05

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

No, nesouhlasím s Vámi ... a anarchisty jakéhokoliv zaměření - i anarchokapitalisty - opravdu nemusím. Na teoretické zdůvodnění mého postoje tu ale fakt není místo.

Jen jedno - "Zdravotní služba, vzdělání, starobní důchody atd. - to vše jsou věci, které lze řešit efektivněji a levněji pomocí soukromých služeb na volném trhu. Jakákoliv funkce státu se dá takto zefektivnit.".

Efektivněji a levněji možná, i když iluze bych si moc nedělal, protože loupení soukromého majetku lze velice dobře realizovat i privátně. Stát navíc zajišťuje řekl bych mírným násilím žádoucí solidaritu, která se privátně zajišťuje stěží - snižuje to efektivitu. A o ty, jimž uvedené služby soukromé subjekty tržně neposkytnou (zpravidla proto, že na ně dotyční nemají), se stejně musí postarat stát. Vaše děti či vnoučata navštěvují školu soukromou nebo skýtanou jaksi zadarmo zločinným státem?

A s tou samoživitelkou - máte samozřejmě recht, tak to má být; ovšem z různých i dobrých důvodů tomu tak ne vždy je. Takže ta původní modelová situace i otázka zůstávají. Udat či neudat?

"Uveďte příklad zákona, jehož nedodržováním nikomu neublížím a přesto budu zavrženíhodný zločinec a skončím v lochu... " - nejsem právník, napadlo mne jen třeba nedovolené ozbrojování - budete-li mít v garáži výzbroj pro pěší četu včetně kulometů a pancéřovek a k tomu půl metráku semtexu, půjdete do lochu jako zavrženíhodný zločinec (nebo magor sběratel), i když vlastně nikomu neublížíte (protože semtex ještě nebouchl a kulomet jste nepoužil); dál mne napadlo vůbec obecné ohrožení. Taky jsou jedinci anarchojánošíci, kteří vážně tvrdí, že okradením banky či státu vlastně nikomu neublížili ... ale původně šla diskuze o daních a že loupeživému státu neplatit, leč tomu jsem se věnoval výše. Mimoto si to neublížení jeden nemusí nebo i nechce uvědomit, případně je bagatelizuje.

Z. Frys 17.8.2016 23:59

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Přijde mi, že víra ve stát je hodně podobná víře náboženské. Argumenty etatistů se dají poměrně snadno vyvracet, od dotací přes sociální a zdravotní systémy, školství až k policii či armádě. Ovšem překonat tu celoživotní indoktrinaci "státem" chce odvahu a úsilí. Málokdo je toho schopen. Taky netvrdím, že stát musí hned zaniknout, to je na dlouhý evoluční proces. Stačilo by ale, kdyby nás stát nechal na pokoji a přestal se nám srát do života (laissez faire). Pokud bych potřeboval nějaké služby státu, tak bych si je objednal. Něco jako:

http://cesko2050.cz/budoucnost-je-konfigurovatelny-sdileny-stat-chceme-svobodu-se-postarat-sami-o-sebe/

Jinak nepleťte si prosím anarchojánošíky (tedy anarchokomunisty) s anarchokapitalisty. Pokud někdo vážně tvrdí, že okradením banky či státu vlastně nikomu neublížili (viz Klinika - obsazení budovy, která někomu patří, anarchokomunisty), nemá to s anarchokapitalismem nic společného. Anarchokapitalismus není nic jiného než limitní forma klasického liberalismu. Zkuste: http://www.svobodny-svet.cz/kompas.html , mě vyšlo: Svobodu ekonomickou preferujete z 100 %, svobodu osobní 100 %.

J. Jurax 18.8.2016 0:31

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Ehm - přijde mi, že víra v anarchokapitalismus je hodně podobná víře náboženské.

S těmi vírami v cokoliv je holt potíž. :-)

Z. Frys 18.8.2016 8:27

Re: Našeptávač, donašeč, udavač, anonym

Anarchokapitalismus se má k státu obdobně jako ateismus k bohu :-)

A. Alda 17.8.2016 13:31

Udavač je prostě udavač.

Ať už se mu říká oznamovatel, podatel podnětu, informátor, důvěrník, whistleblower... prostě udavadač.

J. Ptáček 17.8.2016 16:57

Re: Udavač je prostě udavač.

Když někdo "práskne" vraha, že někoho zabil, je to taky sprostý udavač? Podle vás asi ano.

J. Jurax 17.8.2016 18:08

Re: Udavač je prostě udavač.

Mýlíte se.

Je udavač ten, co "podá podnět" na hňupa sprejera, ničícího novou fasádu? Nebo ten, co bomzne někoho, že prodává drogy? Nebo ten, kdo oznámí někoho, co ujel od nehody? Nebo ten, co upozorní, že sousedka je doma otloukaná jak píšťalička a furt se jí dělají monokly?

Nebo ten, co upozorní, že kolega v práci ukradne - ne spolupracovníkům, to by mu rozbili hubu, ale firmě, zaměstnavateli - co není přibité?

Je udavač ten, co upozorní, že podnikatel platí minimál a zbytek dává bokem, aby ušetřil na daních? Že zaměstnává někoho načerno?

A tak dál ...