18.10.2021 | Svátek má Lukáš


POLITIKA: Udavač Tlustý

9.9.2008

Líčili na štiku, chytili mřenku

Už od pátku jsme svědky dramatu, který nám připravila televize Nova s deníkem Mladá fronta Dnes a zejména s poslancem Tlustým. Dramatu? Spíš nízké provokace, intrik a politikaření. Oči všech jsou nyní upřeny na dnes už bývalého poslance Moravu, ale pohled a otázky by měly směřovat úplně jinam, k hlavním aktérům celé kauzy.

Prvotním cílem Tlustého a Kroupovy provokace byl totiž premiér Topolánek, kterého se Vlastimil Tlustý nabídl natočit při pokusu o své uplacení nebo vydírání. (Zda s nápadem nepřišel Tlustý, ale Janek Kroupa, je lhostejné, podstatné je, že ten druhý na nabídku radostně kývl.)

Mirek Topolánek si může gratulovat, že se mu do schůzky s panem Tlustým nechtělo nebo na ni nenašel čas, protože bůh ví, co by nakonec provedl. Tlustý tedy od své snahy zkompromitovat předsedu vlády upustil a nechal se vyfotit se slečnou ve vířivce. Dnes hrdinně tvrdí, že nevěděl, komu budou snímky nabízeny, ale Tomáš Syrovátka, redaktor MF Dnes, která se k tomu taky připletla, už v pátek napsal: Tlustý se nechal vyfotit s figurantkou ve vaně a souhlasil, že „kompromitující“ fotky budou reportéři nabízet jeho kolegům. Tlustý chtěl dokázat, že se ho spolustraníci snaží pošpinit. Jak vidno, celá akce směřovala s Tlustého vědomím od počátku do nitra ODS.

Reportér Kroupa nakonec vybral jako agenta-provokatéra mladého poslance za občanskou demokracii Moravu a poslal ho... za lobbistou Dalíkem, blízkým přítelem Mirka Topolánka. Jenže ani u něj, ani u nikoho jiného Morava s nabídkou choulostivých fotografií nepochodil (snad až na nejasnou výměnu esemesek s předsedou poslaneckého klubu ODS Tluchořem).

Takové fiasko zřejmě pan Kroupa nečekal, a tak – aby měl aspoň nějakou reportáž – souhlasil s nápadem Moravy sblížit se s dcerou zelené poslankyně Zubové a nechat se s ní vyfotit. Od TV Nova jsme zvyklí na ledacos, ale brát do hry na tajného agenta i mladou dívku je skutečně odporné. Jan Morava nakonec poprávu zaplatil za svou hloupost, ctižádost a sprostotu ztrátou mandátu, jenže on byl pouhou mřenkou v síti, kterou mělo nalíčenu duo Tlustý–Kroupa na mnohem větší rybu.

Jednoznačným záměrem Vlastimila Tlustého byla od počátku snaha pomstít se Topolánkovi a zároveň si uchovat naději, že nebude muset po šestnácti letech opustit teplo Poslanecké sněmovny a s tím spojené výhody. Poslanec Tlustý tedy chtěl zkompromitovat Topolánka a přinutit ho k odstoupení. Tento úmysl ale musel být jasný i reportéru Kroupovi – a přesto se do toho pustil.

Sečteno, podtrženo, televizní reportér spolu s poslancem nejsilnější vládní strany chtěli vědomě způsobit pád vlády, po němž by zřejmě následoval nástup levice. I proto byly první zprávy o natočeném dokumentu vypuštěny do médií již v pátek, v první den sjezdu Strany zelených – a nic nepomohou slova šéfredaktora MF Dnes Roberta Čásenského o prospěšnosti „řízené provokace“, když jednoznačným cílem bylo oslabit Topolánkovu a následně i Bursíkovu pozici ve straně.

Redaktoři TV Nova a MF Dnes tvrdí, že jejich počínání je hrdinným bojem proti špíně v politice, ale ve svém tvrzení jsou na hony vzdáleni pravdě. Nainscenovanou provokaci, která nemá nic společného se skutečností, nelze vydávat za ušlechtilý úmysl. Pokud se při ní navíc používají metody příslušející pouze policii (a i ta musí požádat o svolení soudní orgány), jde o velmi nečistou hru, za kterou jsou cítit pouze peníze – získané zvýšením sledovanosti či prodeje listu.

Nesmíme zapomenout na pana Paroubka, který dnes tak hlasitě volá po Topolánkově rezignaci. Předseda ČSSD by měl raději zalézt do kouta a být zticha jak myška. Leckterého přemýšlivého člověka by totiž mohlo napadnout, jestli není na celé věci podivné, že reportáž byla namířena výhradně proti ODS. Proč Kroupa neposlal Moravu s fotkami a důvěryhodnou historkou třeba za šedou eminencí Lidového domu Tvrdíkem? Co dostala Nova slíbeno za svou ohleduplnost vůči sociální demokracii od pana Paroubka? A tak dále...

Jaké vyplývají z celé aféry závěry? Reportéři TV Nova a jejich šéfové se pustili příliš daleko za hranu, kam smí vkročit žurnalista, a proto by měli být vyhozeni z práce. Což nebudou, protože jejich chucpe přináší majitelům zisk. Nicméně počínáním reportérů by se měli zabývat právníci nebo přinejmenším Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

A poslanec Tlustý? Ten aby napříště chodil kanálem a raději jej vůbec neopouštěl. V Poslanecké sněmovně nemá co pohledávat. Chtěl zkompromitovat premiéra a předsedu vlastní strany, vyvolat předčasné volby a ještě má tu nesmírnou drzost v televizi prohlásit, že premiér Topolánek definitivně ztratil jeho důvěru? Tak z takové nehoráznosti se člověku vážně obrací žaludek.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.