27.2.2020 | Svátek má Alexandr


POLITIKA: Účtenkovka

5.10.2017

Je nová loterie pro hravé lidi, nebo pro udavače?

Naši lidé rádi hrají, tvrdí to šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nemá tím na mysli své kolegy z hnutí. Hravost přisuzuje občanům České republiky. Měřeno miliardami korun, které ročně z kapes lidí putují do hazardního průmyslu, má svým způsobem pravdu.

V následujících měsících se ukáže, zda to platí i pro loterii s názvem Účtenkovka. K účasti v ní totiž potřebujete vlastnit účtenku, kterou vám musí prodejci vydat v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Když ji příslušným způsobem zaregistrujete, můžete se jednou měsíčně zúčastnit slosování o peníze.

Čím menší zájem o loterii bude a čím více účtenek do hry přihlásíte, tím máte větší šanci vyhrát. V ideálním případě první cenu v hodnotě jednoho milionu korun. V konfrontaci s jackpoty v loteriích typu Sportky tato suma pravidelné hráče nemůže ohromit.

Nelze tudíž předpokládat, že by o účtenky z elektronické evidence tržeb byla mezi lidmi rvačka. Přitom autoři této loterie její vznik zdůvodňují snahou motivovat zákazníky k tomu, aby pokaždé vyžadovali vystavení příslušného dokladu. Dá se to vyložit také tak, že když účtenku nedostanou, budou pod vlivem frustrace z mizející vidiny výhry a neférově jednajícího obchodníka udají.

Pokud člověk potřebuje upozornit na to, že daný prodejce nedodržuje pravidla elektronické evidence tržeb, nemusí být k tomu zrovna motivován novou loterií. Většinou už to dávno udělal.

Zároveň existují nejrůznější kontroly, které mají prohřešky odhalovat a trestat. K tomu není potřeba pořádat Účtenkovku. Možná, že pár dokladů kvůli ní nezmizí rovnou v koši a budou přihlášeny do hry.

Pro fungování EET to však nebude mít žádný zásadní význam. Maximálně k pobavení části veřejnosti, tedy té hravé. Ta se ráda účastní různých soutěží a zkouší, zda tím nezíská alespoň nějaké peníze. Třeba možnost prožívat vášeň ze hry ocení v blížících se sněmovních volbách. Ostatně načasování začátku loterie pár týdnů před jejich konáním k podobným úvahám přímo vybízí.

Stát pomocí nové hry více financí do státní pokladny stejně nezíská. Naopak je bude muset vynaložit na provoz a na ceny. Z pohledu stovek miliard korun, které protékají rozpočtem, jsou to zanedbatelné sumy. Jejich vydání však nedává valný smysl.

Lepšímu výběru daní nová loterie nepomůže a skeptický pohled části veřejnosti na elektronickou evidenci tržeb nezmění. Jejím úkolem totiž nemělo být uspokojování hráčské vášně, ale pokus narovnat podnikatelské prostředí v zemi.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusTIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.