Úterý 11. listopadu 2025, svátek má Martin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Ucho

diskuse (9)
„Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, tak mu to může být jedno.“ Takhle předloni reagoval tehdejší policejní ředitel Jiří Kolář na otázku Mladé fronty, zda se nebojí, že ho rovněž někdo odposlouchává. Bezelstný výrok pronesený v souvislosti s legendární Kořistkovou kauzou dobře ilustruje současnou praxi, kdy policie tajně odposlouchává kdekoho, a nejen to: záznamy odposlechů podnikatelů, politiků i sportovních funkcionářů běžně unikají do médií, která je s chutí přetisknou či – v případě těch elektronických – odvysílají. Jiří Lábus s Petrem Čtvrtníčkem ze záznamu policejních odposlechů dokonce sepsali úspěšnou divadelní hru.

Ve zmíněné kauze Kořistka měly podle policie být odposlechy šéfa opozice s jeho nejbližším spolupracovníkem Markem Dalíkem korunním důkazem zločinu. Lehce překvapivé tak bylo, že jejich obsah zůstal tenkrát utajen. Až deset dní před volbami dochází „anonymní zásilka“ redakci internetového serveru Aktuálně. Konečně jsme se dočkali, ve chvíli nej(ne)vhodnější.

Nyní se rozbíhá debata o tom, která strana odposlechy pustila ven: Nebyla to náhodou sama ODS, která s poukazem na nový policejní únik může ukázat prstem na vládní ČSSD? Pravdou je, že zveřejněné záznamy ničí vinu neprokazují a pokud policie neměla v rukou nic lepšího, jenom to potvrzuje hypotézu, že se celá Kořistkova kauza zrodila na politickou objednávku.

Mnohem pravděpodobnější se přesto zdá, že za únikem stojí ČSSD, jež se v poslední fázi kampaně zaměřila na zpochybňování osoby Mirka Topolánka. Ve zveřejněném záznamu telefonického hovoru lídr ODS Dalíkovi oznamuje: „Stojím a padám s tebou.“ Na konci prohodí: „Já už jdu do metra… za chvilku mi skončí signál.“ Ani bych se moc nedivil, kdyby tři dny před volbami vyrukovala ČSSD s billboardem: Topolánku, vrať se do tunelu!


Poznámka redakce:
V červnu vyjde v nakladatelství Hejkal panu Danešovi kniha
České výpečky. Kronika let 1989-2005 v 17 obrazech
V povídkách známého novináře a publicisty vystupují jak osobnosti veřejně známé (s výjimkou prezidentů Havla a Klause ovšem nikoliv pod svými skutečnými jmény), tak fiktivní hrdinové, a politické události, které v tom kterém roce „hýbaly“ českou společností, se prolínají s každodenním životem a příběhy tzv. obyčejných lidí.

www.danes.cz

Aston Ondřej Neff
11. 11. 2025

Přemysl zatknul otku do země a pustil své dva voly.

Jan Ziegler
11. 11. 2025

Ruští vrazi odsoudili českou hrdinku na 13 let do vězení

Jan Ferenc
11. 11. 2025

Příjmy i výdaje tedy rostou rychleji než HDP, rychleji než inflace.

Milena Kozumplíková
11. 11. 2025

Při pohledu do kalendáře se vybaví většinou rok 1989.

Hana Lukešová
11. 11. 2025

Palestinské šátky kúfije se staly dekorací propalestinských demonstrantů

Lidovky.cz, ČTK
11. 11. 2025

Při hromadné nehodě na D35 u Křelova na Olomoucku zemřel v úterý řidič, další dva lidé utrpěli...

ČTK, Lidovky.cz
11. 11. 2025

Ruská tajná služba FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, tvrdí, že překazila operaci...

Lidovky.cz, ČTK
11. 11. 2025

Basketbalista Vít Krejčí vytvořil nové české rekordy v NBA, když 28 body a osmi trojkami pomohl...

Jan Drahorád
11. 11. 2025

Chov Agro-V ve Valdíkově na Třebíčsku má problém. Těsně před svátkem svatého Martina se v něm...

Martin Korbáš
11. 11. 2025

Hokejový útočník Tomáš Hertl se v pondělních zápasech NHL gólově prosadil v souboji s obhájci...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz