Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLITIKA: Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BL

23. 10. 2017 14:25
Lithium problémy dopravy nevyřeší.

Předpokládat, že problémy s rychle se vyvíjejícím automobilovým provozem vyřeší elektromobily , je naivní. Fyzikální zákony nelze obelstít, energie se neušetří, v městské zástavbě sice ubude smogu, ale na úkor výrazně vyšší technické a cenové náročnosti akumulátorových elektromobilů a menší dopravní vzdálenosti. Úkolem politiků není řešit elektropohony aut ani jejich lithiových baterií, ale měli by se zabývat problémem, co se stále rychle rostoucím automobilovým provozem, který je již v mnoha místech na hranici únosnosti. Dostat se z místa X do žádaného místa Y a tam zaparkovat, bude zanedlouho téměř nemožné. Řešení existují, jsou však technicky i ekonomicky velmi náročná a pro nebohatou společnost dlouho nerealizovatelná. Naše lithium nám v tomto asi moc nepomůže, předvolební "lithiové" urážky a vyhrožování soudy si mohli politici ušetřit..

0 0
možnosti
MK

23. 10. 2017 14:39
Re: Lithium problémy dopravy nevyřeší.

Váš příspěvek mi znovu připomněl neochotu všech politiků ( včetně EU šašků ) rozvíjet ( = využít ) železniční dopravu tak, abych mohl najet se svým autem do autovlaku v Praze ( a v Čechách obecně ) a jít si na pár hodin lehnout a vystoupit i s tím autem za Brenerem ( Trentem ) a těch pár dalších km dojet autem, zaparkovat a ubytovat se a jít lyžovat - nebo směrem do Chorvatska a pod zemí si zajet vykoupat atd, atp.

0 0
možnosti
MV

23. 10. 2017 13:40
Dnes celkem povedený článek,

až na to, že země bez tetřívků je taky "na draka", ale to klasický ekonom nepochopí.

0 0
možnosti
MP

23. 10. 2017 14:38
Re: Dnes celkem povedený článek,

Proč bez tetřívků? Protože to melouni nebo EU (Natura) tvrdí?

0 0
možnosti
JR

23. 10. 2017 13:00
Česká cesta...

Kauza lithium dokládá naši neschopnost přijmout jak pozitiva, tak negativa plynoucí z našeho rozhodování. Jedno bez druhého prostě nejde. Nejde se rozhodnout tak, že v případě, že to dopadne dobře, bude zisk na straně naší a v případě že ne, bude ztráta na druhé straně. A takhle je to u nás Čechů se vším. Vyrábíme a prodáváme zbraně, ale nechceme nést důsledku z toho, že se lidé někde na konci světa těmi zbraněmi vraždí. Stali jsme se členy EU, jsme k ní vstřícní, když nám z ní chodí dotace, ale jakmile někdo od nás vyžaduje nějakou pro nás nepříjemnou povinnost, okamžitě chceme z EU vystoupit. V kauze lithium neexistuje jednoznačně nejlepší rozhodnutí. Každé bude po čase ovlivněno reakcí reálného vývoje v oblastech, na které ani zdaleka nemůžeme mít pražádný vliv a nedokážeme ji ani objektivně predikovat. Takový je prostě reálný svět. Představa, že ze všech možných řešení vybereme takovou kombinaci, abychom vždy a za všech okolností z toho vyšli bez rizika je dětinská a ukazuje na jediné. Že pro své okolí nejsme jako partneři věrohodní.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

23. 10. 2017 11:25
Co je to MEMORANDUM?

Já znám dva významy slova memorandum:

1. formát kancelářského papíru, na který se psalo sdělení jednoho orgánu (funkcionáře) druhému orgánu (funkcionáři). Je to malé, neb sdělení má být stručné.

2. pamětní spis, tedy sdělení podřízeného nadřízenému, že s něčím nesouhlasí a s jakých důvodů, aby až se to bude soudit (nejen soudně) se nezapomnělo, že on byl proti.

0 0
možnosti
FK

23. 10. 2017 11:07
Paní Šichtářová

dlouze a ze široka a laicky popsala stav věci. Totiž nejde o to, kdo je vlastníkem, ale jaká je jeho vlastnická struktura, proč bylo s touto firmou vůbec jednáno s výsledkem "závazného nezávazného memoranda, a to pár dní před volbami, nota bene, nejsou-li známé výsledky těžebního průzkumu, které by se také měly zpracovat do nějaké studie proveditelnosti, aby bylo zřejmé, zda se má vůbec těžit. A také nechápu, proč byly prodlouženy smluvní podmínky s Geometem, když vlastnictví přešlo na zmíněnou "australskou firmu", čímž se ta původní smlouva stala neplatnou (to měl udělat údajně Tomáš Chalupa za ODS, R. Brabec pak jen musel ze zákona smlouvu prodloužit).

Není těch proč až příliš?!

0 0
možnosti
ZK

Z. Vydra

23. 10. 2017 12:39
Re: Paní Šichtářová

Pane Kusáku, ono je to trochu složitější. Povolení k hornické činnosti, to jest v daném případě k těžbě lithia, může dostat podle našich zákonů firma Geomet, protože splňuje podmínky odbornosti pro takovou činnost. Firma Geomet má i přednost, protože má povolení k průzkumu ložiska. Firmu Geomet ovšem vlastní investiční firma European Metals (UK) Limited,registrovaná v Anglii a Walesu, kterou zase vlastní investiční firma European Metals Holdings (EMH) Limited, registrovaná v Austrálii. EMH má ovšem adresu i na Panenských ostrovech. Paní Šichtařová ovšem správně upozornila na jednu závažnou skutečnost, totiž, jak dalece je vlastně finančně silná EMH Ltd. Nejsem ekonom, ale z auditorské zprávy (EMH Annual Report 30 June 2017), dostupné na internetu, soudím, že její situace není nijak skvělá. Cínovec je v současné době její jediný projekt. Shání na něj investory a pokud projekt nebude velice úspěšný, dostane se do velkých finančních problémů a s ní i všichni investoři. Podle sdělení EMH nejsou investoři 56,12% vloženého kapitálu veřejně známí.

0 0
možnosti
JP

J. Pražák

23. 10. 2017 10:55
Autorka se mýlí hned několikrát

Zpracování nerostů se většinou děje na území státu, kde se těží. Nelze totiž převážet rudu s nízkým obsahem kovu na velké vzdálenosti.

Při zpracování vzniká spousta velmi škodlivých vedlejších produktů. Firma z Panenských ostrovů nebude mít zájem na velkých investicích do bezpečné likvidace těchto škodlivin.

V Norsku nerosty patří státu, který je nechává těžit najatou firmou, ale ve státní režii. Sám nerosty, např. ropu prodává. Výsledkem je bohatnutí státu (Norské fondy). U nás stát dostane pár promile z ceny nerostů, které jsou jako vyhrazené určeny v Báňském zákoně. Většina zisku jde těžaři a stát dostane almužnu. Někdy ještě musí sanovat ekologické škody z těžby.

0 0
možnosti
PL

23. 10. 2017 11:03
Re: Autorka se mýlí hned několikrát

Pane Pražáku, ale autorka na tato rizika, sice nepřímo, upozorńuje.Osobně se domnívám, že článek je, jako takřka vždy, velice rozumný.

0 0
možnosti
FN

F. Navr8til

23. 10. 2017 10:07
Príma, podvodník je našinec!

Fakt, že firma zřejmě patří utajeným českým politickým podvodníkům mne nijak neuklidňuje.

0 0
možnosti
MP

23. 10. 2017 10:05
K žádnému posunu nedošlo, sedí to jak ten Jandák na hrnec.

Těžby a zpracování státním podnikem bych se bál co čert kříže.

0 0
možnosti
MP

23. 10. 2017 10:04
Souhlas s ekologickými kritériemi a optimismus do budoucna

"... je potřeba chránit vzácného tetřívka žijícího v lesích kolem Cínovce." Souhlas.

Proč? Při současném tempu technologického rozvoje (i přes zpoždění vývoje v oboru nanotechnologie) je vysoce pravděpodobné, že do 10 let bude již nalezena technologická náhrada kovu litia pro skladování elektrické energie. Předpokládám, že za návštěvu regionu vzácného tetřívka zahraničními turisty Česko vydělá více peněz, než za prodej nerostů.

A další dobrá zpráva spočívá v tom, že se o technologickém vývoji již dozvěděli i pohrobci bankovního úředníka Klause.

0 0
možnosti
RL

23. 10. 2017 12:56
Re: Souhlas s ekologickými kritériemi a optimismus do budoucna

Vsadím se o bečku, že za deset let se na skladování elektrické energie nezmění zhola nic.

0 0
možnosti
JK

J. Kavalír

23. 10. 2017 9:23
Ševče, drž se slého kopyta

..." budiž řečeno, že my jako stát nemáme technologii, nevíme, zda za deset let bude lithium stále ještě finančně zajímavé, a navíc lithium se u nás bude těžit poměrně drahou technologií přímo z rudy"

Tak to je opravdu hláška od člověka, který píše o něčem o čem nic neví.

Ta technologie je opravdu "složitá". Horninu stačí podrtit na správnou ztnitost a většinu cinvalditu oddělíte kombinací čtvercového (obyčejného) a štěrbinového síta. Zbytek se pomele na flotační jemnost o jednotlivé užitnové složky (cinvaldit, kassiterit a wolframit) se oddělí flotací. Tady úkol těžaře končí a cinvaldit se musí chemicky rozložit a lithium oddělit v prodejné formě (karbonát??), což bude opravdu náročné. Nevím, jak si paní Šichtařová představuje těžbu jinde, kde se lithium nezískává "přímo z rudy". Že by se tam vyskytovalo třeba v "nugetech", jako zlato? :-)))

Největší problém nyní vidím v tom, že se firma prohlašuje za vlastníka lithia a snaží se shromáždit kapitál od investorů. To mi zavání obyčejným investičním podvodem, kdy firma zanikne i s nashromážděným kapitálem aniž se kopne do země. Tady by měla zasáhnout vláda a informovat potenciální investory prostřednictvém tiskových agentůr o skutečném stavu, že totiž firma má pouze přednostní právo požádat po ukončení průzkumu o povolení těžby. Nic víc, nic míň.

0 0
možnosti
FK

23. 10. 2017 11:11
Re: Ševče, drž se slého kopyta

Souhlas

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz