17.4.2021 | Svátek má Rudolf


POLITIKA: Třídní boj je znovu tady!

25.1.2006

Užší vedení ČSSD postavilo do čela liberecké kandidátky bývalého hornického odboráře Cyrila Zapletala. Bohuslav Sobotka si Zapletala chválí. "Myslím si, že má šanci oslovit ´lidi práce´," nechal se úřadující předseda slyšet po jednání grémia strany.

Znám názory Cyrila Zapletala poměrně dobře. Okřídleným se stal jeho výrok „bez odborů by polovina národa chodila o žebrácké holi“. Ekonomové odhadli celkové náklady státu na výhody pro bývalé horníky, které získali zásluhou havířských odborových bossů, na 45 miliard korun. Podobných „zásluh“ bychom u pana Zapletala našli více. Úvahy o tom, zda je zvýhodňování zaměstnanců určitých odvětví správné a spravedlivé, nechám na ctěném čtenáři. Za sebe mohu říct, že mě Cyril Zapletal rozhodně neosloví. To ale není důležité, ostatně ani Bohuslav Sobotka s tím asi nepočítá. Nejsem asi „člověk práce“. Důležité je, že výrok nejvyššího představitele ČSSD jasně signalizuje, že šestnáct let po revoluci znovu přichází do české kotliny třídní boj.

Po Richardu Falbrovi a Milanu Štěchovi je Cyril Zapletal dalším vysokým odborářem v předních řadách ČSSD. K těmto třem mušketýrům chybí do party už jen Jaromír Dušek, který ostatně za ČSSD úspěšně „kope“ v Českých drahách už mnoho let. ČSSD neskrývá své oslnění odbory a zdá se, že odborářská minulost je ideální kvalifikací pro sociálně demokratické politiky. Je to ostatně vidět i na novele Zákoníku práce.

Nezbývá než věřit a doufat, že pravice ve volbách přesvědčivě zvítězí. V opačném případě nám totiž nezbude než čekat, až s námi, prašivými pracujícími inteligenty, po volbách ČSSD a komunisté pořádně zatočí.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.