Neviditelný pes

POLITIKA: Tornádo a zmatená Schillerová

2.7.2021

Recept, jak z pojištěných udělat pitomce

Tornádo na jižní Moravě šokovalo svou silou. Ministryně financí Alena Schillerová, která řeší kompenzace poškozených, naopak nijak nepřekvapila svou zmateností.

Vláda se chystá dát lidem postiženým tornádem, které zasáhlo obce na Břeclavsku a Hodonínsku, dva miliony jako nenávratnou dotaci – a to všem bez ohledu na to, zda byli, či nebyli pojištěni. Tento plán schválila v pondělí. Původně to však mělo být jinak.

Ministryně financí v neděli obdařila návštěvou Otázky Václava Moravce. A vyklopila tam záměr, jak kompenzovat škody. Oznámila, že lidé dostanou dva miliony jako nenávratnou dotaci, ale lidem s pojistkou bude dotace krácena podle úhrady, kterou dostanou z pojišťovny. „Nemůžete přece kompenzovat dvakrát, bude se to muset zohlednit,“ vysvětlovala.

Další host Otázek, europoslanec a někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, to výstižně shrnul v poznámce, že „pojištění budou za pitomce“.

Kdo dá víc?

Za pouhé dvě hodiny (zjevně poté, co jí kdosi vysvětlil, že provedla hloupost, protože i hlasy pojištěných se počítají) však Schillerová obrátila o 180 stupňů. Na svém twitterovém účtu oznámila, že dotace budou ve stejné výši pro všechny. A tak se nakonec i stalo.

Schil1

Takže vše v pořádku?

Uspokojení není na místě. Chaotická reakce Aleny Schillerové dokládá, že kabinet (na rozdíl od pojišťoven) nemá jasná pravidla, jak v případech živelních pohrom postupovat. Takže improvizuje a licituje s částkou kompenzací i pravidly pro jejích výplatu.

Schil2

Dá se přitom předpokládat, že u dvoumilionové dotace nezůstane. Anoisté a sociální demokraté mohou o další pomoci ještě licitovat.

Pomoc ano, ale...

Ostatně, Josef Středula už licitoval. Odborový předák u Moravce prohlásil, že dva miliony nestačí, za to přece nový dům nepostavíte – ani v Hruškách či v dalších pobořených obcích. A připomněl, že na zvýhodněné úvěry do výše tří milionů, které vláda chystá jako součást podpory, nedosáhne každý.

Svatá pravda. Nasnadě je však otázka, zda má stát postiženým tornádem, vichřicí nebo jinou pohromou kompletně hradit náklady na stavbu nového domu.

Středulův návrh je exemplární ukázkou morálního hazardu – nač si pojišťovat nemovitost, když stát kompletně zaplatí její obnovu.

Samosebou, že lidé v pásu tornáda potřebují pomoc a je skvělé, že ji dostávají. Jednotky záchranného systému fungují, neziskovky poskytly účty, kam se dají posílat peníze, které budou v oblasti katastrofy potřebné.

A lidé peníze posílají. Nemyslí jen na sebe, ale i na druhé. Nabízejí pomoc a také na místě pomáhají.

Je namístě, aby vláda zajistila peníze pro postiženou oblast co nejdříve a neškudlila. Její pomoc ale nemůže být bezbřehá.

Ti, kterým vír zbořil nepojištěný dům, by neměli očekávat, že jim přistane na kontě dostatek milionů na to, aby ho mohli znovu postavit. Kabinet by však měl zajistit finance pro obec, aby jim mohla co nejdříve poskytnout sociální bydlení.

Zbytečné a drahé pojištění?

Patří se ještě připomenout to, co katastrofa na jižní Moravě potvrdila. Pojištění nemovitosti v Česku není samozřejmostí, byť by jí mělo být.

Z loňského průzkumu STEM/MARK pro Home Credit vyplynulo, že nemovitost má pojištěnu pouze 46 procent lidí. Ti ostatní to často vysvětlují tím, že pojištění je zbytečné, anebo drahé. První argument byl už x-krát vyvrácen, naposledy tornádem. A námitka, která se týká ceny?

Kolegyně, která má zkušenosti s pojišťováním, mi promptně spočítala, na kolik vyjde pojistka rodinného domu – takového, jaký mohlo zničit tornádo. Provedla kalkulaci pojištění v nejmenované, ale jedné z nejdražších pojišťoven v Česku.

Dům o ploše 120 metrů čtverečních (plus sklep) pojistila na částku 3,5 milionu, vedlejší stavby (skleník, dílnu, plot) na 100 tisíc a domácnost (věci, které se dají z nemovitosti odnést) na 500 tisíc. K tomu přidala odpovědnost za způsobené škody do milionu.

Výsledná cena dosáhla 5010 korun za rok, což je 418 korun za měsíc. V části Hrušek, která patří do míst ohrožených povodní, by byla cena vyšší, 7238 korun za rok, tedy 603 za měsíc. Upozorňuji však, že obdobně jako skoro všechny ceny v Česku, pojištění pořídíte se slevou, takže výsledná částka bývá nižší, za měsíc obnáší cenu jednoho rodinného oběda.

Ve svém bytě či domě přitom strávíme podstatnou část života. Je v něm zpravidla uložena největší část našeho majetku a bývá naší největší, mnohdy životní, investicí.

Není snad absurdní nemít ho pojištěný a spoléhat na přízeň Matky přírody, anebo dokonce vlády?

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakcezpět na článek