Čtvrtek 20. března 2025, svátek má Světlana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Topolánek a jeho cesty

diskuse (74)
Minulý týden se pan premiér Topolánek zase rozzlobil na novináře, protože kritizovali jeho cestování vládní letkou na lyže a na fotbal, a ptal se, jestli má jezdit raději stopem nebo parníkem. Rovněž přečetl seznam výhod, na které má právo a dodal, že z toho velkého výčtu využívá sotva třetinu. Problém je ale jinde a nejlépe ho objasníme, když se podíváme, jaká pravidla platí v zahraničí. V zásadě je možné pro tento problém rozeznávat tři modely: francouzsko-italský, německý a skandinávský.

Ve Francii platí jednoduché pravidlo: na služební cestu služebním letadlem a na soukromou cestu za soukromé prostředky. Z toho vyplývá, jak mi napsal Jacques Rupnik, že fotbal, kde navíc nehraje národní mužstvo, nelze nikdy považovat za služební cestu. Ve Spojených státech je to ještě přísnější: použití i jen služebního telefonu k soukromým účelům (třeba zavolání manželce) zaměstnanci prezidentské kanceláře je považováno za trestný čin.

Současný francouzský prezident Sarkozy se dostal do nezvykle složité situace jen proto, že využil pozvání přítele-podnikatele, strávit několik dní na jeho soukromé jachtě, neutrácel tedy státní peníze. Podobně byl pod palbou novinářů, když využil soukromého letadla jiného přítele, protože se mu vytýkalo, že může vzniknout podezření, že podnikatelé za tyto služby budou vyžadovat protislužby, a již jen takové podezření ohrožuje nezávislost prezidenta.

Sarkozyho sklon pohybovat se na pomezí mezi soukromým a veřejným, který je v příkrém rozporu s francouzskou politickou kulturou, ho taky stál prudký pád popularity.

Podobně je tomu v Itálii, kde - jak mi sdělil Václav Bělohradský - málem jeden ministr musel odstoupit, protože použil vládní letadlo, aby si zaletěl na ryby. A v tomto případě ani tak nešlo o peníze, ale o čas, chtěl se na letištích vyhnout celním formalitám: vládní letadla přistávají na zvláštních terminálech, kde je velice jednoduché a rychlé odbavení.

Úplně jednoduché to má podle Jaroslava Šonky německý prezident a kancléř či kancléřka. V Německu (stejně jako ve Spojených státech) tito lidé podléhají zvláštním bezpečnostním předpisům a jiným než vládním letadlem či autem se kamkoliv přepravovat nesmí. Tato pravidla ale platí jen pro ně, vezme-li si takový státní činitel sebou do letadla ženu nebo děti, musí za ně zaplatit.

Pravidla jsou přísná: Sám se pamatuji, že když jednou paní profesorka Süsmuth, jako předsedkyně bundestagu, tedy parlamentu, nechala odvést manžela svým služebním autem tuším z Bonnu do Frankfurtu, musela kvůli tomu málem odstoupit.

Skandinávský model je naopak ještě liberálnější, jak na to často upozorňuje v Českém rozhlase náš skandinávský dopisovatel pan Sniegoň: tam je práce v politice považovaná za obyčejné civilní povolání, jako práce v čistírně či na obecním úřadu, a proto žádné zvláštní výhody tam politici nemají. Jen proto mohl být také švédský ministerský předseda Palme zastřelen cestou z obyčejného kina na ulici: nedoprovázel ho ani jeden člen ochranky.

Zbývá tedy jen jedno, položit si otázku, v čem je problém? Odpověď je zřejmá, a sice v tom, že u nás neexistuje politická kultura, která by staletí či alespoň desetiletí tradovala přesné rozlišování mezi soukromým a veřejným, a naši politici toho využívají: tvrdí, že oni pracují 24 hodin denně, a proto u nich nic soukromého neexistuje. Takový výklad ale v dnešním světě, který vyžaduje transparentnost politiky, kde programy i tzv. minutovníky visívají na internetu a jsou veřejně přístupné, včetně třeba seznamů lidí, kteří s prezidenty létají v jeho speciálu, neobstojí.

10.7.2008

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Petr Hlávka
20. 3. 2025

Má naše civilizace stále pečovatelský instinkt?

Dokument
20. 3. 2025

Konference Naše bezpečnost není samozřejmost, 18. března 2025.

Jan Ziegler
20. 3. 2025

Proč Poláci neslaví 8. května osvobození.

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

berr Roman Berežanský, lupr Lucie Procházková
20. 3. 2025

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Česko obnoví v pátek v sedm ráno mimořádné kontroly na hranicích se Slovenskem. Ministr Marek...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal výnos, který má vést ke zrušení federálního...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Výkonný výbor TOP 09 ve čtvrtek schválil koaliční smlouvu SPOLU a stranické kandidáty pro podzimní...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Prezident Petr Pavel dnes navštívil ukrajinské město Oděsa. Jednal s vicepremiérem a ministrem pro...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz