1.10.2023 | Svátek má Igor


POLITIKA: TOP 09 na hraně politické smrti

28.1.2017

Strana se propadla v průzkumech pod pět procent

Nejpřesnějším průzkumem veřejného mínění jsou volby. Alespoň to tvrdí politici v momentu, kdy se prognózy výrazně odlišují od jejich výsledku.

Pochopitelně zkoumání nálad občanů nemůže být úplně přesné a pracuje se statistickou chybou. Přesto nelze průběžně zveřejňovaná čísla brát na lehkou váhu. Ovlivňují totiž rozhodování voličů, komu odevzdají svůj hlas.

Platí to především pro volby sněmovní. V nich se opakovaně ukázalo, že se část lidí obávala propadnutí jejich hlasu. Proto raději podpořila toho, kdo má podle průzkumů šanci překročit pětiprocentní hranici a dostat se do sněmovny. Doplácely na to strany a hnutí, které se ve zveřejňovaných průzkumech opakovaně ocitaly pod touto kritickou mezí.

Není divu, že nejnověji publikovaná data společností STEM vyvolala větší zájem, než bývalo v nedávné minulosti obvyklé. Vyplývá z nich totiž, že pod kritickou hranici se propadla TOP 09. Sice jen o čtyři desetiny procenta, ale to bohatě stačí na vyslání negativního signálu potenciálním voličům. Zhruba v tom smyslu, že se z nedávného člena vládní koalice stává riskantní volba.

Příliš na tom nezmění ani fakt, že je potřeba pracovat se statistickou chybou. Chcete-li, že ve skutečnosti může být TOP 09 lehce nad pětiprocentní hranicí a že by tudíž hlasy odevzdané pro ni nemusely být riskantní.

Problém této pravicové strany spočívá v tom, že se delší dobu držela jen těsně nad touto kritickou mezí. Nejde tudíž o nějaký ojedinělý výkyv, ale spíše o potvrzení dlouhodobého trendu. Nepodaří-li se ho Miroslavu Kalouskovi a jeho kolegům zvrátit, může se s účastí ve sněmovně po podzimních volbách rozloučit.

Současný předseda TOP 09 je sice zkušený a schopný politik, přesto má před sebou těžko splnitelnou misi. Byť i v této složité situaci musí kolem sebe šířit optimismus, že nepochybuje o úspěchu ve sněmovních volbách, jenom s ním ho dosáhnout nemůže. Při lákání nových voličů a mobilizaci těch stávajících nebude moci tolik těžit z aury dnes už pouze čestného předsedy Karla Schwarzenberga. Nasazení v předvolebním boji bude limitováno jeho vysokým věkem.

Miroslav Kalousek se nebude moci opírat ani o spojenectví se Starosty a nezávislými. Ti už o spolupráci s TOP 09 ve sněmovních volbách nestojí. ODS rovněž neprojevuje zájem o Kalouskovu nabídku na vytvoření bloku pravicových stran. Dosavadní tvrdé vymezování se vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO rovněž nezabírá. Dokazují to alespoň nejnovější čísla.

Zatímco TOP 09 se podle výsledků společnosti STEM propadla pod kritickou pětiprocentní hranici, hnutí ANO pomyslnému žebříčku volebních preferencí jasně dominuje a momentálně se těší zhruba dvojnásobné podpoře než druhá ČSSD.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus