15.10.2021 | Svátek má Tereza


POLITIKA: "Toaletní papír" pana Bělobrádka

3.12.2013

Lukrativní resorty patří těm, kdo povedou stát jako firmu, a těm, kteří zajistí, aby to fungovalo.

"Lídr KDU–ČSL Pavel Bělobrádek není spokojen s tím, jak probíhají vyjednávání o nové vládě a dokonce naznačuje, že lidovci nemusejí ve vládě být. Takovému jednání sice politolog Lukáš Jelínek rozumí, ovšem naopak předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek kroutí hlavou. "Předseda Bělobrádek o pochybách lidovců dosud mlčel," poznamenal Faltýnek pro ParlamentníListy.cz."

"To je zase nějaká zástupná vějička, na kterou máme skočit, neboť oni sami přece neočekávali, že s tímto volebním ziskem budou obletováni partnery a budou jim nabízeny ty nejlukrativnější resorty! Ale pokud jsou třeba do této doby udržováni v domnění, že by jim mohl připadnout resort, jako je například zemědělství, kde se točí poměrně dost velké finanční prostředky, sociální věci, což je také poměrně dost výrazný resort důležitý pro fungování státu, nebo místního rozvoje, kde jsou také poměrně velké peníze, tak mám dojem, že lidovci v tomto nejsou koaličními partnery nějak přehlíženi nebo obcházeni," zdůraznil Jelínek

Takže sociální demokraté považují resorty, v nichž se "točí peníze" za "lukrativní".

To bude jistě ta změna o které mluvili před volbami.
Fungující stát, kde si chce "lukrativní resorty" držet koalice ČSSD a ANO.

Stát má fungovat dobře pro strany, které drží lukrativní resorty, kde se točí velké peníze. A tam nemají malé strany co dělat. Lukrativní resorty patří těm, kdo povedou stát jako firmu a těm, kteří zajistí, aby to fungovalo.

Nedivím se, že se členská základna KDU začíná bouřit.

"Některé místní a okresní organizace už prý přijaly dokonce usnesení, ať lidovci zůstanou v opozici, mimo jiné kvůli antiklerikálním názorům politiků z ČSSD a z hnutí ANO.
"Na začátku jsem to odhadoval 40 procent pro vládu, 30 procent pro menšinovou vládu, 30 procent opozice. Dnes to vidím 50 na 50 s tím, že existence menšinové vlády s naší podporou je vyloučena," řekl třeba pro HN Bělobrádek."

Spojenectví s ČSSD znamená ve svém důsledku spojenectví s komunisty. A členská základna KDU to ví a nelíbí se jí to. Již jednou revoltovali, když chtěl vládu ČSSD s komunisty v zádech podporovat jejich tehdejší předseda Miroslav Kalousek.
A z takové vlády mají své zkušenosti z doby, kdy Jiří Paroubek prosazoval levicové zákony s KSČM bez ohledu na své menši koaliční partnery v Čtyřkoalici, do níž patřila i KDU/ČSL. A není divu, že chtějí záruky, že v eventuální koalici budou rovnoprávnou stranou. Z dosavadního stylu a průběhu dvoustranného jednání ČSSD a ANO nabývají dojmu, že jí nemají být a že mají opět sloužit jako kulisy v Potěmkinově vesnici.
Zdroj

Blog.aktualne.cz/Tomas Haas
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.