5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


POLITIKA: To ty nosíš smůlu, Andreji

23.11.2018

Poslední dny, týdny a měsíce jasně ukazují, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, kteří se na nějakou chvilku - byť jen malou - vyskytli v blízkosti Andreje Babiše.

V poslední době se zdá více než jisté, že každý, kdo se nějakým způsobem mihne kolem premiéra České republiky, z toho nevyjde úplně nejlépe.

A nejsou to jen jeho děti, na které kdysi „převedl“ pověstný Čapák a které z toho mají trestní stíhání a nejspíše pořádné trauma, které jistě nijak neprospívá jejich narušené psychice.

V klokotu dní už je tak nějak pozapomenuto násilné převzetí Kosteleckých uzenin. Podnik, vedený pěticí majitelů v čele s Janem Bočkem, byl v podstatě zlikvidován odříznutím od nutných úvěrů a poté násilným převzetím do majetku.... no netřeba dále prozrazovat známou tajenku. Pan Boček nedávno zemřel, v ústraní a z obav z lidských bytostí.

Pan Bohumír Rada z Agro Jevišovice by mohl také vyprávět. Možná by ani nemusel, stačí si jen vyhledat, jak vypadá vzrostlá pšenice, postříkaná pesticidem. Pokud by někdo hledal toho, kdo nařídil tento věru barbarský čin, opět nemusí až tak dlouho přemýšlet.

Bohuslav Sobotka, bývalý předseda vlády ČR, jistě nepovažuje koaliční časy s Andrejem za ty nejkrásnější ve svém životě. Mít ve vládě nejbohatšího Čecha (pana Kellnera vynechávám, je v domácích podmínkách neviditelný) a shodou okolností ministrem financí, tedy člověkem, který má pod palcem veškeré dotace a jedinečnou možnost „dohlédnout“ na všechny, kdo by jakýkoliv způsobem mohli vadit jeho rozletu, není úplně tím, po čem by kterýkoliv premiér bažil. Konec jeho vlády byl provázen turbulencemi demise-nedemise a to jen a jen kvůli tomuto svému ministru.

Pan MUDr. Košta, krátce působící hejtman Olomouckého kraje, který vyhrál volby a byl poplácáván svým lídrem za dobrou práci, se po jednom drobném vzepření poroučel s nálepkou alkoholika do věčného zapomnění.

Nyní možná i MUDr. Dita Protopopová, která jen vyhotovila lékařský posudek na pana Andreje Babiše mladšího, a která proto odchází jak z politiky, tak i prestižního zdravotnického zařízení, nejspíše není tou, kdo by měla nyní z přátelství s panem Babišem nelíčenou radost. O jejich bližších pohnutkách se už asi nedozvíme, ale jde v záplavě figur okolo pana Babiše staršího o výjimečný případ.

Sociální demokraté, kteří před rokem kývli na koaliční spolupráci, mají nyní zaděláno na obrovský problém. Ať se rozhodnou pro důvěru či naopak, vždycky to bude špatně a strana se bude dál dusit ve vlastní šťávě vnitřní rozpolcenosti a lavírovat na hraniční volitelnosti do Parlamentu. Zdá se, že ostatní strany měly více fištrónu si po posledních volbách s tímto pánem nezadat.

Všichni poslanci hnutí ANO podle včerejšího vyjádření stojí za svým šéfem. Zdá se to být neuvěřitelné, ale je to tak. Všech 78 ctihodných mužů a žen neshledalo na svém guru smítko. Všem se zdají výše uvedené skutečnosti a rovněž současné turbulence okolo „úklidu“ jeho syna na Krym v době vyšetřování možného trestného činu pana Babiše za zcela normální a legální. Ani jeden či jedna z této početné skupiny nenašla v sobě dostatek odvahy se poptat, popřemýšlet a poté pro pochybnosti prásknout dveřmi a ponechat si aspoň zblo vlastní důstojnosti. Ani jeden z nich si nejspíše neuvědomuje skutečnosti, popsané výše.

Představa, že mně se to nemůže stát, že já zůstanu na výsluní a hněv dopadne jinam, je naivní a tragická. Naivní v tom, že stačí jen neopatrně vyslovený vlastní názor, nedostatek prezentované loajality a končím tak rychle, jak je to jen možné. Tragické pak v tom, že to ti okolo pana Babiše nejspíše tuší, ale pro kousek skývy zaprodávají svou čest a svědomí.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.