19.9.2020 | Svátek má ZitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Tichá regulace vodovodůŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 10.3.2006 6:42, přehled diskusí

Sice se zde hlavně píše o vodovodech,ale jádro zájmu asi bude....:
Autor: zoch Datum: 10.3.2006 6:42

.....v těch desítkách mld. korun na čističky a kanalizace . Tam se vskutku dá tvořit.....

Přirozený monopol:
Autor: Vládík Datum: 7.3.2006 21:37

Přirozený monopol je "terminus technicus" pro síťová odvětví. V těchto případech konkurence případných dvou dodavatelů nemůže přinést spotřebiteli finanční výhodu (náklady na zdvojení sítě). Upozorňuji, že to není jen místní výmysl.   Jinak ovšem souhlasím, že "místní" monopol by měla regulovat místní "vláda", tedy kraj či obce. Ale když on ten stát (a v současnosti vrchní vladař Parub 1.) je tak důležitý.

Skvělé:
Autor: STEM Datum: 7.3.2006 20:44

 ,,IS" vypustí jedovatou slinu a pak si na tu ,,jeduslinu"sám(a)odpoví pod nickem ,,LEA".
Jak geniální.Vždyť kdyby tak mohl(a) hlasovat ve volbách,tak se těch BRADAVIC nezbavíme ani za významné pomoci (destrukční) Ratha.

Re: Skvělé:
Autor: Ladislav N. Datum: 7.3.2006 23:07

Opatrně. Daná IP patří Karnevalu. Jednotliví uživatelé nemají samstatné IP adresy, i kdybyste znal poslední trojčíslí, těžko budete moci s jistotou tvrdit to, co jste napsal. Ikdyž se to jeví jako možné či pravděpodobné...

Konzervativní akademie: VODNÉ, STOČNÉ, PLYN, ELEKTŘINA x NÁJEMNÉ:
Autor: Martin Hronza Datum: 7.3.2006 19:13

Vážení,
rád bych zde poznamenal, jakou schizofrení politiku provádí naše vláda. Nejsem najivní a nedomnívám se, že jiná vláda by to nedělala.
Mám na mysli  neustálé zvyšování cen ve všech oblastech dodávání energií, vody a odvodu splašků. Za vodné, stočné, plyn i elektřinu platíme každý rok více a více. Během každého roku se ceny zvyšují vysokým tempem a zdražování probíhá často několikrát během jednoho roku. Děje se tak se souhlasem Státního regulačního úřadu, který může ovlivnit značnou část ceny energií.
Naproti tomu se nájemné (regulované) dlouhodobě drží na neúnosně nízké hranici. Nikomu nevadí zvyšování cen energií, ale jakmile by se mělo hnout s nájemným, tak je problém.
Nemyslím, že by se energie, vodné, atd. neměli zdražovat. Je to v pořádku, ale proč se stejným způsobem nezvyšuje i nájemné?! Socialistické strany se obávají, že by přišly o voliče. Avšak jen minimum lidí žijících v regulovaných bytech je skutečně ve špatné sociální situaci.
Nadále, díky politickému klimatu, budeme přihlížet handlování s byty a ničit majitele domů.

A kde je v parlamentnim tisku tahle novela:
Autor: Juras Datum: 7.3.2006 17:26

Nejak nemuzu najit, kdy to proslo parlamentem, je tam jen snemovni tisk o uveru  na vodovody a kanalizace.
Jestli to nebude cely nejaka kachna, co chce vic vody...
 

Vodovod a monopol:
Autor: Novák Jiří Datum: 7.3.2006 13:54

Neomylně fungující ruka trhu nám dává pouze dvě možnosti. Vykopat si studny, nebo platit jakoukoli cenu. Nic nebrání dočasné privatizaci vodovodu s tím, že dokud voda poteče budeme vybírat co nejvíc a až přestane, půjdem se svým výdělkem někam jinam. Nevím, jestli nemám začít kopat ve Vodičkově ulici. Už podle názvu tam nějaká voda musí být.

Re: Vodovod a monopol:
Autor: vita Datum: 7.3.2006 14:52

Ve Vodičkově ulici skutečně nějaká voda je. Je to tak rok, co ji tam někdo nakop´ - a tramvaje nejezdily přes Václavák. Takže tam tý vody je dost...

Re: Vodovod a monopol:
Autor: Ladislav N. Datum: 7.3.2006 16:27

Monopoly podporuje hloupý stát, který vyžaduje po občanech placení za čerpání vody ze studny, povinné bankovní převody, zvýhodnění pro monopolní dodavatele energií, telefonních (pevných) linek apod. A pro své úředníky pak zřizuje "kontrolní úřady", které živí z daní ty, co už nic jiného dělat neumí.

Re: Vodovod a monopol:
Autor: V. Chaloupková Datum: 7.3.2006 20:56

Studnu sice mám na vlastním pozemku, leč voda není pitná, takže s ní mohu jen zalévat. Bohužel nelze zjistit konkrétního viníka znečištěných studní, kterých je prý v ČR 98 %, takže nám ty studny jsou více na co? Vodu musíme kupovat, ať chceme nebo nechceme. Jen prosím snažte se jí pít, až totiž reklama zajistí, že si většina bude pitnou vodu kupovat v lahvích, tak tu z vodovodu prohlásí za užitkovou a budou nás mít v hrsti kompletně.

Re: Re: Vodovod a monopol:
Autor: Ladislav N. Datum: 7.3.2006 23:00

Nezoufejte! :) Z nepitné vody se dá kvalifikovaným postupem pitná vyrobit.

prirozeny monopol:
Autor: ok Datum: 7.3.2006 12:01

Vodní zdroj a jeho infrastruktura - přirozený monopol a vzácný zdroj by měl zůstat ve vlastnictví lokální komunity, na správu si mohou najmout jednu z mnoha konkurujících si firem. Tím snadno zajistí optimální náklady na údržbu. Lokální komunita pak vcelku snadno zajistí minimalizaci nákladů, účinný dozor a ochranu před tunelováním.

Re: prirozeny monopol:
Autor: JJ Datum: 7.3.2006 12:18

 
A co investice do systemu?

Re: prirozeny monopol:
Autor: Vorda Datum: 7.3.2006 13:19

Jste ovšem bezmezný optimista. Coby dlouholetý člen městského zastupitelstva vás ujišťuji, že při zachování dobré kvality služby a schopnosti včas rozumně investovat nejlevněji z toho všeho vychází nezisková organizace, konkrétně přímá správa zaměstanci města. Dtto platí o správě bytového fondu. 

Re: Re: prirozeny monopol:
Autor: jonáš Datum: 7.3.2006 14:17

No jistě, z čeho by taky správcovská firma generovala zisk?

Probohaživého, vodovody.....:
Autor: VladaPing Datum: 7.3.2006 10:46

tady je mraky průserů a vy myslíte na mytí.......

Pokud ty trubky nebude vlastnit mesto:
Autor: JJ Datum: 7.3.2006 9:19

tak je jejich vlastnik "zacit cistit" kdykoliv se nedohodne s mestem na cene. Zvlaste u spolecnosti, ktere spravuji vodovody a kanalyzace celeho kraje je vyjednavani s jednim mensim mestem smesne jednoduche a mhlo by se zvrhnout ve vydirani.
 
Legislativa nedava moznost regulace ceny primo mestum, protoze tato mesta nejsou v pripadnem sporu nezavisla.

Re: Pokud ty trubky nebude vlastnit mesto:
Autor: janoryna Datum: 7.3.2006 9:49

celý malér vznikl tím, že pod heslem privatizace všeho naši radní pprodali vodovody. Od nepaměti byly vodovody obecní, aby nedocházelo k dohadování s vlastníkem, zejména v případě jejich nárokování příspěvků města na jejich provoz. On totiž ten vlastník může zarazit zásoobvání vodou stejným způsobem, jako faramceutické firmy přísun léků do nemocnic. Zákon ale je pozdě bycha honit. Nechal bych to až po vítězných volbách.

Re: Re: Pokud ty trubky nebude vlastnit mesto:
Autor: JJ Datum: 7.3.2006 11:10

 
Privatni vlastnictvi vodovodu s nezavislym regulatorem je standardni postup - funguje napriklad v UK. Mesto tak ma i lepsi tlak na spravce vodovodu, aby investoval a drzel kvalitni servis.

autor je buď lobbista nebo má jaksi sníženou ...:
Autor: www racek Datum: 7.3.2006 8:59

fakt, nechci se dožít doby, aby mi na stížnost na kvalitu služeb přišla odpověď ... plať a buď rád, že vůbec něco dostaneš...
nad vodovody, právě vodovody bdí regulační a kontrolní orgány na celém světě.

Můžete, autore, objasnit,:
Autor: vita Datum: 7.3.2006 8:41

v čem NEJSOU vodovody a kanalizace, podobně jako rozvody plynu či elektřiny přirozené monopoly? Táhne se snad městem N trubek X společností, jež vlastní Y vodáren - a z nichž si můžu vybírat? Třeba tu kárnanskou vodu - tu postačí vltavská nebo želivská...
Pokud TOHLE není monopol, tak mi, autore drahý, vysvětlete, co monopol je. A prosil bych nekecat o rozkulačení trubek po městských částech, jak je zvykem kapsomolců vašeho ražení. Tím totiž konkurenci nevytvoříte, jenom místo velkého monopolu máte několik malých, každý ale na svém smetišti monopolní.

Autor je zřejmě "nadějný" mudrlant.:
Autor: Vorda Datum: 7.3.2006 7:58

Pokud autor tvrdí, že vodovody a kanalizace nemají všechny příznaky přirozeného monopolu, pak by nám měl doložit, jakými konkurenčními mechanismy se tvoří cena této služby. Smluvní cena mezi subjekty, kdy jeden může a druhý musí, což u dodávky vody je zřejmé, je samozřejmě obyčejná lumpárna. Takže co zde autor  obhajuje? Nejspíš zase jeden pravověrný ekonom odmítající s bolševickou zarputilostí rozpoznat realitu.
 

Přebujelá ministerstva musí mít důvod existence:
Autor: Ideální Datum: 7.3.2006 7:01

Když delegoval stát většinu na kraje, tak teď musí ministerstva nějak obhájit svou nesmyslnou existenci a desetinásobek dublujících úředníků, prostě jim vymyslí "práci" a tohle je ta "práce". Oni pražáci s platy na ministerstvu jsou také voliči ....že ohlodávají kost patřící zbytku republiky až tak nikomu zřejmě nevadí...že ???

Re: Přebujelá ministerstva musí mít důvod existence:
Autor: dino Datum: 7.3.2006 9:41

Jen na okraj, milé Ideální - víte, kolik ministerských úředníků vůbec není z Prahy? Dost...

Klaus o přirozených monopolech:
Autor: IS Datum: 7.3.2006 0:43

Před kupónovou privatizací se Klaus nechal slyšet několikrát o "přirozených" monopolech, mezi které řadil i vodovody. Není tedy tak překvapující, že podepsal novelu zákona. Asi bychom se  měli ptát, co je přirozený monopol a proč zrovna Klaus  považoval za nutné se o něm zmínit.
Velmi zjednodušeně lze konstatovat, že monopolem je takový tržní vztah, kdy existuje  pouze jeden účastník na straně dodávky nebo poptávky, který si diktuje podmínky. Přirozeným monopolem jsou pak ty, jejichž provoz určují vnější podmínky, například přírodní, které nelze jednoduše měnit vůlí podnikatele. Vodovod musí být napojen na zdroje vody (např. řeka), jehož existence nemusí být výsledkem trhu a je tak také přirozeným monopolem, což se projevilo tím, že organizace Povodí Labe, Vltavy atd. změnily několikrát svoji právní subjektivitu, od státního podniku přešly přes příspěvkovou organizaci, akciovou společnost nakonec na státní podnik .
Autor oživuje paradoxně pověstné komunistické heslo "Poručíme větru, vodě dešti"  tím, že popírá vliv přírody, který nahrazuje "poroučením" soukromníků.
Situace je ale zcela prozaická. Do správních orgánů organizací vodovodů a kanalizací se nacpali místní činitelé ODS a ti by neradi přišli o svá místečka. Například Brně je to bývalý primátor Petr Duchoň, nyní europoslanec. Také současný primátor Richard svoboda, vystudovaný češtinář, což je nepochybně vynikající odborná kvalifikace. Sice problematice vodovodů nerozumí, ale dovede to správně česky  "okecat". V Ústí nad Labem je to pověstný Gandalovič, člověk to nadmíru šetrný, který si vyjednal i slevu na byt. Zase ta stranická legitimace je nejlepším doporučením, jako to bývalo za minulého režimu..  
Vodárenství vyžaduje odborníky a ne politiky typu "hr na Paroubka". Ti jsou tam platní jako mrtvému zimník.  

Re: Klaus o přirozených monopolech:
Autor: Jenda Datum: 7.3.2006 1:35

No zrovna ta reka neni az tak podstatna. Problem neni se zdrojem ale s dopravou. Proste tahat dvoje, troje trubky abyste si mohl vybrat kdo vam zrovna tenhle mesic bude dodavat vodu se dost dobre neda. Da se napojit obec na dva nebo tri zdroje a pak odebirat kde je to levnejsi ale na urovni budov ci dokonce bytu to dost dobre nejde.

Re: Re: Klaus o přirozených monopolech:
Autor: baj Datum: 7.3.2006 13:08

Smím vědět, které město má k dispozici dva či více zdrojů, mezi kterými by si mohlo vybírat tak, že libovolný z nich by byl schopen pokrýt celou spotřebu ( nejlépe v ČR)?

Re: Klaus o přirozených monopolech:
Autor: Lea Datum: 7.3.2006 6:39

prosím vás,IS,Gandalovič má jako bývalý velvyslanec v US zapotřebí uplatňovat slevu na byt? S hejtmanem Šulcem si mohou padnout kolem krku.

Re: Re: nenasytný Gandalovič:
Autor: IS Datum: 7.3.2006 11:47

Leo, Gandalovič si opravdu vyjednal velmi laciný nájem v luxusním bytě a reagoval teprve, až na to přišel tisk a zvřejnilo se to i v TV. Vlastně to vyšlo najevo v souvislsoti s tahanicemi o nájemné, ve kterých právě Gandalovič, spouautor Modré šance ODS,  velice vehementně požadoval zvýšení nájemného, a tak si novináři zjistili, jak bydlí, a byla z toho ostuda. Pak věc vyšuměla do vytracena. Údajě si můžete ověřit v archivu MF nebo Práva.

Re: Re: Re: nenasytný Gandalovič:
Autor: ACH JO!!! Datum: 7.3.2006 13:44

Takže,nejdříve jsi pod přezdívkou LEA pana Gandaloviče napadl a za několik hodin se ti to zdálo málo,tak si to podpořil pod přezdívkou IS. To máte v KSČSSD takové fikané šifrování?