21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

POLITIKA: Téma genocidy není jen pro historiky

Prezident republiky Miloš Zeman se při návštěvě Arménie vyslovil pro to, aby český parlament přijal usnesení, že vraždění Arménů Turky v roce 1915 mělo charakter genocidy. Takovou rezoluci přijala v posledních letech řada států.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 16.6.2016 14:49

ŽÁDNÁ historická událost by neměla mít povinný

zákonodárcem přijatý výklad. Parlament by se neměl do historie a jejího výkladu míchat - uzákonit, že vraždění Arménů byla genocida (a snad i trestat za "Armenienlüge", jako se trestá za Auschwitzlüge) je stejně pochybené jako turecký zákon, který zmínku o genocidě Arménů trestá několika roky vězení.

IMHO to byla bez nejmenší pochyby genocida - ale i historie je věda a každé vědecké zkoumání začíná zpochybněním dosavadních výkladů.

Jediný Povolený Výklad znamená konec zkoumání.

O. Dvořák 16.6.2016 15:15

Re: ŽÁDNÁ historická událost by neměla mít povinný

Přesně tak, je to zbytečná politizace historie.

A. Alda 16.6.2016 12:29

v trestním zákoně je popírání genocidy Židů

a tak by tam mělo být zahrnuto i popírání genocidy Arménů, Búrů, Indiánů všech indiánských národů (u nichž mnohých byla genocida skutečně úspěšně dokonána) i Prusů.

J. Babička 16.6.2016 21:42

Re: v trestním zákoně je popírání genocidy Židů

Ukrajinců a sibiřských kmenů

A. Richtr 16.6.2016 10:51

Duvody genocidy aneb kde Britania vse posr... a zavrela oci

Berlínskou smlouvou z roku 1878 se stala Arménie záminkou pro humanitární intervenci. V letech 1877 – 1878 Rusko porazilo Osmanskou říši a začalo vojensky kontrolovat některé oblasti východní Anatólie. Británie slíbila Osmanům, že jim pomůže v boji proti Rusku (hlavně diplomatickou cestou), pokud přijmou některé nové zákony, které by pomohly zlepšit situaci křesťanů žijících na území Osmanské říše, hlavně Arménů. Osmanské říši pak byla vrácena některá Rusy okupovaná území, ale Rusové vyklidili tato území ještě před přijetím dohodnutých reforem. Je zcela zřejmé, že britský tlak na osmanského sultána v červnu a červenci 1878 vyústil nakonec v genocidu roku 1915. Osmanská muslimská vláda viděla v křesťanských Arménech ty, kteří podporovali křesťanské ruské dobyvatele. Po ruských vítězstvích v roce 1878 narostly arménské demonstrace za větší autonomii a proti velkému utiskování ze strany Kurdů. Turecký sultán Abdülhamid II. se z obavy ze ztráty vlivu nad svým východním územím rozhodl pohrozit evropským mocnostem a Arménům tím, že jich v letech 1894 - 1896 asi 300 tisíc nechal vyvraždit. Tím v podstatě začala série genocid páchaných na Arménech Turky.....

L. David 16.6.2016 10:12

A tihle barbaři se měli stát členskou zemi EU ? ! ?

Rovněž je nyní barbarům slibován s EU bezvízový styk ! ! !

Zbývá se pouze rozhodovat, zda EU vedou zločinci nebo blázni!

P. Kmoníček 16.6.2016 8:41

Pane Jičínský,

nemůžu Vás ani vidět, ani slyšet, ani číst,ale v tomto případu máte naprostou pravdu.

J. Babička 16.6.2016 6:11

poznámka

Ono není vhodné něco takového zrovna v součesné době vytahovat. Je potřeba, aby veřejné míněni sympatisovalo s kurdy a tak připominat genociidu, kde muslimští turci a kurdové vyvraždovali křestanské armény, je nevhodně časované

A. Richtr 16.6.2016 0:46

Genocida Kurdu

Nez sto let stara vec me spis zajima, kdy se oznaci vrazdeni Kurdu za genocidu... To ze se to deje 30let a vsem je to jedno, vyvrazdovani naroda u bran Evropy, ale jsou to borci ze resi sto let starou vec a ne soucasnou genocidu a Erdogan se chlubi kolik tisic Kurdu uz zabili od zacatku roku.

Pro ty co si mysli ze kurdove jsou stejna pakaz jako islamisti tak Kurdove aktivne bojovali proti IS a zachranovali krestany, nejsou muslimove, jejich nabozenstvi je starsi a veri v demony a andely, v jejich spolecnosti jsou zeny na urovni muzu a dokonce I nebrani jinym nabozenstvim...

A pred vyvrazdovanim techto lidi zavirame oci aby jsme pomohli islamistum?

J. Babička 16.6.2016 6:19

Re: Genocida Kurdu

Pletete si je s jezidy, tak zvanými, ctiteli dábla. Kurdi jsou sunni muslimové a tak to neměli nikdy lehké ani v Syrii ani v Iránu, kde vládnou shia. A v Iráku je vyvraždoval Saddám nervovým plynem po celých vesnicích, tato genociida se ku podivu nepřipomíná

A. Richtr 16.6.2016 10:38

Re: Genocida Kurdu

Jedna se o Zoroastrismus a dalsi kulty... ne vzdy to co vypada jako muslimska vira je muslimska vira, ale obrana pred tim byt oznacen za nevericiho...prejimani podobnych prvku jen pro vnejsi podobu... pravdivou statistiku se nedozvite, protoze zadny muslimsky stat, ktery ma kurdskou mensinu by vladu alespon mistni nedal nemuslimum... ale oznacit kurdy za vetsinove muslimy je nesmysl.

překvapivě mnoho dnešních Kurdů vidí své původní náboženství v zoroastrismu, jehož vznik bývá stále se značnými odchylkami kladen nejčastěji do 6.století př.Kr. Jeho zakladatele Zarathuštru (kurdsky Zardašt, v kurdské ortografii Zerdeşt) neváhají stoupenci této ideje označit za Kurda.

-------

To ale neresi to, ze v soucasnosti genocida probiha a v Evrope se plka o starych mrtvolach, kdezto kazdy den Turkove vyhlazuji dalsi a dalsi Kurdy co mohli byt nazivu!

J. Babička 16.6.2016 22:00

Re: Genocida Kurdu

To je jako mezi Iránci. ovřem těch co prohlašují Zahatrustru, za původní perské náboženství, a nebo i Parsy či Bahaii, není zase tak moc, Obyčejné lidé na vesnicích jsou muslimové, Toto a také marxismus je spíře věc se kterou si pohrává část inteligence. Většina iránců věří, že kurdové a tadžikové jsou peršané a jednou se ony a jejich území stanou částí Iránu, jako kdysi byly..Snažit se vysvětlit, že kurdové nejsou vlastně muslimové, je jen snaha momentálně vyvolat sympatie k nim.. Pokud to funguje, proč ne.

V. Novák 16.6.2016 14:53

Re: Genocida Kurdu

Tato genocida se připomíná, ale je trošku vošajstlich, protože Saddám byl v době, kdy plynoval Kurdy, "ochráncem Západu před ajatolláhy", USA s ním navazovaly diplomatické vztahy a Írán by mohl připomenout, že s americkou pomocí plynoval také Íránce...

J. Babička 16.6.2016 21:45

Re: Genocida Kurdu

Dobrá snaha očernit věrného spojence Tábora Míru a budovatele arabského socialismu

O. Dvořák 16.6.2016 15:22

Re: Genocida Kurdu

V Sýrii že vládnou shia? To je lež.

M. Prokop 16.6.2016 15:28

Re: Genocida Kurdu

Alaviti. Sunnité to nejsou.

V. Novák 16.6.2016 18:04

Re: Genocida Kurdu

V Sýrii - na vládních územích - především vládne sekulární režim.

Diktátorský, jinak to asi v kraji nejde. Buď diktatura sekulární nebo náboženská, sektářská a ostatní víry a sekty potírající.

J. Babička 16.6.2016 21:50

Re: Genocida Kurdu

Díktatura allawitů a protože je jich jen 10 procent, museli se prohlásit za shia, aby dostali podporu Iránu. Jediný sekulární muslimský stát je Turecko a ani tam se jim to moc nedaří. Protože vláda Assedovi rodiny, byla vždy věrně proruská a proti západu, tak samořejmě ruská propaganda chválí

V. Novák 16.6.2016 18:07

Re: Genocida Kurdu

Kurdové jsou národ - a většinou sunnité.

Jezídi jsou náboženská skupina, minorita, a většina z nich jsou Kurdové.

IS vraždí ty i ty. Jezídi navíc nejsou ani dhimmi.

Strašná Diktatura Zlých Asadů je nechávala na pokoji, IS samozřejmě ne.

O. Dvořák 16.6.2016 15:19

Re: Genocida Kurdu

Tohle platí možná pro Jezídy, ale Kurdové muslimové jsou.

A. Richtr 16.6.2016 17:59

Re: Genocida Kurdu

Vy chcete rict pane Dvorak, ze Kurdove jsou 100pro nebo alespon 90proc muslimove? Pokud to myslite takto, tak se bohuzel mylite.