8.12.2019 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

POLITIKA: Svoboda nově definoval roli politika

Vřava v souvislosti se svržením pražského primátora pomalu utichá a je nutné zhodnotit, co se stalo, než těkavá média přelétnou na jinou senzaci. Šlo totiž o více, než jen o další oběť rozkladu české politické třídy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 30.5.2013 11:30

Re: Nově definoval roli politika

A proto se scházel s Václavem Havlem a lidmi ze Čtyřkoalice a svou demisi jenom shodou okolností oznámil přesně ve chvíli, kdy maximálně poškodila ODS v parlamentních volbách. Nebýt tohoto načasování, nejspíš by Stanislav Gross vládu se Čtyřkoalicí nesestavoval.

K. Loucký 30.5.2013 9:58

Re: Nově definoval roli politika

"Kaslova motivace" byla jednoduchá: puč v pražské ODS, který jej odstavil. Že Kasl nebyl příliš obratným politikem, to věděl (a soukromě přiznával) i on sám.

L. Severa 29.5.2013 17:47

Re: Mýlím se,

Máte pravdu, odvržená milenka.  Televizi se vždy hodí to negativní, proto upřednostňuje výroky politika od kterého by si pes kůrku nevzal.

J. Vyhnalík 29.5.2013 17:25

Re: Mýlím se,

On ten Šťastný je trochu nešťastný příklad politika, který si pro pocit vlastní křivdy nedokáže uvědomit všechny souvislosti. TV ho zabírá jednak proto, že tím komplikuje situaci ODS a jednak proto, že on o to sám stojí.

Šťastný byl do čela pražské ODS zvolen zhruba ve stejné době, jako se stal Svoboda primátorem. Viditelně špatně nesl to, že ho Svoboda mediálně zcela zastínil a místo toho, aby se se Svobodou spojil a pomohl ODS obrodit, umanutě se snažil se Svobodou soupeřit a soutěžit. Svoboda ovládl pražskou ODS s podporou seshora poměrně nedemokraticky, proti vůli velké části pražských organizací ODS a Šťastný se chopil šance bojovat se Svobodou na základě podpory těchto organizací.

J. Vyhnalík 29.5.2013 17:14

Re: Nově definoval roli politika

Jaká byla Kaslova motivace je otázkou, každopádně výsledkem jeho pečlivě načasované rezignace byla vláda křišťálově čistého Stanislava Grosse. Možná byly jeho motivy čisté, jeho politická inteligence ovšem selhala. Jeho eurohujerství to jenom potvrdilo.

J. Vyhnalík 29.5.2013 17:09

Re: Ano, dobrý článek se závanem

O tom ta úvaha vlastně je. Lidé se pouštějí na dráhu politika z několika důvodů. Jedním je pocit odpovědnosti za společnost, dalším je chuť se spojit s lidmi podobných názorů, jiným je snaha vyniknout, jiným snaha získat moc a vliv a zase trochu jiným je dostat se k informacím a rozdělování toků peněz. Málokdo má jenom jeden z těchto motivů a tyto motivace se i během politikovy kariéry mohou měnit.

Zatímco "idealisté" narážejí na odpor nejen u "idealistů" z jiných stran, ale i u "pragmatiků" všech stran, kteří se, pokud jde o rozdělování peněz většinou dohodnou bez ohledu na barvu dresu. Výsledkem je vytlačování "idealistů" z politiky a převaha těch, pro které je politika nástrojem na získávání moci a vydělávání peněz.

Řešením je systematické zvyšování nároků na politiky a jejich kontrola, jak veřejností, tak jejich spolustraníky. Politici, kteří mají politiku jako Povolání a ne pouze jako profesi umožňující si vydělat peníze a získat vliv.

K. Loucký 29.5.2013 16:57

Nově definoval roli politika

S obsahem článku lze souhlasít, i když pojetí politiky jako věcné služby se pokoušel prosadit například už Svobodův někdejší předchůdce Jan Kasl, takže "nové definování" je nadnesené. Svoboda ovšem nedokázal ovládnout smečku, se kterou na magistrát nastoupil, ani se z jejího vlivu vymanit - přece se nakonec ukázala být silinější. Totéž platí o jeho roli předsedy pražské organizace ODS. Nejhlubším důvodem dnešní situace na pražské radnici včetně Svobodova pádu je totiž vnitřní rozklad regionálního sdružení ODS v Praze.

P. Schuster 29.5.2013 16:00

Re: Dobrý fotbalista nesestupuje

Svoboda jasně deklaroval, že přestup do jiné strany (včetně TOP 09) není na pořadu dne. Nechápu co chcete na ODS reformovat, když podle Vás jsou strany jako ČSSD, VV, KDU ČSL, KSČM, jsou v pořádku.

L. Severa 29.5.2013 14:07

Mýlím se,

když mám dojem, že televize dává opakovaně  prostor profláknutým politikům jako je Šťastný?

V. Hajková 29.5.2013 13:38

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

Nejde  o  p. Brodského-   p.  Pavlovský   jen  ve  své  nenávisti   ""teatrologa"  -  MĚ  NEUVĚŘITELNĚ  NENÁVIDÍ:-))))))))))))))

Z. Švrček 29.5.2013 13:16

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

Tak z čeho ta viróza??

J. Kočí 29.5.2013 11:59

Dobrý fotbalista nesestupuje

ale přestupuje. Myslím, že by pan Svoboda měl zvážit setrvání v ODS i za cenu, že ho to poškodí. ODS je podle mě nereformovatelná.

S. Ševeček 29.5.2013 11:42

Playdoyer výtečná, realita nejistá, závěry neradostné

Mrdiální obraz - a co víc má občan k disposici, že - není tak pochvalný; způsob a proces Svobodova naprimátorvzetí je poněkud nejasný a zavání dohodou "politiků jako rentseekerů" napříč politickým spektrem. Navíc to zvonka vyzerá tak, že TOP09 už splnila strategickou lhůtu, kterou si stanovila a mouřenín může jít.

Závěr pana Robejška je proto neradostný - rozklad politické třídy v Česku na bázi vyprázdnění ideí pokračuje (Svoboda jako symbol "politiky jako povolání" neuspěl) a voda dále stoupá.

P. Pavlovský 29.5.2013 10:21

Re: Bohuslav Svoboda přišel pozdě a neuspěl především ve své vlastní straně

Takoví, které buď zvolíme nebo ne.

IMHO, lidé z dnešní ODS na radnici to nebudou!

Že by se Kolbřík pokusil o come back?

J. Urban 29.5.2013 10:11

Re: Bohuslav Svoboda přišel pozdě a neuspěl především ve své vlastní straně

Tak. A tu stranu budou tvořit lidé. Jenže jací???

J. Urban 29.5.2013 10:10

Ano, dobrý článek se závanem

optimismu. Jenže: kolik je - právě třeba v ODS - Svobodů a kolik je tam Richterů, Šťastných, Nováků? Kolik je v ČSSD Dienstbierů a kolik je tam Hulínských, Březinů, Srbů? A tak bychom mohli pokračovat. Stále fungující nadstranické mafie se nehodlají vzdát, protože k takovým penězovodům už by se nikdy nedostaly. V Praze a dalších, hlavně velkých městech to není a nebude o tom, zda lidé zvolí a povládnou konzervativci či socialisté či jiní, je to jen a jen o tom, která parta se bude následující 4 roky kapsovat. A když to mají někde vychytané, kapsuje se stále tatáž parta bez ohledu na výsledky voleb. A kdy se to změní? To opravdu nevím!

R. Hroza 29.5.2013 9:43

tak tak

Pan Robejšek mluví i mým jazykem, takže dík.

P. Pavlovský 29.5.2013 8:35

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

Poznal jsem v životě už  něco abstinentů, ale tak zarputilého jako je P. Brodský nikdy.

Všchno víno co se mu kdy nalilo jsem vychlastal já.

P. Lenc 29.5.2013 8:24

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

Božínku Brodský, tak brzo po ránu a tak silná viróza?

P. Lenc 29.5.2013 8:22

Re: Dobrý článek.

Připojuji se a prohlášení pana Svobody že v politice zůstává, je určitá naděje pro budoucnost.

K. Kužel 29.5.2013 7:58

Re: Bohužel.

Bohudík možná přijde jaro politiků z povolání, nikoli jen z profese, jak o tom pěkně píše pan Robejšek. O tom ten článek totiž je.

K. Krejčů 29.5.2013 7:34

Dobrý článek.

Také myslím, že Svoboda je férovej chlap.

V. Hajková 29.5.2013 6:56

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

http://www.jakubjanda.com/2013/03/proc-odvolavat-politiky-behem-jejich.html    Pro  trubku  Brodského  :-)))))

V. Hajková 29.5.2013 6:54

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Robej%C5%A1ek    pro  trubku  BRODSKÉHO

V. Hajková 29.5.2013 6:37

Re: Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

Tak   jsem  se  už  dlouho  nezasmála.  Kdyby  hloupost  nadnášela  tak  Vy  létáte  jak  orel  skalní  :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

P. Pavlovský 29.5.2013 5:04

Bohuslav Svoboda přišel pozdě a neuspěl především ve své vlastní straně

Jenom tím lze omluvit jeho post primátora, získaný na bodácích oposmluvních darebáků.

Jejich odstavení po půl roce ve funkci byl sice mistrovský kousek, ale jakkoli byl Š''tastný sesazen, pražskou ODS Svoboda ovládnout nedokázal, by ani poslanecký klub na magistrátu. Stal se jakýmsi generálem bez vojska.

"Když budou voliči používat paměť a rozum", mohou se pokusit Svobodu udržet na scéně, ale musí jeho jméno najít na kandidátce nějaké jiné strany, takové, jejíž poslanci za ním opravdu budou stát  ne mu podrážet nohy!

P. Brodský 29.5.2013 0:59

Svoboda se projevil jako schopný politik, navzdory tomu,

že ho chválí Kaniokovec Robejšek.

J. Štrobl 29.5.2013 0:33

Bohužel.

Jedna vlaštovička jaro nedělá.