10.12.2019 | Svátek má Julie


POLITIKA: Suverenita lhářů

9.9.2009

O politické kultuře toho už bylo napsáno hodně. Budujeme ji tak dlouho, že ke slovu přicházejí létající vajíčka a posléze i kameny a špína se kydá ze všech stran. To, co jsem si přečetl 28. 8. v deníku Metro z pera paní Bobošíkové, je ovšem skutečně těžký kalibr. Tato dáma, lídr strany, jejíž preference se pohybují nebezpečně blízko pětiprocentní hranici, skutečně nejde pro lež daleko.

Každý národ je manipulovatelný, i ten český. Bezohlednost, s jakou k tomu zde přistupuje paní Bobošíková, je až děsivá. Jejím terčem se stala strana TOP 09. Pravděpodobně se bojí konkurence.

Článek, respektive "rozhovor" s paní Bobošíkovou vyšel pod titulkem "Génius Kalousek a spící kníže" v inzertní části novin. Jako inzerce je samozřejmě označen pidipísmem, takže běžný čtenář si toho asi ani nevšimne. Není proto náhodou, že celý koncept je laděn tak, aby byl působil jako integrální součást listu. Už to považuji za nestoudné.

A hned v záhlaví článku padá první podpásovka. Tvrdí se tam "Sama (paní Bobošíková poz. aut.) je lídrem v Ústeckém kraji, kde jsou občané nejvíce vystaveni útokům na své majetky ze strany sudetských Němců." S dovětkem "V této souvislosti důrazně varuje před TOP O9".

Diskutovat s demagogem je vždy složité, ale nemyslím si, že bych události v naší domovině sledoval tak špatně, aby mi unikly jakékoli nájezdy sudeťáků do pohraničí. Pokud vím, pokoušejí se právní cestou o návrat majetku, který jim byl po válce zabaven. Pokud vím, tak neúspěšně. Benešovy dekrety jsou stále platné a přes to nejede vlak.

Popravdě hledal jsem na internetu nějaké zmínky o postoji pana Schwarzenberga k sudetoněmecké otázce či Benešovým dekretům, ale ničeho významného jsem se nedopátral. Je to logické. Na politickou scénu vstoupil s cejchem rakouského feudála a jakýkoli chybný krok v této otázce by pro něj byl politickou sebevraždou.

Četl jsem také volební program TOP 09. Otázku vztahu k sudetským Němcům ale i Německu obecně vůbec nezmiňuje. Jde tedy ze strany propagandy Suverenity jen o účelové zneužití původu pana Schearzenberga k prolhané demagogii.

A hned se pokračuje. Na otázku, zda má smysl bojovat s novináři protežovanou TOP 09, paní Bobošíková odpovídá. "Jednoznačně ano. Lidé nejsou hloupí. Nevěří tomu, že spící kníže, nedůvěryhodný Kalousek a radarová zpěvačka Parkanová jsou pro myslící lidi zárukou změny k lepšímu. Tak naivní lidé opravu nejsou ..." Tady už autorka sahá k zjevné a promyšlené manipulaci. V první linii používáním otřepaných klišé. Možná můžeme diskutovat o důvěryhodnosti pana Kalouska, ale skutečně si nemyslím, že by chvilkové zdřímnutí v parlamentu si či trochu odlehčené vyjádření postoje k výstavbě amerického radaru na českém území byly nejdůležitěšími kroky obou dalších politiků. Jde jen o banální příhody, ale důkladně proprané v bulvárních médiích, jejichž čtenáře se chystá Suverenita pravděpodobně oslovit.

Mnohem nebezpečnější je však linie druhá, nenápadná, člověkem, který se alespoň trochu neorientuje v problematice verbální manipulace, snadno přehlédnutelná. Formulacemi jako "lidé nejsou hloupí ... pro myslící lidi ... tak naivní lidé nejsou" autor (nevěřím, že je jím přímo paní Bobošíková) záměrně čtenáři podsouvá informaci, že pokud si myslí něco jiného než Suverenita, je hloupý, naivní a nemyslí. Jedná se o rétorickou metodu, která je mírně řečeno problematická.

Další perličkou je věta: "Znám mnoho starostů, kteří se od Schwarzenbergovy partaje distancují ... Například Jiří Stanislav, starosta Horních Dubňan, tvrdí, že ...". Už abstraktní termín "mnoho" může být zavádějící. Pro někoho je mnoho i pět, šest. Užití pana Stanislava jako důkazu je ovšem silnou kávou. Dohledal jsem si Horní Dubňany (http://www.hornidubnany.cz/). Obec ležící jihozápadně od Brna má 309 obyvatel a jedinou zajímavostí je její blízkost k Dukovanům s jejich jadernou elektrárnou.

Fikané je také, když si paní Bobošíková bere jako experta na politiku skutečného odborníka, zpěváka Aleše Brychtu. Celý rozhovor, ze kterého cituje různé osočující teze, najdete zde. Myslím, že článek, pokud si chcete udělat náhled na to, jakým politologem pan Brychta je, stojí za přečtení. Mě moc nepřesvědčil, ale o to ani paní Bobošíkové nešlo. Zaštítila se známou tváří a díky citaci z rozhovoru není zodpovědná za použité informace. Opět nechci bezhlavě obhajovat morální čistotu pana Kalouska, ale jsem přesvědčen, že o jeho úplatnosti a milionových kontech ve Švýcarsku nemá pan Brychta a tím méně paní Bobošíková jakékoli důkazy.

Ke konci "rozhovoru" už paní Bobošíková zcela odhazuje zábrany. O panu Swarzenbergovi píše jako "o tom, na kterého spoléhají pohrobci nacistů při svých snahách o získání majetku českého státu a jeho občanů" a hraje na nacionalistickou strunu tvrzením, že "se jim (pohrobkům nacistů poz. aut.) líbí, že kníže směšuje zločiny nacismu s excesy při poválečném odsunu z pohraničí". Aby toho nebylo málo, doplňuje mapku ČR po odtržení Sudet s velkým nápisem "ČR podle přátel TOP 09".

Nevím, kde jsou hranice práva a zda to, co Bobošíková produkuje, je nebo není trestný čin. Z mého pohledu je to ovšem hnusné a hluboce amorální. Lhát se nemá. A tento "rozhovor" už nelze považovat za osobitou interpretaci skutečnosti. Jde o hnusnou a promyšlenou lež. Co více dodat.

Nemohu zabránit přítomnosti Suverenity v parlamentu a je mi popravdě jedno, jestli tam bude nebo ne. Sládkovi republikáni také rychle skončili na smetišti dějin a mnoho škody se jim nadělat nepodařilo. Není mi však jedno, jaké prostředky se k tomu používají. Demagogie Miroslava Sládka také působila v prvních porevolučních letech jako absurdní směšné divadlo pro dolních deset tisíc. Ovšem tolerance, kterou jsme k ní jako národ bodře projevili, jistě dopomohla současnému verbálnímu marasmu, jak jej předvádějí i politici těch největších stran.

Proto doufám, že si politici TOP 09 nedají tuto sprostotu líbit a poženou paní Bobošíkovou a její stranu k zodpovědnosti. Doufám také, že tak učiní až po volbách, negativní reklama a falešné mučednictví je nepochybně další z plánů Bobošíkové a její strany.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.