29.1.2023 | Svátek má Zdislava


POLITIKA: Superdebata v ČT bez Bartoše

8.10.2021

Koalice Pirstan vyslala do tak zvané superdebaty na ČT místo kandidáta na premiéra Ivana Bartoše jeho „dvojku“ Víta Rakušana. Ten na otázku moderátorky potvrdil, že kandidátem na premiéra je Bartoš.

O úrovni takzvané superdebaty svědčí několik zajímavostí. Koalice Pirstan zvážila pro a proti a pro diváky veřejnoprávní televize se rozhodla nenabízet svého kandidáta na premiéra, ale jeho „dvojku“. Vít Rakušan se snažil a hovořil jako kniha, ale přeci jenom bylo znát, že se v politice pirátů neorientuje tak dobře, aby za ně mohl mluvit. Právě nepřítomnost Ivana Bartoše v hlavním čase vysílání ČT, která se tentokrát pokusila více rozprostřít portfolio politiků, a dokonce přizvala i zástupkyni Trikolóry Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, byla hlavním kazem této superdebaty. Politika Pirstan totiž není zdaleka tak uhlazená, jak se ji Rakušan snažil předvést.

Očekával jsem, že ČT zneužije aféru kolem nákupu nemovitostí Andreje Babiše ve Francii. Že to ale udělá tak, jak to předvedla moderátorka pořadu Světlana Witowská, mě překvapilo. Udělala z toho totiž téměř stěžejní dílo debaty a jen Majerová Zahradníková se dokázala tomuto trendu vyhnout a celou diskusi odsoudila. Navíc, když Witowská položila otázku, zda se přítomní zástupci stran a koalic přiznají k něčemu, co udělali „před politikou“ ve stylu nákupu nemovitostí Babiše, byla to nejstupidnější otázka večera. V mých očích klesla Witowská na úroveň pavlačové drbny. Když se totiž i novináři znalí případu nákupu zámku ve Francii vyjadřují tak, že Babiš musel daně ve Francii zaplatit a že je i zaplatil, zbývá už jenom tak zvaná „etika“. Nic nezákonného se určitě nestalo a diskuse v Evropském parlamentu jen potvrdila, že jde jen o politiku, a to dost hnusnou.

Díval jsem se tentokrát na diskusi vlastně z jediného důvodu. Zajímalo mě vystoupení Majerové Zahradníkové za Trikolóru, když už mi byla koalice TSS přisouzena předvolebním testem. A mohu jen konstatovat, že paní předsedkyně moje očekávání naplnila. Jediná prohlásila, že cílem Trikolóry je pravicová politika nízkých daní a štíhlého státu. Řekla to několika větami a natolik srozumitelně, že o tom nebylo pochyb. Předseda ODS Petr Fiala se sice vyjadřoval ke kdejakému projevu Andreje Babiše, ale na to, že zastupuje pravicovou politiku, se nezmoh - on ji totiž skutečně nezastupuje. Jak by taky mohl, když koaluje s lidovci a topkou.

Dalším možným překvapením pro někoho mohlo být vystupování Tomia Okamury. Jeho odpovědi byly jasné, naprosto srozumitelné a dokázal politiku SPD propagovat skutečně výborně. Zdá se mi, že SPD může očekávat o něco lepší výsledek než v minulých volbách. Je totiž zřejmé, že se Okamura dokázal vypořádat s přezdívkou „Pitomio“ a výrazným způsobem zlepšil svůj projev.

Vojtěch Filip za KSČM nezklamal, ale ani nenadchl. Komunisté se musí do poslední chvíle strachovat o svůj výsledek a zda překročí pětiprocentní hranici. To ostatně musí i Jan Hamáček z ČSSD i výše jmenovaná Majerová Zahradníková. I tyto strany to nemají jisté, i když s trochou štěstí by se jak ČSSD, tak Trikolóra do poslanecké sněmovny dostat mohly. Bookmakeři ale dávají na jejich vstup do sněmovny už poměrně vysoké sázky a v jejich postup příliš nevěří. Podobně to vypadá i s Přísahou, Robert Šlachta se snažil, ale nezaujal mě vlastně vůbec ničím.

Pokud debata o zámku ve Francii byla cvičením o podnikatelské etice, debata o covidu byla zneužita k výměně argumentů jakoby z jiného světa. Witowská opět zneužila své postavení a položila otázku o odpovědnosti za mrtvé v době vrcholící pandemie – kdo nese odpovědnost za třicet tisíc zemřelých na covid. Zde se musím chtě nechtě jednoznačně postavit jak za Hamáčka, tak za Babiše. Vláda dělala, co mohla, virus si dělal, co chtěl. Je iluzorní vinit vládu za mrtvé či se naivně domnívat, že by snad jiná vláda tolik zemřelých neměla. A úplně mimo mísu je vinit vládu a Babiše za to, že je proočkováno „jenom“ asi 60 % dospělé populace a že v kategorii 65+ není naočkováno asi čtyři sta tisíc osob. Prostě není – je to svobodná vůle těchto lidí. Mezi seniory je ale očkováno nad 70 %, tj. nejvíc. Vinit Babiše z toho, kolik lidí je neočkováno, a přitom paralelně vést diskusi o tom, že očkování není povinné (a Witowská použila dokonce větu, že to nikdo neplánuje, když Okamura připomenul Itálii, kde se o povinné vakcinaci již otevřeně hovoří), považuji za obskurní záležitost. Fiala opět obvinil vládu za mrtvé z covidu, což považuji za odporné zneužití faktů.

A dostávám se tak k zástupcům ANO, Spolu a Pirstan - tj. k zástupcům, pro které chce hlasovat asi 65 % voličů. Nic objevného se nestalo, Babiš si vedl svou, Fiala si vedl svou i Rakušan si vedl svou – snad jen, z hlediska uměleckého dojmu, byla na výši zřejmě jen ona „dvojka“ za Pirstan – Vít Rakušan. Ten má velmi kultivovaný projev a dokáže se krotit. Co je to ale platné, když kandidátem na premiéra je člověk ze zcela jiného těsta – Ivan Bartoš.

Domnívám se, že superdebata splnila jen jediné – slyšeli jsme naše špičkové politiky, již rozhodnuté voliče zřejmě nic nezviklalo a jen si potvrdili, že ten jejich byl nejlepší. A přitom to hlavní, co Česko čeká, se splétá pod záminkou záchrany klimatu v Bruselu. Obávám se, že Česko, ať už ho bude zastupovat kdokoliv, nemá sílu na to změnit bláznivý Green Deal, může ho snad jen „korigovat“ a vynutit si nějakou tu výjimku. A i díky oznámenému Green Dealu stoupla právě v den, kdy se superdebata konala, cena zemního plynu o 40 %! Silová elektrická energie – tj. cena, za kterou se elektřina prodává na burze bez distribučních nákladů – je dnes třikrát vyšší než ještě před dvěma lety. A tuším že komunista Filip prohlásil, že Německo kupuje plyn z Ruska třikrát levněji, než je jeho cena na burze. Už chápete Nord Stream 2? Jak to tedy nakonec dopadne, budeme vědět v sobotu večer.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz