2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


POLITIKA: Studentské volby a Vereščák

31.5.2010

Volební průzkumy preferencí mají i zpětnou vazbu. Ovlivňují voliče, aby volili tak, aby jejich hlas nepropadl, a také tak, aby voliči přilnuli k favoritům. A tak i nepravdivě udělaný průzkum volebních preferencí dokáže často posunout volební uvažování voliče natolik, že nakonec volby dopadnou podle předvolebního průzkumu.

Výsledky právě proběhlých voleb však postavily předvolební průzkumy na hlavu. Osobně nevěřím tomu, že nebyly podle výše uvedené úvahy předvolební průzkumy cinklé. Nevěřím prostě tomu, že by renomované agentury byly takoví neumětelové, nebyli by to profesionálové. Jenže do cesty se postavily studentské volby, jediný to průzkum, kde s určitostí nebylo cinklé nic. Proto se vyhrožováním tolik snažil zabránit jejich realizaci David Rath a Michal Hašek dokonce donutil ministryni školství odebrat záštitu. Proto se poté, co se některé školy přesto nedaly zastrašit, snažili sociálně demokratiční hejtmani tak usilovně zabránit zveřejnění jejich výsledků. Byla to ovšem od sociálních demokratů osudová chyba, zakázané volby náctiletých (které by jinak proběhly prakticky bez povšimnutí) přitáhly tak na sebe obrovskou vlnu zájmu a ukázaly dospělým, že se dá volit bez ohledu na to, co říkají předvolební průzkumy. Efekt zpětné vazby tak přestal fungovat.

V Libereckém kraji si byla ČSSD svými třemi mandáty z osmi možných jista. Měla je tu vždycky a předvolební průzkumy to jistily. Ovšem co to, nejmladší kandidát Michal Vereščák, který byl zřejmě na kandidátku zařazen jen jako vábnička na voliče, si dovolil dělat vlastní kampaň. A přitom na třetím místě kandidátky byl Michal Kraus. Dlouho předlouho mu byla tato kampaň tolerována…. ovšem pouze do doby, kdy v hlavách libereckého vedení dospěli k názoru, že by Michal Vereščák mohl skutečně dosáhnout 5% preferenčních hlasů, přeskočit a Michala Krause z kandidátky vyšoupnout. Tak to by tedy nešlo….Michal Vereščák byl potají vyškrtnut a kdyby mu to nezatelefonovala koordinátorka z krajského úřadu, tak by se to sám dozvěděl až ve volební místnosti (pokud by si přečetl nástěnku). Jako vrchol trapnosti, hlouposti a ubohosti byl veřejně p. Vereščák obviněn, že je agentem pravice. Za záminku k tomuto označení (za které by se nemusel stydět ani prokurátor Urválek, neblaze proslulý z doby politických procesů, tentokráte to však bylo z dílny europoslance Duška) posloužilo jedno jediné vyjádření mé a libereckého primátora Kittnera v diskusním fóru na chrastavském webu, kdy já sděluji Chrastavákům, že jim v žádném případě nedoporučuji volit ČSSD, ale pokud již tak učiní, tak jim doporučuji zakroužkovat mého bývalého studenta Vereščáka a primátor Kittner mně dává za pravdu.

Jak ukázaly volby, Michal Kraus se do parlamentu stejně nedostal. Zda by se do něho dostal Michal Vereščák, je možno dnes jen spekulovat, každopádně se však takto připravila ČSSD v Libereckém kraji o druhé místo (za TOP 09 zaostala o 82 hlasů), ne-li o první (za ODS o 2195 hlasů).

30. května 2010

Autor je starosta Chrastavy