27.9.2021 | Svátek má Jonáš


POLITIKA: Strany bez straníků

16.4.2015

V několika médích se v poslední době objevily údaje o klesajícím počtu členů politických stran a hnutí. Úbytkem členské základny jsou postiženy takřka všechny parlamentní subjekty s výjimkou ANO. Česká republika není výjimkou, klasické masové strany se stávají méně populární všude v Evropě. Již před více než deseti lety byly publikovány politologické analýzy o tom, že se evropské strany „amerikanizují“, tedy že jejich činnost je řízena úzkou vedoucí skupinou a fungují na principu volných podporovatelů.

České počty straníků dlouhodobě držely v absolutních číslech na vyšších počtech strany s tradicí bývalé Národní fronty – komunisté a lidovci (nebudeme-li věřit zřejmě nadsazeným počtům o členstvu SPR-RSČ, které v devadesátých letech šířili Sládkovci). Tyto dva subjekty jsou stále na čele, nicméně již ani ne padesátitisícová členská základna KSČM a třicet tisíc členů KDU-ČSL jsou jen slabým dozvukem starých časů.

Představa, že v demokratických podmínkách ještě dojde k masovému nárůstu straníků, není příliš reálná. Ani vzestup členů ANO není natolik výrazný, aby z něj udělal všelidovou stranu klasického typu. A to se ještě Andrej Babiš snaží zdůrazňovat, že nejde o stranu, ale o hnutí. Z hlediska zákona má pravdu, nicméně možnost registrace coby politické strany nebo politického hnutí dle zákona č. 424/1991 Sb. dnes už nemá žádné jiné konotace než právě název v rejstříku ministerstva vnitra.

Na nízké popularitě politického stranictví se podepsala celá řada faktorů, od dědictví minulého režimu přes antistranické štvaní proudu nepolitické politiky (zvláště na přelomu devadesátých let a první dekády) až po široké protestní hnutí v období Nečasovy vlády, ze kterého paradoxně dokázali přes snahu nové levice podchytit je pro své experimenty nejvíce vytěžit ve volbách v roce 2013 ANO a Úsvit. Zatímco ANO potřebuje pro své cíle členstvo alespoň na základní obsazení regionální struktury a na kandidátky do regionálních zastupitelstev, Okamurovo hnutí se spokojilo s devíti členy. Na nízkém počtu členů klasických se však podepsaly i vnitřní poměry – kmotrové, ignorance členské základny ze strany vedení a neplodné vykecávací diskuse v místních organizacích jsou pouze výběrem z těch závažnějších.

Jak již bylo uvedeno, naděje na výraznější změnu je malá. Strany i společnost musí vzít stávající poměry na vědomí a snažit se jim přizpůsobit. Ad hoc „cool“ kampaně, propojení s volnočasovými aktivitami (happeningy, sport, paramilitarismus apod.), mobilizace a aktivismus na sociálních sítích či otevřené zapojení oligarchů provázanými s velkými firmami a odvětvími zajišťujícími podporu sektorových zaměstnanců budou zřejmě těmi způsoby, které budou doplňovat či nahrazovat ubývající tradiční členstvo politických stran.

NašiPolitici.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.