Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Století s hlavním spojencem

diskuse (39)

Česko-americké vztahy jsou historicky výjimečné a nesamozřejmé. Začaly při vzniku ČSR

Tomáš Masaryk měl americkou manželku, přijal i její příjmení; syn Jan měl také americkou manželku, sestru prvního velvyslance USA v Československu. Ale především, Masaryk a prezident Wilson si padli do oka: oba profesoři, oba protestantští moralisté. Wilson byl jedním ze zakladatelů ČSR v roce 1918. Jeho reputace je proto u nás dobrá, v USA však upadá: levice ho viní, že byl rasista a segregacionista, pravice mu vyčítá, že byl progresivista hodlající zvětšit stát a zasahovat do životů lidí. Společnost národů, jeho životní dílo, americký Senát odmítl a USA se jejím členem nestaly. Většina Američanů pak považovala jeho angažmá v evropské velké válce za omyl; následně ve 20. a 30. letech Amerika vůči Evropě praktikovala izolacionismus.

V tom období o speciálních americko-československých vztazích mluvit nelze; až do Mnichova byla naším hlavním spojencem Francie, poté za války Velká Británie a Sovětský svaz. V letech 1941–1945 sice ČSR a USA byly spojenci, ale už v roce 1943 se prezident Beneš rozhodl, že po válce se bude orientovat na Sovětský svaz. V té době sice jeden náš státník měl názory opačné; bývalý premiér Milan Hodža v roce 1942 v USA publikoval knihu Federace ve Střední Evropě, jejíž název napovídá Hodžovo řešení národní otázky v našem regionu a ve které naznačil, že hlavním spojencem nového státu mají být právě USA, nikoli SSSR. Jenže Beneš měl neuvěřitelnou schopnost marginalizovat lidi lepší, nikoli však vychytralejší než on, a tak Hodža v roce 1944 umírá bez vlivu. V americkém exilu.

Zlatý věk vzájemných vztahů

Po odmítnutí Marshallova plánu v roce 1947, kdy se Jan Masaryk stal „Stalinovým pohůnkem“, se vztahy ČSR a USA rozcházejí a jejich režimy stály na opačných stranách studené války. Tu USA v roce 1989 vyhrávají, náš komunistický režim prohrál, což nám přineslo osobní, politickou, ekonomickou i kulturní svobodu. A nastal zlatý věk česko-amerických vztahů.

Václav Havel miloval Ameriku a Amerika milovala jeho. Po listopadu 1989 jsme měli s třemi americkými prezidenty nadstandardní vztahy: pro George Bushe staršího jsme byli důkazem, že tvrdá republikánská politika USA vůči SSSR v 80. letech – politika Ronalda Reagana a George Bushe – byla správná: bez války vedla k pádu komunismu a sovětského impéria, návratu svobody a demokracie k nám, a k novým Americe přátelským režimům.

Demokrat Bill Clinton a Václav Havel si rychle padli do oka. Oba byli kulturní a morální bohémové, a jejich dobrým vztahům napomohla i Clintonova velvyslankyně při OSN a ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, dcera českého diplomata a profesora. Clinton si také uvědomil, že je dobré si před volbami 1996 pojistit hlasy Američanů polského původu, proto souhlasil s rozšířením NATO. Tím se americko-středoevropské vztahy dostaly na novou, vyšší úroveň.

V roce 2001 přišli nový prezident, republikán George Bush mladší, a útoky 11. září. V následné irácké válce v roce 2003 mu mnozí Západoevropané nadávali, ale my Středoevropané jsme Americe z vděčnosti pomáhali. Tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac to nezapomenutelně komentoval slovy, že jsme prý „propásli dobrou příležitost mlčet“.

Obamův odchod, Trumpův návrat

Jinými slovy, v letech 1989–2009 jsme měli s USA nadstandardní vztahy a zájem USA o nás byl větší, než odpovídalo naší váze a významu. To vše se změnilo s novým prezidentem, demokratem Barackem Obamou. My, střední Evropa, jsme ho tolik nezajímali; on se chtěl především dohodnout s Ruskem. Když 22 středo- a východoevropských politiků zaslalo v létě 2009 Obamovi dopis, aby i nadále považoval jejich země za zahraniční prioritu, a varovalo jej před Ruskem, Obamův poradce Michael McFaul, architekt jeho politiky vůči Rusku (včetně „resetu“), jednoho z autorů dopisu seřval, proč sabotují zahraniční politiku nového amerického prezidenta.

McFaul se později stal velvyslancem v Rusku (2012–2014), tam zažil doslova perzekuci ze strany Putinovy mládeže „Naši“; a když byla po ruské agresi vůči Ukrajině před pěti lety Obamova politika vůči Rusku v troskách, stal se jedním z nejostřejších kritiků Putina.

Poté přišel republikán Trump, jehož projev ve Varšavě v červenci 2017 naznačil, že Amerika se opět do střední Evropy vrací, ale na základě bilaterálních vztahů. Problémem není, že Trump hodně věcí vnímá optikou „má dáti – dal“, pokud s ním ovšem tak jednat umíme; problémem je, že je nestálý a kdykoli může změnit názor.

Dvě polistopadové dekády výjimečných česko-amerických vztahů byly zřejmě unikátní a už se nejspíš nevrátí. Ale dobré je mít vztahy alespoň standardní. Amerika je náš hlavní bezpečnostní spojenec a její mocenský, ekonomický i kulturní vliv je nesmírný. Jsou na ní aspekty obdivuhodné, i ty méně obdivuhodné.

LN, 6.3.2019

Autor je ředitel Občanského institutu

Jan Kovanic
9. 10. 2024

Přečtěte si seznam členských států OSN: Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil,...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Tomáš Břicháček
9. 10. 2024

Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity.

Ondřej Neff
9. 10. 2024

Podzim už máme astronomicky odklepnutý a také počasí odpovídá roční době.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Jaroslav Veis
9. 10. 2024

Tahle historka na první pohled vypadá jako učebnicový případ postupu, jemuž se říká red herring...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...

mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kop Josef Kopecký
9. 10. 2024

Měla by první dáma pobírat plat? Otázka, kterou má řešit novela zákona o Kanceláři prezidenta...

Michal Skořepa
9. 10. 2024

Začněme jedním aktuálním údajem. Produkce německého průmyslu v srpnu byla nečekaně solidní: oproti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz