21.6.2021 | Svátek má Alois


POLITIKA: Štěstí v neštěstí

5.3.2007

Jiří Paroubek má vážné potíže: advokát, který ČSSD vysoudil Lidový dům, požaduje devatenáct miliard a hrozí straně konkursem. Jako by to nebylo málo, vypuká ve Švédsku kauza gripeny, a z Prahy ji tak dost dobře nelze kočírovat. Korunu všemu nasadí prostořeký exministr Jan Kavan, který si se švédskými novináři vydávajícími se za lobbisty smluví několik schůzek a do skryté kamery jim pak napovídá vše, co chtějí slyšet; možná se rozpomněl na své dávné kontakty s estébáky, o nichž prý nevěděl, že jsou z StB, a také jim vyhověl ve všem, co po něm chtěli. Může být šéf ČSSD ve větším srabu?

Nic není tak horké, jak se na první pohled zdá, a Paroubek v tomto případě může svou nevýhodu vcelku snadno obrátit ve výhodu. Smlouvu s advokátem, který chce po ČSSD miliardy, podepsal tehdejší předseda Miloš Zeman, a on i jeho následovníci ji zapomněli plnit; Zemanova vláda uzavřela se švédsko-britským konsorciem SAAB-BAE nerealizovanou smlouvu o nákupu gripenů; a Kavan, který si dnes pouští pusu na špacír, je zástupcem „levicové platformy“ ve straně a jedním ze Zemanových blízkých. Všechny současné průšvihy ČSSD jsou zkrátka nějak spojeny s Milošem Zemanem, jenž je s Paroubkem na kordy. Paroubek by byl hloupý, kdyby situace nevyužil k Zemanově odstřižení od posledních zbytků vlivu, jež ve straně ještě má; poněvadž hloupý není, už na tom jistě pracuje a krátce před březnovým sjezdem má úspěch na dosah ruky.

A kdyby zhrzený advokát nakrásně vyhrál svůj spor s ČSSD a ta šla konkursu, založil by si Paroubek stranu novou, do níž by s sebou vzal jen prověřené přátele a ty, kdo ho brzdí, by nechal hnít v konkursní podstatě. Ztráta lukrativního Lidového domu by ho jistě bolela, ale zase by nemusel přes různé místní zájmové skupiny obtížně protlačovat své modernizační představy a na zelené louce by si postavil partaj k obrazu svému.

www.danes.czPitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.