Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Stát nepatří politikům. Ani byznysmenům

Můžeme se dohadovat, zda to český premiér myslí vážně, nebo nás jen provokuje. Každopádně Andrej Babiš opakuje, že nikde v ústavě nestojí, že by toho vláda bez důvěry a v demisi mohla méně než jakákoli jiná.

Ministryně obrany Karla Šlechtová či ministr životního prostředí Richard Brabec sice slíbili být zdrženliví, kdyby však členové kabinetu řádili jak černá ruka, Babišovi to vadit nebude.

Už podržel ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha odvolávajícího ředitele fakultních nemocnic (mimo jiné Svatopluka Němečka, který byl Babišovým trnem v oku v minulé vládě) nebo ministra vnitra Lubomíra Metnara, který zatočil s ředitelem České pošty. Přitom právě toto jsou kroky, které by měly počkat na vládu s důvěrou. Jinak hrozí, že se kádrový kolotoč v institucích navázaných na stát hned tak nezastaví.

Na některých ministerstvech zase skončili ředitelé odborných sekcí. Ondřej Závodský, donedávna náměstek v resortu financí, se chce rovnou soudit. Jeho místo totiž spadá pod služební zákon. Zatímco politické náměstky mohou ministři střídat jak ponožky, odborní mohou skončit jen v rámci tzv. systematizace, jež podléhá přísným kritériím.

O služební zákon se svedla v minulém volebním období ostrá bitva. Sociálně demokratický premiér Bohuslav Sobotka musel přistoupit na kompromisy jak uvnitř koalice, tak s pravicovou opozicí, což zákon do značné míry vykostilo.

Andreji Babišovi to ale stále nestačí. Není spokojen s tím, že mu svazuje ruce. Přitom to byl kdysi on, kdo se oháněl stanovisky antikorupčních neziskovek a bojoval za profesionalizaci státní správy. To však ještě neseděl ve Strakově akademii.

Ministerský předseda si například stěžuje na vliv generálního ředitele státní služby a přeje si, aby byl jen jeden typ náměstků - a ti nespadali pod služební zákon, ale čistě jen pod ministra. Dnes mu státní správa připadá „zabetonovaná“. Jenže právě stabilita byla tím, po čem se ještě před několika lety volalo.

Minulý týden po předlouhém zasedání kabinetu však musel Babiš přibrzdit. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dostala za úkol změny, které její šéf plánuje, konzultovat s Evropskou komisí. Přijetí zákona totiž těsně souviselo s jejími požadavky.

Zatímco si část Babišových ministrů počíná, jako by jim úřady patřily, opozice hledá ty nejsilnější výrazy, jak to nazvat. Hovoří se třeba o čistkách. Pod těmi si ale člověk představí spíš plošné odvolávání, než jednotlivé případy. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka zase „vidíme, že ANO se chová jako při nepřátelském převzetí státu a jako na nepřátelském území“.

Politici z partají, které se v minulosti vydatně zahnízďovaly na úřednických pozicích, by měli volit slova zodpovědněji. To, že politické strany mají tendenci své členy nebo sympatizanty dosazovat leckde, za kdejaký roh, zkrátka všude, kam dosáhne jejich vliv po veřejné správě a nejrůznějších institucích, je smutný nešvar, který v této zemi funguje prakticky odjakživa.

Někdejší byznysmen Babiš tento trend však dotahuje k dokonalosti. Netají se ani tím, že by státní správa mohla fungovat jako průchoďák pro jedince z privátní sféry. Ta je mu ostatně bližší než nějaké politické hnutí.

O to víc potřebujeme jasná pravidla, která se nebudou měnit v každém volebním období, a vlády, jež se naučí, že pouze slouží voličům. I kdyby byl stát nakrásně řízen jako firma, politici jeho majiteli rozhodně nejsou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Zbyněk Petráček
25. 7. 2024

Joe Biden se pomalu loučí s úřadem prezidenta i politickým světem, který ovlivňoval. Že není...

Vít Štěpánek
25. 7. 2024

Návštěva izraelského premiéra ve Washingtonu začala projevem v Kongresu, ale část demokratických...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz