12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

POLITIKA: Stát jako dojná koza?

Slavný rakouský filozof otevřené společnosti Karl R. Popper napsal v jedné eseji z raných padesátých let, že liberální stát nemůže vzniknout na zelené louce. Jeho instituce musejí kotvit v tradici, jinak mohou působit proti svému určení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.2.2012 16:07

Mezi Skyllou a Charybdou

Na politikovi závislý úředník je zkorumpovatelný, ale obvykle jenom tím politikem.

Na politicích nezávislý úředník nebude jimi korumpován. Bude prosazovat vlastní zájmy ("BBC: Ano pane ministře, ale") a bude zkorumpovatelný kýmkoli, kdo dost zaplatí (což je u nás především zahraniční kapitál nebo "Brusel").

Je pravda, že dobré bydlo úředníka může omezit primitivní formy korupce. Je to ale vyhánění čerta ďáblem, protože to je nejenom velmi nákladné, ale je to ta nejnebezpečnější korupce (klientelismus). (Bude ta masa byrokratů volit někoho, kdo by chtěl státní správu zeštíhlit?)

Jedinou cestou k omezení korupce je právě "zeštíhlení státu", omezení kontaktů mezi úředníky a na jejich rozhodnutí závislými občany a měření korupce právě pomocí intenzity těchto kontaktů a ne tedy podle jejího vnímání (jedna paní povídala, že v Blesku napsali...)

P.S. Úplná nezávislost úředníků na politicích existuje ovšem jenom v textech propagátorů nových "říší". Úředník, který odhalil korupci "Santerovi komise" vyletěl z úřadu nato tata (k "politickým" vraždám vedoucí korupce v centrále NATO byla jiná story v tom nekonečném seriálu).