20.9.2021 | Svátek má Oleg


POLITIKA: Spojenci i protivníci

20.12.2016

V koaliční vládě se zhoršilo po krajských volbách prostředí. Různé problémy, jež by se měly řešit především uvnitř koalice, se projednávají na veřejnosti. Je to především „zásluhou“ blížících se sněmovních voleb a Andreje Babiše, který často vskutku nevybíravými útoky na ČSSD dovedl premiéra Bohuslava Sobotku k tomu, aby začal také on s veřejnou kritikou při řešení problémů vládní politiky. Spor o EET je toho dokladem.

Schůzky s jednotlivými členy vlády daly Sobotkovi příležitost, aby se občané dozvídali víc, jak si ten či onen ministr vede a na co je třeba se ještě soustředit ve zbytku volebního období. Tím se Sobotkovi podařilo postupně veřejnosti představit podrobnější obraz o celkové aktivitě vlády v uplynulých třech letech.

Rozhovory s ministry Sobotkovi také umožnily, aby ukázal, že zná dobře problematiku resortů a že to není jednoduše nudný patron. Sobotka jistě není jako Topolánek („chlap s gulama“) nebo Paroubek („kdo na to má“), ale sotva by dnes někdo mohl říci, že tito jeho předchůdci jako silné osobnosti byli v roli předsedy vlády lepší, že jejich vládnutí víc prospívalo zájmům české společnosti.

Je možné ocenit některé iniciativy Sobotky z poslední doby. Jeho důraz na sociální rozměr EU při intervenci do vztahu mezi Aholdem a jeho zaměstnanci byl vskutku namístě. Vždyť nejen ČSSD, ale i ostatní evropské socialistické strany jako by zapomněly, že EU je a má být také sociální projekt, který má pomoci rychlejšímu vyrovnávání rozdílů západoevropských zemí a nových členů Unie.

Jsem dalek toho, abych psal apoteózu Sobotkova předsednictví vlády i strany, lze mu nesporně mnohé vytýkat. Jde ale o politiku a neplatí tu absolutní soudy, ale jen relativní měřítka vzhledem k úhlu posuzování.

Každý si také snadno uvědomí, že Babiš jako hlavní spojenec i protivník není jednoduchý partner. Bilanční rozhovor obou politiků nakonec ukázal, že oba jsou profesionálové, kteří jsou si vědomi své vládní odpovědnosti. Je v jejich zájmu, aby vláda jako celek fungovala dobře až do konce volebního období.

Právo, 15.12.2016

Autor byl poslanec ČSSDAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.