24.6.2021 | Svátek má Jan


POLITIKA: Spojenci i protivníci

20.12.2016

V koaliční vládě se zhoršilo po krajských volbách prostředí. Různé problémy, jež by se měly řešit především uvnitř koalice, se projednávají na veřejnosti. Je to především „zásluhou“ blížících se sněmovních voleb a Andreje Babiše, který často vskutku nevybíravými útoky na ČSSD dovedl premiéra Bohuslava Sobotku k tomu, aby začal také on s veřejnou kritikou při řešení problémů vládní politiky. Spor o EET je toho dokladem.

Schůzky s jednotlivými členy vlády daly Sobotkovi příležitost, aby se občané dozvídali víc, jak si ten či onen ministr vede a na co je třeba se ještě soustředit ve zbytku volebního období. Tím se Sobotkovi podařilo postupně veřejnosti představit podrobnější obraz o celkové aktivitě vlády v uplynulých třech letech.

Rozhovory s ministry Sobotkovi také umožnily, aby ukázal, že zná dobře problematiku resortů a že to není jednoduše nudný patron. Sobotka jistě není jako Topolánek („chlap s gulama“) nebo Paroubek („kdo na to má“), ale sotva by dnes někdo mohl říci, že tito jeho předchůdci jako silné osobnosti byli v roli předsedy vlády lepší, že jejich vládnutí víc prospívalo zájmům české společnosti.

Je možné ocenit některé iniciativy Sobotky z poslední doby. Jeho důraz na sociální rozměr EU při intervenci do vztahu mezi Aholdem a jeho zaměstnanci byl vskutku namístě. Vždyť nejen ČSSD, ale i ostatní evropské socialistické strany jako by zapomněly, že EU je a má být také sociální projekt, který má pomoci rychlejšímu vyrovnávání rozdílů západoevropských zemí a nových členů Unie.

Jsem dalek toho, abych psal apoteózu Sobotkova předsednictví vlády i strany, lze mu nesporně mnohé vytýkat. Jde ale o politiku a neplatí tu absolutní soudy, ale jen relativní měřítka vzhledem k úhlu posuzování.

Každý si také snadno uvědomí, že Babiš jako hlavní spojenec i protivník není jednoduchý partner. Bilanční rozhovor obou politiků nakonec ukázal, že oba jsou profesionálové, kteří jsou si vědomi své vládní odpovědnosti. Je v jejich zájmu, aby vláda jako celek fungovala dobře až do konce volebního období.

Právo, 15.12.2016

Autor byl poslanec ČSSDTESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.