POLITIKA: Solární elektrárny
V případě dojení státního rozpočtu a kapes spotřebitelů zpravidla nejde o blbost. To si jen někdo chce přijít k balíku a bez rizika. A dopředu si to ještě legislativně ošetřit. Je těžké někoho trestat za blbost. Za aktivní prosazování ideologie ekologismu, která nemá s ekologií nic společného a slouží jen jako nástroj k dosažení cíle, tedy zisku, by ale hlavy padat měly.
Aby bylo jasno: nikdy jsem nezpochybňoval, nezpochybňuji a ani nehodlám zpochybňovat nutnost vývoje, objevování nových technologií a hledání dalších nových zdrojů energie. To, co se ovšem v České republice děje v oblasti solárních elektráren a obnovitelných zdrojů obecně, s tím nemá nic společného. Je to jen sprosté oblbování lidí a tahání jejich peněz do kapes několika vyvolených. Je to velmi propracovaný způsob, jak si má k desítkám miliard přijít pár lidí tím, že miliony jiných jim je budou dávat po kapkách a dlouho, navíc pod státní kuratelou.
Nejprve nás, spotřebitele (na státem a dotacemi pokřiveném trhu), přinutili legislativou platit každý měsíc ke spotřebované energii příspěvek na „obnovitelné zdroje“. Jako by nestačilo, že i tak máme energii od ČEZu drahou, neboť je opět zcela pokřivena zásahem státu a státního regulačního úřadu. Navíc opravdu nemám rád, když mi někdo před obličejem mává termínem „obnovitelný zdroj“, zatímco není schopen odpovědět na dvě základní otázky: 1) Kolik energie spotřebovala a kolik škodlivin a odpadu vyprodukovala výroba zařízení pro výrobu obnovitelné energie? 2) Kolik bude stát a jak se zlikviduje, bez dalších škod, zařízení pro výrobu obnovitelné energie po dosažení limitu jeho životnosti? Následně si dokonce vymysleli další dotační tituly z peněz daňových poplatníků a aby stát Zelené závazky splnil, zase musí prohloubit deficit a státní dluh. Pojďme si tedy rozebrat, jaké jsou výsledky této trestuhodné akce:
1) Firmy vyrábějící sluneční panely a vrtule mají žně. Provozovatelé také, viz bod 4).
2) Stát platí výrobcům energie na takových zařízeních peníze, které nemají opodstatnění s ohledem na zákonitosti trhu a žádoucí férové soutěže.
3) Větrné elektrárny a solární panely hyzdí naše krajiny a hory, zatímco ti, co si na ně požádali jako velcí investoři o dotace, sami bydlí v dostatečné vzdálenosti, aby ta zvěrstva nemuseli vidět.
4) Česká republika (která, pokud se nemýlím, patří k největším vývozcům elektřiny na světě) má pomalu nejrychleji rostoucí podíl investic v této oblasti na světě. Jistě, když se stát zaváže, že od vás bude něco vykupovat za předem stanovenou cenu po dobu 15 let, jen idiot by do toho nešel, pokud má vstupní kapitál.
5) Na takto vzniklou energii není připravena přenosová siť.
Důsledkem takových pokřivení jsou jen a jen další pokřivení. Blíží se totiž zmrazení přístupu obřích solárních parků do rozvodné sítě, což ale zmrazí i žádosti malých žadatelů, třeba majitelů rodinných domů, kteří chtějí solárními panely na střeše pokrývat vlastní spotřebu energie a přebytek vyrobené elektřiny dodávat do sítě. Extrémní zájem investorů o sluneční energii sice může zastavit stanovení nové výkupní ceny, ale to je další regulace, která vznikne na základě nutnosti násilně opravit regulaci předchozí. Zároveň, jelikož nové nařízení nesmí fungovat zpětně, stát opět změní pravidla v průběhu hry, což bude nutně znamenat podle mě další žaloby na stát.
Znovu se mi nejnovějším vývojem potvrzuje přesvědčení, že ideologie ekologismu, jako nástroj k obohacení několika jedinců na úkor občanů a státu, je trestuhodná, že umělé zasahování státu do volného trhu má fatální důsledky, a že zelení nemají co dělat na půdě Parlamentu České republiky. Nechal bych je do poslední koruny nahradit všechny napáchané škody. A to zvládlo jen šest poslanců. Neuvěřitelný výkon. Úplně se bojím pomyslet, co by z naší země zbylo v případě, že by jich tam měli, díky naivitě svých voličů, víc.
Jsem z hloubi duše přesvědčen, že zejména v oblasti energetiky by měl primárně pravidla hry určovat trh, férová volná soutěž a přirozená konkurence a ne politici a jejich umělé regulace. A zejména ne ti ze Strany zelených. Bohatě stačí, že tento ekologistický směr svými směrnicemi nařizuje EU. Prozatím.
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora