26.9.2020 | Svátek má Andrea


POLITIKA: Sofiina volba podle ODS

18.8.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Je to prastarý zákon přírody. Ale jako všechna pravidla má své výjimky. U nás k těmto výjimkám patří ODS, prosazující pro děti platbu u lékaře. A pak samozřejmě jejich koaliční partneři kromě lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky. Zdravotní stav budoucí generace je evidentně netíží. O rovných šancích pro děti nemluvě.

Nepodezírám novopečenou matku a místopředsedkyni sněmovny za ODS Lucii Talmanovou, že by se snad nechtěla starat o novorozeného Nicolase Topolánka. Problém je v tom, že ostatní mláďata vlastního živočišného druhu jsou jí i její straně naprosto lhostejná. Jistě se bojí o svého malého Nicolase, jako každá z nás.

Každá normální matka se bojí o své dítě. A proto s každou zdánlivou prkotinou utíká k doktorovi. Malé dítě neumí říci, zda-li ho něco doopravdy bolí. Umí jen plakat a neví, že možná jen zneužívá drahou lékařskou péči. A nemá-li jeho matka zrovna příjmy místopředsedkyně sněmovny a není-li jeho otcem předseda vlády či jiný světák, může před ní stát dost zoufalá volba. Jít či nejít v jednom týdnu už potřetí k lékaři a zaplatit dalších třicet korun u praktika, specialistů a za každý recept? Budou to zase skoro dvě stovky jako posledně? Může si zrovna teď dovolit utratit za týden šest stovek za doktory, když přišly ty vysoké účty za teplou vodu a doplatek za elektřinu? A navíc, dochází sunar, to je další stovka, plenky - čtyři stovky. Vyrůstáme z dupaček, košilek, botiček... A co když onemocní i druhé dítě? Kterému dá přednost?

Nepřeji malému Nicolasovi, aby jeho matka musela jednou řešit takovou volbu. Ale je pravda, že by potom asi tak lehkovážně spolu s kolegy z ODS, z koalice (vyjma poslance Hovorky) a dvěma přeběhlíky ve sněmovně při schvalování reformy veřejných financí nezvedala ruku proti těm nejslabším. Jestlipak paní Lucie a ostatní poslankyně matky vědí, že na jedno předškolní dítě v dětském domově připadá pouhých 5 602 Kč měsíčně a k tomu 500 Kč přídavků? A že je z toho nutné platit elektřinu, topení, ošacení, jídlo, bydlení, kroužky a teď nově patrně také lékaře a léky?

Ale sytý hladovému nevěří. A poslanci nejsou jenom sytí. Jsou slepí, hluší, jsou přesyceni luxusem. Vždyť jenom jejich dnes otevřená (v pořadí devátá) sněmovní restaurace vyšla na cirka pět miliónů korun. Samozřejmě z peněz daňových poplatníků.

Psánopro deník MetroAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.