Neviditelný pes

POLITIKA: Sobotkovo velmi povolební odpoledne

29.5.2014

Poslouchal jsem povolební projev předsedy čtvrté nejhorší politické strany, která se dostala do EP, pana Bohuslava Sobotky, a vyzněl mi asi takto: Je pravda, že přišlo pouze 18 % oprávněných voličů, je pravda, že od nich jsme (ČSSD) dostali pouze 15 % hlasů, ale my euro-unionisté jsme dobrý kolektiv a hodláme v tom pokračovat.

Ať počítám, jak počítám, vychází mi, že výsledek voleb daleko více připomíná prázdnou nádobu, chcete-li sud, než nějakou relevantní politickou podporu. Za současnou politiku sociálů se neangažovali ani důchodci, ani odboráři, ale ani ti nejvíce sociálně potřební, kteří se chytají socialistického stébla.

Samotný pan Sobotka připomíná jogurt se značkou EU, ale bez chuti, kde nevíte, ve kterém státě byl namíchán, žádný výrobce se k němu nehlásí, supermarkety ho nabízejí na plakátech ve slevě a pokud si ho někdo koupí, tak opravdu jenom z nouze.

Jak si jistě vzpomínáte, v r. 2002 se pan Sobotka, naprosto nedotčený ekonomií, matematikou, statistikou, ale i prostou pracovní praxí, stal ministrem financí. Potom po celé funkční období naprosto diletantsky sestavoval a podepisoval stomiliardové deficitní rozpočty, vůbec se nezajímal a ani dnes jej nezajímá, kdo to bude splácet. Dnes tvrdí, že za nic nemůže.

Tolik k minulosti, která by se dala dále probírat. Přiznám se, že volební program sociálů jsem nečetl, troufám si však tvrdit, že hlavním krédem pana Sobotky je:

Po celou dobu vládnutí se budeme statečně vymlouvat na předchozí pravicové vlády, hlavně pak na pány: Nečase, Topolánka, Kalouska, … atd. zkrátka to já ne, to oni.

Tento program plní pan Sobotka na každé tiskové konferenci, při každém vystoupení do puntíku. Asi zapomněl na sociálně demokratické předsedy vlád, pana Zemana, Špidlu, Grosse a Paroubka, kdy on sám byl v mnoha vládách místopředsedou a podílel se na ne zrovna povedených privatizačních projektech či státních nákupech.

Přičemž pan Sobotka sedí v poslanecké sněmově už od roku 1996, tedy celých 18 let! Co na panu Sobotkovi velmi oceňuji, je jeho výřečnost a rétorika, on se opravdu dokáže obratně vyvinit naprosto ze všeho, on nikdy za nic nenese odpovědnost.

Velmi to připomíná jistě dobře známé "Boříkovy lapálie", kdy se Bohoušek snaží, ale ti zlí kluci mu to kazí. Nemusím připomínat, že ti "kluci" jsou mnohdy i vysoce postavení politikové z jeho vlastní strany. Pan předseda sice povolební krizi ČSSD v r. 2013 úspěšně zvládnul, ale určitě to nebude trvat věčně.

Co se týče již zmiňovaného volebního programu, druhým bodem by mohlo být: Ještě těsněji se semknout kolem "ÚV EU" (rozuměj: Ústředního výboru Evropské unie). Pan Sobotka by měl začít přemýšlet a nám voličům vysvětlit, jak daleko, kam až tato unifikace Evropy půjde, jestli ona unifikace má nějakou hranici, kam už nebudeme moct zajít. Bojím se, že o tom ani nepřemýšlí, ani nám to nikdy nevysvětlí. Pan Sobotka asi neví, v jaké krizi se Evropa nachází, ale to by bylo jen opakování notoricky známého.

Co se týče dalších volebních slibů, splnil pouze zrušení nemocničních poplatků, ale už si zase nespočítal, co to nemocnicím přinese, resp. "odnese" a, opět, že to někdo bude muset zaplatit.

Tak bychom mohli pokračovat přes církevní restituce k II. pilíři a jinému. Bojím se, že i kdyby své závazky splnil, lidem to nepřinese vůbec nic, snad kromě škodolibé radosti některých. Pan Sobotka možná věří, že když tyto zruší, nastane hospodářský zázrak, já bych se však držel zpátky.

S panem Babišem prohrál pan předseda vlády ministerstvo financí, volby a zdá se, že prohraje i evropského komisaře, jinými slovy nic převratného se čekat nedá. On by pan Sobotka jistě rád provedl reformu zdravotnictví, školství, důchodů, ….. mám však oprávněnou obavu, že neudělá vůbec nic. Nemá politickou sílu, ani ideovou vizi, ani schopný tým, takže mu nezbude než se schovávat za sociálně-unijní fráze o hlavním integračním proudu a za výmluvy.

P.S. Také v pondělním Hydeparku pan předseda předváděl neznalost a mlátil prázdnou slámu.zpět na článek