POLITIKA: Sobotka se chová jako Zeman a Langer
Koncem minulého týdne byla zveřejněna zpráva, že Národní bezpečnostní úřad NBÚ povede bývalý šéf Bezpečnostní informační služby BIS. Ten se ve své funkci osvědčil: sloužil osmi premiérům a vydržel na své židli nejdéle ze všech podobných šéfů v Evropské unii: plných třináct let.
Blíže se touto změnou zabývaly jen Lidové noviny, které upozorňovaly ironicky na jasnozřivost Bohuslava Sobotky, který si zajistil v bezpečnostním aparátu loajalitu: postupně vyměnil policejního prezidenta, šéfy civilní rozvědky i šéfa BIS, kam dosadil Langova náměstka. A kromě NBÚ hodlá svého člověka dosadit i na místo šéfa nového úřadu, který se bude zabývat kybernetickou bezpečností. Tam se přesune stávající šéf NBÚ Dušan Navrátil, a tím si premiér zajistí dohled nad politiky i v době, kdy by se třeba sociální demokracie nepodílela na vládě. Dodejme pro přesnost, že tuto změnu musí ještě schválit vláda a sněmovní bezpečnostní výbor.
Bohužel na tomto kroku není nic překvapivého: začal s tím Miloš Zeman brzy poté, co se stal v roce 1998 v červenci českým premiérem. Na počátku roku 1999 nechal odvolat plukovníka Evžena Šírka, který prošetřoval podezření, že v centrále ČSSD došlo k daňovým únikům. Šírek byl obviněn z prozrazení přísně tajných dat. V lednu 2003 Vrchní soud konstatoval, že Šírek byl nevinen. Podezření z daňových úniků nebylo nikdy dořešeno.
O něco později Václav Havel uvedl, že čistku v protikorupčních útvarech řídil bývalý funkcionář SSM a poslanec za KSČ Miroslav Šlouf, poradce Miloše Zemana. Novinář Erik Tabery účast Šloufa potvrdil s tím, že tuto informaci získal od tehdejšího ministra vnitra Václava Grulicha.
Z nejvyšších funkcionářů bezpečnostních složek byli během několika dalších měsíců odvoláni i ředitel BIS Karel Vulterin, ředitel NBÚ Pavel Kolář, ředitel útvaru proti praní špinavých peněz Stanislav Kosík, ale i tajný agent BIS, tehdy vyšetřující některé lidi z ČSSD, Roman Hrubant.
A podobně se zachoval i ministr vnitra Ivan Langer z ODS v roce 2006, kdy se stal ministrem vnitra: rozhodl se zrušit finanční policii a odvolal šéfa Inspekce ministerstva vnitra Miroslava Borníka, dva jeho náměstky a další tři vysoké důstojníky. Personální čistka byla zdůvodněna odposlechy politiků a novinářů. Později se ukázalo, že inspekce vyšetřovala okolnosti úniku tzv. Kubiceho zprávy. Mezi podezřelými byl i Ivan Langer. Připomeňme, že Jan Kubice byl prvním šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a od policie odešel proto, že právě Ivan Langer dosadil na post šéfa kriminálky Jiřího Houbu, který dříve sloužil u Státní bezpečnosti. Tím měl zaručenou jeho loajalitu. Jenže pokud poslanci a občané politikům takové kroky tolerují, nic se nezmění a služby nemohou řádně fungovat, protože mezi nimi není konkurence, vzájemně se nekontrolují a jsou snadno zneužitelné.
(Psáno pro ČRo Plus)
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel